Події 19 липня: учасники «врадіївської ходи» продовжили протест на Майдані, суд звільнив Навального з-під арешту

20 Липня 2013, 00:40

19 липня учасники «врадіївської ходи» продовжили акцію протесту проти свавілля міліції у центрі Києва. Учасники мітингу наголосили, що дозвіл на проведення безстрокової акції протесту в них є, і вони не розуміють, з яких причин спецпідрозділ “Беркут” намагався їх вигнати з Майдану Незалежності.  Також вони розповіли, що  до них хотіли приєднатися представники ряду політичних сил, але на прохання мітингувальників зняти партійну символіку ті просто пішли. За словами мітингувальників, вони не мають наміру залишати Майдан Незалежності і розраховують на підтримку з боку громади.

Напередодні ж, в ніч на 19 липня, бійці спнецпідрозділу «Беркут» розігнали мітингувальників. Повідомляється, що протестувальників вихоплювали з натовпу по-одному та били. Також дісталося журналістам 5-го каналу. Рада Незалежної медіа-профспілки та Національна спілка журналістів України виступили із заявою, в якій вимагають звільнити міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та покарати міліціонерів, причетних до побиття журналістів під час розгону акції на Майдані. Прес-служба президента повідомила, що міжвідомча робоча група з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів взяла на контроль інцидент зі знімальною групою "5 каналу".  Втім, Міністерство внутрішніх справ заперечило порушення з боку міліціонерів при демонтажі наметів, а начальник ГУ МВС України в Києві Валерій Коряк під час прес-конференції попросив журналістів не підходити надто близько до епіцентру подій, коли працюють правоохоронці. Він також додав, що вночі на Майдані було затримано 11 осіб.

Цього ж дня відбулося судове засідання, під час якого Шевченківський районний суд Києва оштрафував сімох активістів, затриманих вночі на Майдані. У той же час було закрито справу, порушену проти двох учасників протесту – Ігоря Галактіонова та Ігоря Гаркавенка – у зв’язку з відсутністю складу правопорушень. Також повідомляється, що одного з активістів, який кинув шашку, можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

За словами Коряка, серед затриманих активістів є особи, які вже притягувалися до відповідальності, зокрема за пограбування та збут наркотичних речовин.

Крім того, Окружний адміністративний суд Києва за позовом міськадміністрації заборонив депутату від УДАРу Сергію Капліну проводити та організовувати акції до кінця липня.

Ввечері стало відомо, що учасники «врадіївської ходи» планують і надалі залишатися у центрі Києва. Повідомляється, що вони планують написати до КМДА заяву з проханням дозволити встановлення наметів.

У п’ятницю представники опозиції зустрілися з головою КМДА Олександром Поповим. Працівників ЗМІ до кабінету, де відбувалася розмова, не допустили. Натомість, журналістів розмістили у прес-центрі.

Однак, голові КМДА не вдалося домовитися з опозиціонерами про розблокування роботи Київради. Депутати від опозиції заявили, що дозволять проводити засідання тільки після того, як Верховна Рада призначить позачергові вибори міського голови Києва та Київради. Андрій Іллєнко, депутат від «Свободи», зазначив: "Попов нас просив дати провести одну сесію, щоб перерозподілити кошти, інакше Партія регіонів звинувачуватиме у невиплатах опозицію. Ми не погодились на цей шантаж. Якщо ми погодимось раз, вони далі робитимуть це постійно, і звинувачуватимуть нас в непослідовності».

За його словами, у Київраді було достатньо часу до 2 червня, щоб провести перерозподіл коштів, «але вони займались звичним для них дерибаном земель».

У свою чергу народний депутат Володимир Бондаренко (фракція "Батьківщина") заявив, що на зустрічі з Поповим парламентарі висунули низку вимог, зокрема про те, щоб Попов, як вища посадова особа в Києві, звернувся до президента і парламенту з вимогою призначити позачергові вибори. Крім того, депутат заявив, що опозиціонери порозумілися із Поповим у питаннях відновлення роботи районних рад і у питанні повернення до міського бюджету 100% суми податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).

При цьому, за словами Бондаренка, голова КМДА, у свою чергу, просив розблокувати проведення хоча б одного засідання Київради для того, щоб внести зміни до бюджету. Нардеп висловив думку, що для внесення змін до бюджету у Київради було достатньо часу.

Згодом Попов заявив, що запрошення до розмови опозиційних лідерів на 22 липня залишається чинним.

19 липня стало відомо, що візит президента Росії Владіміра Путіна на святкування 1025-річчя Хрещення Русі до Києва таки планується. Про це журналістам заявив секретар президента РФ Дмітрій Пєсков.

"Дійсно, такий візит планується", – сказав Пєсков.

Та у п’ятницю в Росії Кіровський обласний суд змінив Алєксєю Навальному і Пєтру Офіцерову запобіжний захід з арешту на підписку про невиїзд. Таким чином суд задовольнив скаргу прокуратури, яка вважала, що обраний судом напередодні запобіжний захід у вигляді взяття під варту є передчасним.

"Навальний і Офіцеров раніше не порушували підписку про невиїзд, крім того Навальний зареєстрований кандидатом у мери Москви, тому взяття його під варту перешкоджає реалізації його права на рівний доступ до виборців", – заявив прокурор.

Захист клопотання прокуратури підтримав. "Я підтримую подання прокуратури, був незаконно обраний, підстав для цього не було", – сказала адвокат Ольга Михайлова.

У підсумку обговорення питання зайняло не більше десяти хвилин, після наради суд ухвалив звільнити підсудних під підписку про невиїзд до вступу у силу вироку.

Згодом прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков заявив, що Навального можуть помилувати, якщо той визнає свою провину.

Позначки: