Події 7 лютого. Дипломатичний скандал та падіння рейтингу України до переддефолтного рівня

8 Лютого 2014, 00:23

Після появи в інтернеті роликів із записом таємних переговорів іноземних дипломатів, що працюють в Україні, зокрема, нібито помічника держсекретаря США Вікторії Нуланд з послом США Джеффрі Пайєттом, виник дипломатичний скандал, який почали коментувати українські та європейські політики.

Крім розмови Нуланд і Пайєтта була також оприлюднена ще одна розмова – людей з голосами, що нагадують голоси генсекретаря Європейської служби зовнішньої діяльності Хельги Шмідт та представника ЄС в Україні Яна Томбінські. Однак, обговорювали найактивніше перший запис.

Сполучені Штати одразу ж відзначили, що в поширенні такої інформації активну роль відіграв російський чинник.

Одразу ж відреагував колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, який заявив, що політика Росії щодо України є наслідком поганого аналізу. «Якщо Москва справді вважає, що опозиція і протести в Україні керуються Заходом, це викликає занепокоєння. Поганий аналіз спричиняє погану політику», – написав Пайфер у Twitter.

Речниця Європейської комісії Пія Аренкільде Гансен заявила, що запис розмови високопосадовців не вплине на співпрацю ЄС та його партнерів для вирішення кризи в Україні. Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт назвав появу в інтернеті запису телефонної розмови заступника Держсекретаря США Вікторії Нуланд із послом США в Україні "способом пропаганди" певних режимів.

Різко відреагувала канцлер Німеччини Анґела Меркель. За словами її прес-секретаря Крістіане Віртц, Меркель вважає неприйнятними зневажливі висловлювання американських дипломатів щодо ролі ЄС у кризовій ситуації в Україні.

Разом з тим, екс-глава Служби безпеки, народний депутат фракції УДАР Валентин Наливайченко закликав СБУ дати оцінку факту прослуховуванню розмови американського посла в Україні Джеффрі Пайєтта та заступника держсекретаря США Вікторії Нуланд. "У випадку якщо ж цю прослушку проводило не СБУ, то виникає друге серйозне питання – хто це робить. Питання дуже серйозне – у кого в нашій країні настільки серйозні (я навіть скажу, з якої країни, щоб СБУ знало, де шукати, – Швейцарії) комплекти для прослуховування та зняття службової інформації", – сказав Наливайченко.

Крім цього, міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента України за зобов'язаннями в іноземній валюті з "B-" до "ССС". Тепер від дефолтной позначки Україну за шкалою Fitch відділяє один щабель.

У січні золотовалютні резерви Національного банку, за оперативними даними, скоротилися на 12,78%, або на 2,61 мільярда доларів, і становили на 31 січня $17,805 мільярда.

За інформацією НБУ, резерви в іноземній валюті на кінець січня становили $16,069 млрд, резервна позиція в МВФ – $0,03 млн, спеціальні права запозичення – $31,23 млн, золото – $1,704 млрд.

Динаміка резервів протягом січня була обумовлена ​​необхідністю своєчасного виконання державних боргових зобов'язань в інвалюті, включаючи здійснення платежів на користь Міжнародного валютного фонду, а також проведення заходів з підтримки рівноваги на валютному ринку.

Водночас Нацбанк перейшов до гнучкого курсоутворення на валютному ринку, і тепер офіційний курс гривні до долара встановлюватиметься на підставі середньоринкового курсу на міжбанківському ринку. Відтепер курс може змінюватися щодня. До того, НБУ перегляну курс гривні і встановив її на рівні 8,7 грн/дол.

В Управлінні державної охорони затвердили порядок відвідування громадянами місць постійного і тимчасового перебування президента. Відповідний наказ позначений грифом "для службового користування". Згідно з наказом, в місця роботи та тимчасового перебування президента громадяни можуть входити за дозволом голови президентської адміністрації або начальника служби безпеки президента. До місця роботи глави держави забороняється проходити з мобільним телефоном, приймально-передавальними, аудіо- та відеозаписуючими пристроями.

7 лютого відкрилася Олімпіада в Сочі. У відкритті взяв участь і Віктор Янукович, однак, під час російської телетрансляції його не показали на екрані. Зокрема, під час поїздки в Сочі він зустрівся з генеральним секретарем Ради Європи Торбйорном Ягландом та президентом Швейцарської конфедерації, чинним главою ОБСЄ Дідьє Буркхальтером в рамках робочої поїздки в Сочі. Зокрема, під час зустрічі з Торбйорном Ягландом Янукович заявив, що влада налаштована на продовження конструктивних переговорів з опозицією для пошуку шляхів виходу з політичної кризи в межах правового поля.

А під час зустрічі з президентом Швейцарської конфедерації, чинним главою ОБСЄ Дідьє Буркхальтером Янукович заявив, що проведення конституційної реформи є актуальним, і вказав на можливість винесення чутливих питань на всенародне обговорення.

Нетверезий пасажир, який летів рейсом Харків-Стамбул, погрожував підривом повітряного судна в разі, якщо екіпаж не змінить курс і не здійснить посадку в Сочі. Пасажира заспокоїли, провели перевірку. При ньому не виявилося ні зброї, ні вибухівки. Літак курсу не міняв, здійснив посадку в Стамбулі в штатному режимі.

Прокуратура Харківської області розпочала перевірку дій працівників служби авіабезпеки харківського аеропорту.

Позначки:

читати ще