4 лютого спостерігачі від Європарламенту Пет Кокс і Олександр Квасьнєвський відвідали у Менській колонії екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Зустріч тривала дві години.
"Станом на 13.30 (після 2-годинного спілкування із Юрієм Луценком) Пет Кокс та Александр Кваснєвський залишили Менську ВК №91. Від коментарів європейці відмовилися", – повідомила прес-секретар "Народної самооборони" Лариса Сарган.
Вона зазначила, що через негоду європейським представникам довелося відмовитися від наміру дістатися колонії на гелікоптері.
Між тим, дружина Луценка розповіла, що головною темою розмови екс-міністра із колишнім президентом Європарламенту та екс-президентом Польщі був саміт Україна-ЄС, призначений на 25 лютого. За її словами, «європейських гостей цікавила позиція Луценка щодо оцінки внутрішньої ситуації в Україні напередодні саміту, а також зовнішньополітична ситуація».
«Зокрема, вони поговорили і про справу Тимошенко, а також проаналізували позицію Росії щодо нових обвинувачень екс-прем’єрки, висунутих їй Генпрокуратурою», – додала Луценко.
«У розмові із європейцями Луценко підкреслив, що не дивлячись на наявність в Україні вже більш 30 політичних в’язнів різного рівня (від так званих «васильківських терористів» до сумських граффітчиків), не дивлячись на 2 роки в’язниці, проведені ним за ґратами, та втрачене здоров’я, не дивлячись на 1,5 роки ув’язнення Тимошенко, Україні треба дати шанс стати повноцінною європейською країною», – зазначила народний депутат.
У понеділок ЗМІ повідомили, що спроби вирішити торговельні суперечки між Україною і Молдовою на двосторонньому рівні не увінчалися успіхом. Молдова заявила, що Україна не дотримала слово і не ліквідувала з 2013 року дискримінаційне оподаткування молдавського дивина (коньяку). У листі віце-прем'єра, міністра економіки Молдови Валерія Лазера від 18 січня, адресованого голові Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) Ігору Прасолову, констатується невиконання рішення міжурядової молдавсько-української змішаної комісії зі співробітництва в галузі економіки і торгівлі.
У листі нагадується про зобов'язання України "виконати до 1 січня 2013 року всі заходи з метою приведення своїх акцизних ставок на алкогольну продукцію у відповідність із зобов'язаннями в межах СОТ".
"Секретаріат СОТ був поінформований про тимчасове призупинення процесу за умови врегулювання питання на двосторонньому рівні", – пише Лазер.
У листі вказується, що домовленості були порушені.
"Враховуючи вище сказане, в разі недосягнення угоди з цієї проблеми на двосторонньому рівні Республіка Молдова буде змушена відновити процес в межах механізму вирішення спорів СОТ", – зазначено в листі.
4 лютого Міністерство закордонних справ заявило, що затримані у Казахстані працівники "Укрспецекспорту" рішенням суду Астани залишаються під вартою на строк до 10 діб, офіційних обвинувачень їм ще не пред'явлено.
"28 січня 2013 року відбулося судове засідання в районному суді міста Астана, за результатами якого прийнято рішення щодо продовження строку перебування затриманих під вартою до 10 діб для проведення додаткових слідчих дій. На даний момент офіційних обвинувачень громадянам України не пред'явлено", – повідомив в.о. директора Департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс.
За словами дипломата, стан здоров'я затриманих українців задовільний. Вони забезпечені адвокатами та не мають скарг на умови утримання.
У понеділок депутат Сергій Міщенко заявив, що голова Верховної Ради Володимир Рибак відмовив йому в дозволі на відрядження у США.
«Я звернувся до Голови ВР Рибака з проханням дати дозвіл на відрядження до США. При чому я чітко зазначив, що поїздка буде відбуватись за мій особистий рахунок. Але… я отримав більш, ніж дивну відмову. У своїй відповіді Володимир Рибак надіслав копію розпорядження Голови ВРУ, за підписом В. Литвина датовану ще 24 вересня 2009 року, про те, що відрядження депутатів, під час пленарних засідань не здійснюються», – поскаржився Міщенко.
На думку Міщенка, фактично – це «заборона опозиційному депутату брати участь в міжнародних заходах за участю Президента США, американських конгресменів, парламентарів, дипломатів з інших країн».
Він також зазначив, що з фракції Партії Регіонів на цей благодійний сніданок поїде ціла делегація, зокрема – Ганна Герман. Остання, в свою чергу, заявила, що відбуде до Сполучених Штатів навіть без дозволу голови парламенту, оскільки візит відбуватиметься за її рахунок.
Між тим, перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін заявив, що не зможе відвідати Національний молитовний сніданок за участю президента Сполучених Штатів Барака Обами, оскільки посольство США в Україні затримує видачу візи. Про це Кузьмін написав у листі, направленому до Конгресу США.
"На жаль, я не маю змоги прийняти ваше люб'язне запрошення, оскільки посольство США тут, у Києві, продовжує затримувати видачу візи настільки, що зараз у мене недостатньо часу, щоб організувати поїздку, що дозволило б мені відвідати цю важливу подію", – пише Кузьмін.
Та у понеділок в'єтнамський суд засудив до тюремного ув'язнення 22-х членів антиурядового угруповання. Їх звинуватили у спробі повалення комуністичного уряду. Лідера опозиціонерів Фан Ван Тху засудили до довічного ув'язнення. Інші активісти, серед яких і син Ван Тху, отримали терміни від 10 до 17 років. За версією влади, активісти займалися антиурядовою пропагандою з 2004 року. Вони відкрили бізнес в сфері екотуризму і таким чином вербували собі прихильників, випускали листівки, газети та інші матеріали з критикою правлячої комуністичної партії і закликами змінити уряд. Суд над активістами тривав тиждень і став одним із найбільших процесів над в'єтнамськими опозиціонерами за останні роки.