«Постанова Нацбанку щодо ідентифікації осіб, які обмінюють готівкову валюту, аж ніяк не відміняє законів, що регламентують банківську таємницю та захист персональних даних. Повноваження податківців на цю інформацію не розповсюджуються. Та ми цього і не вимагаємо», – заявив Захарченко.
Він зауважив, що правові підстави, на яких ДПС може отримати відомості про операції купівлі-продажу іноземної валюти, не змінилися.
«Як і раніше, перевірити ксерокопії паспортів чи оригінали квитанцій ми можемо лише, по суті, у двох випадках. По-перше, при розслідуванні податковою міліцією кримінальної справи стосовно фінансової установи чи конкретної фізичної особи. Тоді при проведенні слідчих дій допускається вилучення документів. По-друге, це виїзна перевірка банку чи іншої фінансової установи», – пояснив він.
Захарченко додав, що операції з обміну валюту підпадають під категорію банківської таємниці.
«А порядок доступу до банківської таємниці не змінився – це робиться або з дозволу власника інформації, тобто клієнта, або за рішенням суду. А ми маємо право тільки запитати у банку дані про наявність рахунків, і нічого більше. Якщо людина просто зайде до банківського відділення та обміняє гроші без відкриття рахунку, без її письмової згоди ніхто про це нікому не розповість», – запевнив керівник податкового відомства.
Разом з тим він повідомив про намір аналітиків ДПС попрацювати з узагальненою статистикою обігу валюти у країні.
«Це один з додаткових інструментів, який ми використовуємо для відстеження збігу обсягів задекларованих доходів та реальних витрат. Але ми не будемо шукати тих, хто ухиляється від сплати податку на доходи за ксерокопіями паспортів в обмінних пунктах та банках. В нас є для цього власні методики», – підсумував Захарченко.
Нагадаємо, 23 вересня набула чинності постанова Національного банку, що зобов'язала банки фіксувати прізвище, ім'я, по батькові особи, що здійснює операцію з обміну валюти, у довідках і квитанціях. Однак, цю постанову вже оскаржили в суді.