Денис Казанський член Тристоронньої контактної групи від представників Донецької області

Плоди децентралізації

Суспільство
15 Липня 2020, 17:02

Реформа децентралізації по праву вважається однією з найуспішніших реформ попередньої влади. Її результати сьогодні наочно видно в регіонах, які першими створили об'єднані територіальні громади та вже змогли скористатися тими перевагами, які надав цей крок. Сьогодні в маленьких селищах і селах, як на заході, так і на сході країни реалізуються такі програми і проекти, про які п'ять років тому там навіть не мріяли. І це дозволяє зі стриманим оптимізмом сподіватися, що в доступному для огляду майбутньому українська провінція вибереться з хронічної бідності і стане хоч трохи нагадувати провінцію наших східно-європейських сусідів.

 

За останні п'ять років у невеликих районних центрах з'явилися сучасні центри надання адміністративних послуг, лінії сортування відходів, сонячні панелі. Нарешті вдалося відремонтувати об'єкти інфраструктури, що не знали ремонту десятки років – амбулаторії, поліклініки, школи та дитячі садки. Крім того, невеликі ОТГ навчилися залучати допомогу іноземних донорів і реалізовувати різні проекти на грантові кошти.

 

Наприклад, одна з найуспішніших громад Запорізької області – Веселовська ОТГ за гроші від донорів побудувала у селищі нову водонапірну вежу, насоси якої працюють від енергії сонця. Сонячна панель потужністю 20 кіловат обійшлася в 1 млн грн. Але тепер водопостачання селища здійснюється за рахунок дешевої енергії, і незалежно від мережі. Нова водонапірна вежа забезпечує водою третину населення селища.

 

Читайте також: Децентралізація: навчитися використовувати можливості

 

 

«Залягання води у нас від 300 до 400 метрів, і тому викачувати воду завжди було дорого. У собівартості води вартість електроенергії завжди становила близько 50%. Природно, коли електрика дорожчала, весь час росла і вартість водопостачання. Тому ми вирішили знайти вихід, щоб не піднімати ціни для населення. За допомогою громадської організації «Волошкове поле» нам вдалося отримати грант від міжнародного глобального фонду на установку сонячної панелі. Після того, як вдалося її встановити, економія становить близько 50%» – розповів проектний менеджер Веселівської ОТГ Сергій Кут’єв.

 

Завдяки гранту від USAID, ОТГ також змогла придбати лінію сортування побутових відходів, збирати цінну вторсировину і навіть трохи заробляти на її реалізації. Що виглядає особливо вражаюче. Адже сьогодні сортування відходів не налагоджено навіть у великих і відносно успішних містах. Що вже казати про невеликі райцентри.

 

Зростання об’єму коштів у місцевому бюджеті також дозволило провести ремонт місцевої гімназії. Причому, важливою частиною цього ремонту стало утеплення фасаду, що дозволило істотно скоротити витрати на опалення у зимовий період.

 

«Ми провели енергоаудит, який показав, що втрати тепла дуже великі. Хоча будівля відносне нова, і була здана в експлуатацію у 1997 році, питаннями енергоефективності тоді ніхто не займався. У міру зростання цін на газ ми прийшли до розуміння, що утеплювати будинок доведеться неминуче. Після того, як ми утеплили фасад і поміняли пластикові вікна, економія на опаленні склала 20%. Тепер гроші, які йшли на оплату опалення, ми можемо перенаправити на інші наші внутрішні потреби, – розповів директор Веселівської гімназії Віктор Кривко.

 

Читайте також: Децентралізація. Досвід Іллінівської громади на Донеччині

 

 

Децентралізація відкрила громадам і нові можливості у сфері залучення інвестицій. Веселовська об'єднана громада змогла залучити інвестора, який побудував у селищі сонячну електростанцію. На тому місці, де зараз розташовуються сонячні панелі, раніше були руїни консервного заводу, які збанкрутував ще в 90-і роки. Саме цю територію давно мертвого підприємства і запропонували бізнесу. Щоб почати будівництво СЕС, підприємцям попередньо довелося вивезти кілька десятків «КАМАЗів» будівельного сміття. Зате тепер замість пустиря і руїн у селищі розташовується сучасне підприємство, яке сплачує податки і створює робочі місця. Раніше закинута земельна ділянка приносить дохід, а на СЕС тепер працюють 20 жителів селища та прилеглих сіл.

 

А в сусідній Дніпропетровській області Васильківська ОТГ (селище Васильківка)  змогла залучити інвестора і відновити стару міні-ГЕС, яка останній раз працювала ще в 50-і роки минулого століття. Електростанцію закрили ще за радянських часів, проте бетонна гребля збереглася до наших днів. Главі громади вдалося переконати інвесторів в тому, що гідроелектростанцію можна відновити. І два роки тому підприємство знову стало давати електрику, яке інвестор реалізує за зеленим тарифом.

 

Читайте також: Децентралізація: перетягування ковдри

 

Особливий приклад – Шаховська об'єднана громада в Донецькій області, яка розташовується в Добропільському районі, всього в декількох десятках кілометрів від фронту. Дивлячись на неї, ми можемо порівняти життя райцентрів на підконтрольній території з тим, що відбувається в ОРДЛО. І один тільки цей приклад наочно показує нам, яка прірва сьогодні утворилася між районами в недавньому минулому єдиного українського регіону.

 

Бюджет Шаховської ОТГ сьогодні становить близько 100 млн грн. І це при тому, що в цій громаді проживає всього близько 4000 тисяч чоловік! Такий великий бюджет дозволяють формувати податкові надходження від декількох підприємств, що спеціалізуються на видобутку глини. І ці кошти дозволили невеликим селам і селищам профінансувати ремонт садочка і амбулаторії, створити центр надання адміністративних послуг і навіть з нуля створити центр безпеки громадян – пожежну частину, якої ні в Шахов, ні в найближчих населених пунктах раніше не було.

 

Якщо раніше пожежним доводилося їхати в Шахово 20-30 кілометрів, то тепер в селі є власна пожежна машина. Крім того, будівництво центру безпеки дозволило створити в селі 17 додаткових робочих місць. Для такого маленького населеного пункту це дійсно багато.

 

Ще кілька років тому ніхто не міг повірити, що в прифронтових, депресивних районах таке можливо. Але сьогодні просте перерозподіл податків дало дивовижний ефект, і гроші з'явилися навіть там, де, здавалося, їх ніколи не буде. Що вже говорити про ОРДЛО, де відбувається лише деградація. Скільки б не критикували там Україну, заперечувати очевидне неможливо. На підконтрольній території жителі Донбасу мають сьогодні набагато більше можливостей для розвитку, ніж в ОРДЛО. І нехай проблем ще багато, все ж позитивний тренд очевидний. Головне, тепер не зламати його необдуманими кроками і дурними нововведеннями.