Тиждень.ua поговорив з експертами, щоб дізнатися, чи можливе повторення подій у Вінниці в інших регіонах, а також запитав, наскільки високі шанси, що ситуація була інспірована зовні.
Прориватиме час від часу
Голова правління фонду «Демократичні ініціативи», соціолог Ірина Бекешкіна у коментарі Тиждень.ua зазначила, що штурм приміщення ОДА у Вінниці є виявом негативних наслідків Майдану.
«Я казала, що ми аналізували наслідки Майдану, і звісно більше позитивних, але серед негативних – повне ігнорування закону. На жаль, це знаходитиме вияв час від часу. Це прориватиме не тільки у Вінниці, але і в багатьох місцях. Це прагнення, так би мовити, прямої демократії. «На Майдані коло церкви революція іде». Зібралися, проголосували і не треба ніяких місцевих виборів», – зазначила вона.
Зі слів Бекешкіної, Вінницька область за рівнем протестних настроїв раніше не виділялася серед інших регіонів України, однак виміри проводили достатньо давно.
«Я не знаю як протестні настрої змінюються останнім часом, адже останні наші дослідження проводилися доволі давно. Раніше Вінницька область не виділялася чимось особливим серед інших регіонів», – наголосила вона.
Також, за словами соціолога, повторення вінницьких подій в інших регіонах не залежить від рівня підтримки Євромайдану у них.
«Можливість таких подій у регіонах від рівня підтримки подій Євромайдану, на мою думку, не залежить. Думаю, що це залежить від активності сил на місцях, які можуть це все збурити», – вважає Бекешкіна.
«Я не знаю, які там керівники конкретно у Вінниці. Я б підтримала, якби люди зібралися з вимогою дострокових місцевих виборів. Це неможливо в масштабах країни, адже це потребувало б, щоб кожна місцева влада, відмовилася продовжувати своє існування. Проте в таких випадках це цілком можливо. Так як цими вихідними владу не змінюють. До речі, і Євромайдан так владу не міняв, бо проголосувала стара ВР. Вони ж не вдерлися до парламенту з вимогами «ану геть, ми тут самі владу оберемо», – додала вона.
Шукати іноземний слід не варто
У свою чергу, керівник соціологічної служби «Український барометр», політолог Віктор Небоженко переконаний, що події на вихідних у Вінниці – вияв місцевих проблем, а не спроба вплинути на Україну ззовні.
«Цю подію у Вінниці дарма не пов’язують зі «смітниковою люстрацією». Спарва у тому, що це розвиток масового протесту і політичного нетерпіння, адже нічого не відбувається. Жоден бандит або корупціонер не сів до тюрми за цілий рік. Люди зараз нездатні на великий Майдан, але незадоволення постійно виплескується. Влада просто не встигає займатися ані реформами, ані демократією і в цьому уся проблема. Звісно різні політсили завжди цим користаються і правильно роблять», – зазначив Небоженко.
За його словами, не варто шукати у цих подіях «іноземний слід».
«Очевидно там був конфлікт між губернатором і головою облради, між АП і місцевими активістами, а політики природно приєдналися та направили населення у необхідне русло. Тому не варто говорити, що це «змова Ізраїля, Молдови чи Росії». Це місцеві проблеми, які нині тліють скрізь», – додав політолог.
Небоженко зазначив, що багато залежатиме від реакції влади на ці події.
«Важливо, що зробить влада. Зробить вигляд, що нічого не сталося чи спробує розібратися у причинах конфлікту. Я вам кажу абсолютно поверхово без будь-якої поїздки до Вінниці. Це може статися де завгодно. Люди втомилися, що рік нічого не відбувається і намагаються підштовхнути владу. Я їх не виправдовую, це було порушення правопорядку, але якщо навколо слова, а ситуація лише погіршується, то зрозуміло, що люди обурюються. Це насправді добре, що українці мають протестний запас, а не впали за рік після Майдану у пасивне очікування та настанову, що нічого змінити не можна», – завершив він.
Реакція влади
Наразі на події у Вінниці серед представників центральної влади відреагували голова МВС Арсен Аваков та спікер парламенту Володимир Гройсман.
Аваков на сторінці у мережі Facebook заявив, що «в країні багато дурнів».
«Народний губернатор» у Вінниці… Господи, яка ж у нас величезна країна, і як багато дурнів… Влада у нас, найчастіше, погана і не красива, і у Вінниці в конфлікті, кажучи прямо – великого розуму не проявила – але це ж не привід бути настільки дебілами і настільки не дружити з головою. Це українські патріоти? Поставили себе врівень з «народним» губернатором Слов'янська Пономарьовим та іншими урками..? Морок. Міняйте владу, міністрів, міліцію, суддів, прокурорів… Міняйте, люди! Багато хто з них того без сумніву заслуговують. Але, робіть це, не піддаючись тактиці і емоціям ідіотів! Зараз є можливості все робити інакше. Це ж ваша країна – змінюйте її – не руйнуйте дурощами та іншим не давайте! (пунктуація та лексика – авторські – Ред.)», – написав міністр.
Заяву Гройсмана поширила прес-служба парламенту.
«Силове протистояння у Вінниці з димовими шашками було чистою провокацією, інсценованою певними колами, які не мають народної підтримки», – наголосив голова Верховної Ради під час засідання Погоджувальної Ради депутатських фракцій і груп.
За його словами, справжня мета цього інциденту «була іншою, аніж декларувалася».
«Ми маємо з повагою ставитись до місцевого самоврядування, до депутатів місцевих рад. І зробити все можливе, щоб упереджувати провокації. Винні повинні нести за це відповідальність», – підкреслив Гройсман.
Раніше голова вінницької облорганізації ВО «Свобода» Олексій Фурман заявив у коментарі Тиждень.ua, що він не є «народним губернатором» Вінничини, а ультиматумів президенту протестувальники не висували.
Довідка: що сталося у Вінниці
6 грудня у Вінниці штурмували будівлю облради з вимогами не проводити сесію і не піднімати питання про відставку голови облради.
Як повідомлялося, під час сутичок біля Вінницької облради постраждали вісім осіб.
За фактом сутичок біля Вінницької ОДА, що відбулися 6 грудня, слідче управління міліції відкрило кримінальне провадження за двома статтями: хуліганство й погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу.