План-3

ut.net.ua
21 Грудня 2007, 00:00

 

Новий Кабінет Міністрів вперше в історії України буде діяти не відповідно до загальних декларацій, а за виписаним на папері планом. А громадяни, у свою чергу, отримали можливість вимагати від політиків дотримання пунктів цього плану.
 
 Назва коаліційної угоди між фракціями більшості, які сформували другий Уряд Юлії Тимошенко, фактично співпадає з передвиборчою програмою БЮТу – «Українським проривом». Однак, під час детального вивчення тексту виявлено кілька цікавих знахідок. По-перше, до згаданої передвиборчої програми угода має дуже незначне відношення, а однакова назва використана лише для того, щоб не втрачати розкручений бренд. Насправді, її структура на 100%, а текст – більше ніж на 90% співпадає з попередньою угодою, підписаною БЮТом, НУ та СПУ ще у 2006 році. Після входження СПУ в «антикризову» коаліцію про неї, звичайно, забули. Але, як з’ясувалося, не назавжди.
 
Поточний варіант спільного плану дій, тепер вже другого Уряду Тимошенко і коаліції, – це та сама угода, але після роботи над помилками за рік. На додаток, вона приперчена кількома політичними пропозиціями від Президента і парою-трійкою популістських обіцянок БЮТу, з останньої передвиборчої кампанії, на кшталт негайного скасування призову, поверенння знецінених внесків протягом двох років та заміни ПДВ податком на споживання.
 
Список побажань від Президента – це також робота над помилками. У ній сконцентровано важкий досвід політичних баталій із Урядом Віктора Януковича та «антикризовою» коаліцією. Пропозиції глави держави знаходяться в додатках до угоди, серед низки першочергових законопроектів, що мали бути проголосовані ще до кандидатури прем’єра. Іншим бажанням Віктора Ющенка є прийняття нового варіанту Конституції – усі місця в тексті за 2006 рік, де йшлося про завершення або вдосконалення політичної реформи, виправлені відповідним чином.
 
Блоку Литвина залишають шпаринку для того, щоб можна було увійти в коаліцію. Заради цього з тексту попередньої угоди було викинуто пункт про те, що інші фракції та народні депутати не можуть входити до складу більшості.
 
Щоб коаліція діяла узгоджено, БЮТ та НУ-НС домовилися підтримувати тільки ті законопроекти та постанови, які пройшли узгодження в Уряді, та отримали повну підтримку в Раді коаліції.
 
Додатково, врахувавши негативний досвід часів першого урядування Юлії Тимошенко, угодою будь-якому учаснику коаліції заборонено публічно дискредитувати членів Кабінету Міністрів.
 
Водночас, підтримуючи законопроект, який передбачає широкі права парламентської опозиції, коаліція має шанс вперше зафіксувати високий статус політичної опозиції, як це і має бути у країні з достатньо високим рівнем розвитку парламентської демократії.
 
Проблема ущільнювальних забудов за цей час зросла настільки, що коаліція у засадах своєї діяльності письмово обіцяє боротися зі знищенням парків та скверів у містах.
Зі знакових моментів варто відзначити обіцянку удвічі збільшити фінансування музеїв та бібліотек, підтримати українське книговидавництво та прийняти зміни в законодавстві для створення сприятливих умов для розвитку вітчизняної кінематографії. До речі, за останніми даними ТИЖНЯ, кількість дубльованих українською мовою кінокопій за 2007 рік, які демонструються в кінотеатрах України, становила менше 10% від їх загальної кількості.
 
Цікавим моментом є те, що в угоді чітко зафіксовано надання статусу ветеранів війни бійцям Української повстанської армії.
 
Дуже сильною частиною програми діяльності майбутнього уряду є розділ, присвячений реформі судоустрою. Запровадження суду присяжних, а також виборних мирових суддів, переатестація всіх суддів і, головне, перевірка відповідності їхніх доходів майновому стану – покликані переламати жахливу сучасну ситуацію. У зв’язку з цим коаліція також зобов’язалася провести серйозну реформу органів прокуратури та утворити Національне бюро розслідування (НБР), не в останню чергу для боротьби з корупцією. До речі, цьому присвячений найбільш перероблений розділ угоди.
 
Серйозність загрози тотального хабарництва змусила авторів додати багато нових способів протидії, навіть таких екзотичних, як створення у кожній установі та навчальному закладі гарячих телефонних ліній, щоб громадяни могли скаржитися чиновникам із цих установ на прояви корупції з боку… самих чиновників або їхніх колег.
Новий Уряд разом із більшістю планує прийняти Податковий кодекс, і як жест доброї волі до всіх, хто займається бізнесом або виробництвом, припинити планування надходжень від штрафів при складанні бюджетів усіх рівнів.
 
Коаліція оголосила про надзвичайно важливе для економіки країни рішення створити єдиний реєстр прав власності на нерухоме майно, зокрема й на землю. Питання лише, куди саме приведе дорога, вимощена такими добрими намірами.
 
Що стосується зовнішньої політики – вона знаходиться в межах стратегії, визначеної в офісі Президента: якнайшвидше вступити в СОТ, але водночас і провести перемовини щодо входження до Єдиного економічного простору (ЄЕП), для створення повноцінної зони вільної торгівлі. Загалом, угодою зафіксовано курс України на європейську та євроатлантичну інтеграцію, кінцевою метою якого є членство нашої держави у НАТО та ЄС.
 
Отже, в 2005 році перший Уряд Тимошенко прийняв програму «Назустріч людям», що складалася з розділів «Віра», «Справедливість», «Життя», «Гармонія», «Безпека» і «Світ». Вочевидь, не можна було вимагати виконання документа, назва якого звучить, як красива казка.
 
Друга програма Уряду Тимошенко мала бути прийнята в 2006 році – але рішення Олександра Мороза перейти на сторону «антикризовиків» перешкодило її реалізації.
Третя програма може стати «українським проривом» хоча б у тому значенні, що з її появою можна не тільки говорити про відповідальність влади, а й відстежувати, як діятиме Уряд, щоб виконати свої офіційно зафіксовані обіцянки.