За три роки війни на Донбасі у зону проведення антитерористичної операції для моніторингу ситуації приїжджали представники Європарламенту та Сполучених Штатів Америки. Тиждень вирішив нагадати, хто відвідував зону проведення АТО із чиновників ЄС та США і які заяви були зроблені у результаті візиту.
2017 рік
23 липня спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер та надзвичайний і повноважний посол США в Україні Марі Йованович відвідали зону проведення антитерористичної операції на Донбасі. Свою поїздку на схід України представники Держдепу розпочали з відвідання штабу оперативно-тактичного угрупування "Донецьк".
До складу американської делегації також увійшов працівник Держдепартаменту США Лейн Бал, військовий аташе при Посольстві США в Україні Пол Шмітт та інші посадові особи.
"Я приїхав сюди особисто, щоб ознайомитися з деталями даних подій. Можу сказати – це жахлива трагедія, адже ми знаємо, що Україна квітуча держава. Наше головне завдання – відновити цілісність і суверенітет України. Як я зрозумів, це не заморожений конфлікт, а гаряча війна. А ціна небезпечно висока – людські життя", – заявив спецпредставник Держдепу США Волкер.
Представники делегації відвідали відремонтовану школу та завітали до Авдіївського коксохімічного заводу.
За словами Волкера, після візиту в Україну він планує провести ряд зустрічей з представниками урядів європейських країн, для того, щоб консолідувати позицію по ситуації в зоні АТО з українськими союзниками.
9 липня делегація європарламентарів у складі співголови Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС Даріуша Росаті та його колеги Міхаеля Галера відвідала Широкіне
Євродепутати поспілкувалися з переселенцями і морськими прикордонниками, відвідали Волноваху, КПВВ та інші важливі об’єкти.
Коментуючи побачене, європарламентарі заявили: «Всі у світі мають знати , що тут відбувається. Курортне містечко, де зараз сім’ї з дітьми мали би смачно снідати і прямувати на пляж — стоїть у руїнах. У західній Європі можна нерідко зустрітися із прихильниками Росії, які мають романтичні настрої — вони мали би приїздити сюди і бачити наслідки російської політики. Ми тут щоб виразити підтримку і солідарність з Україною, а також допомогти знайти вихід. Однак рішення мають бути мирними, і ми маємо адекватно і без ілюзій сприймати Росію. Крім цього, Європа має виявляти свою відданість і прихильність Україні, допомагаючи реконструювати пошкоджені регіони».
2 липня уперше за час війни Єврокомісар із питань розширення Йогансен Хан побував на лінії фронту. Він відвідав Широкине та прифронтовий Маріуполь.
"Мушу зізнатися, я відвідував подібні, так само постраждалі місця по всьому світу, навіть у Європі… І щоразу, коли я прибуваю в таке місце, – посилюється депресія у моєму серці", – сказав Хан.
Євродипломат поспілкувався з мешканцями, відкрив нову лікарню первинної допомоги, та перший в Україні соціальний гуртожиток для біженців.
10 лютого Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус разом з послом Литви в Украіні Марюсом Януконісом та народним депутатом Іриною Луценко відвідали Авдіївку під час загострення ситуації на околицях міста.
Лінкявічус побачив зруйновані будинки, обстріляну школу №2, де працював пункт гуманітарної допомоги і де загинув представник ДСНС, побував на пунктах обігріву і на Авдіївському коксохімічному заводі.
"На жаль, Литва – невеличка країна та не може вразити величезним обсягом допомоги, але все, що ми робимо – йде від самого серця. Побувавши тут, я отримав беззаперечні докази російської агресії. Необхідно продовжувати ту політику, що намітилась напередодні – санкції проти Росії відміняти не можна", – сказав він.
Про ситуацію у місті він розповів своїм колегам – міністрам закордонних справ країн-членів ЄС.
- Читайте також: Після поїздки до Авдіївки глава МЗС Литви заявив, що отримав беззаперечні докази агресії РФ
2016 рік
16 грудня 2016 року командувач Збройними силами США в Європі Кертіс Скапаротті відвідав зону проведення спецоперації на сході України і перевірив ефективність використання українськими військовослужбовцями техніки, наданої Пентагоном в рамках військової допомоги,
4 листопада 2016 року Краматорськ відвідала делегація Підкомітету з питань безпеки та оборони Комітету закордонних справ Європарламенту на чолі з Анною Фотигою.
Представники Європарламенту на зустрічі з головою Донецької обласної державної адміністрації Павлом Жебрівським обговорили аспекти інформаційної протидії російській гібридній агресії, зокрема налагодження повноцінного надходження до мешканців району АТО сигналу українських телеканалів та об’єктивного інформування щодо процесів як у державі, так і в регіоні.
Депутати Європарламенту цікавилися, якої допомоги потребує українська армія, місцеві адміністрації, аби краще виконувати покладені на них функції.
"Ми є прихильниками виведення російських військ із України. Так само, як і поновлення вашою країною повного контролю над власним кордоном… Я є прихильником продовження санкцій щодо Росії, й такий настрій посилився в ЄС після того, що почало відбуватися в Сирії, коли там з’явилася російська військова присутність", – заявила тоді Фотига.
19 вересня 2016 року депутати Європейського парламенту Ребекка Гармс, Міхал Боні та Яромир Штетина відвідали місто Мар'їнка, яке безпосередньо примикає до окупованого бойовиками Донецька, незважаючи на рішення президента Європарламенту та голів політгруп і фракцій обмежити офіційну програму візиту євродепутатів до України тільки Києвом через безпекову ситуацію.
15 вересня 2016 року відбувся перший візит міжнародних дипломатів в зону АТО. До Слов’янська і Краматорська приїхали міністри закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр і його французький колега Жан-Марк Еро і проінспектувати, чи дотримуються сторони обіцяного режиму тиші.
Перебуваючи біля знакового місця, підірваного у 2014 році бойовиками мосту під Слов’янськом, міністр Франції наголосив, що повернення контролю над україно-російським кордоном є основною метою.
- Читайте також: Штайнмаєр про угоду щодо розведення сил на Донбасі: Нарешті є рух після багатьох місяців застою
2015 рік
17 травня 2015 року депутати Європарламенту, що входять до групи ЄП "Друзі європейської України" відвідали Широкине.
Європейські політики зустрілися з 37 бригадою та батальйоном "Донбас" в Широкіному. Військові зазначили важку оперативну ситуацію і злагоджену роботу ЗСУ, батальйонів "Донбас" і Правого сектору. За годину до приїзду групи політиків, позиції українських військових були обстріляні з мінометів бойовиками.
Євродепутати висловили переконання, що проти України ведуть війну добре підготовлені професійні військові, а не мирні ополченці, як це хоче представити РФ. Також євродепутатів особливо цікавило, наскільки спостережна місія ОБСЄ може виконувати свою роботу і чи має допуск на всю лінію зіткнення.