Північнокорейське загострення. Чи може КНДР піти ядерною війною на США

10 Серпня 2017, 15:08

Цього тижня США та Північна Корея обмінялися взаємними погрозами, які з кожним днем стають дедалі серйознішими та конкретнішими. Головне питання, яке зараз найбільше цікавить, чи може Північна Корея почати ядерну війну з США?

Як розвивався конфлікт

Наприкінці липня КНДР в черговий раз випробувала запустила ракету, яка впала у винятковій економічній зоні Японії. Згодом у Республіці заявили про нове успішне випробування міжконтинентальної балістичної ракети Hwasong-14. За словами лідера країни Кім Чен Ина, воно відбулося для того, щоб дати "суворе" попередження Сполученим Штатам. З його слів, санкції і погрози США тільки підсилюють бажання Північної Кореї володіти ядерною зброєю.

На початку серпня армія США зафіксувала "вкрай незвичайний і безпрецедентний рівень активності" північнокорейського підводного човна, що може свідчити про випробувальний запуск міжконтинентальної балістичної ракети. За даними Міноборони США, КНДР випробувала так звану "систему холодного запуску", де використовується пара високого тиску для виведення ракети з пускового контейнера в повітря, після чого запускається основний двигун ракети. Аналітики заявили, що в зоні ураження такої ракети лежать Лос-Анджелес, Чикаго та Нью-Йорк. 

Президент США Дональд Трамп без вагань підписав закон, яким посилив санкції проти КНДР, а Радбез ООН одноголосно схвалила введення нових обмежувальних заходів, які вдарять по чотирьох експортних галузях – вугіллю, залізу, свинцю і морепродуктам. Також США разом з Південною Кореєю у відповідь на північнокорейські ракетні випробування провели навчальні пуски ракет.

Трамп сказав, що КНДР "зустрінеться з вогнем і люттю", якщо буде загрожувати Америці. Американський лідер підкреслив, що ядерний арсенал США "потужніший, ніж будь-коли раніше". Північна Корея висміяла слова Трампа і повідомила, що вивчає плани з задання ракетного удару по військових об'єктах США на Гуамі. У планах КНДР до середини серпня зробити розрахунки з запуску балістичних ракет у напрямку військової бази. Пентагон у свою чергу заявив, що вже розробив план завдання превентивного удару по КНДР.

Що таке Гуам?

Гуам – це острів у західній частині Тихого океану, найпівденніший в архіпелазі Маріанських островів. Населення становить 160 тисяч людей. Він є незалежною частиною США (не входить до складу США, але є їхнім володінням). На острові розміщена найбільша стратегічна військова база США в Тихому океані.

За даними Washington Post, на місцевому стратегічному аеродромі базуються літаки морської авіації США, а в порту – ядерні субмарини і військові сили спецоперацій. Також тут розташована батарея протиракетної повітряної оборони.

Нещодавно на Гуам були перекинуті з Південної Дакоти два бомбардувальники B-1B Lancer, щоб здійснювати польоти разом з південнокорейськими і японськими літаками. Наприкінці липня, у відповідь на друге випробування північнокорейської міжконтинентальної ракети, з Гуаму злітали по тривозі військові літаки.

На Гуамі також базується комплекс ПРО США THAAD, протиракетний комплекс для висотного заатмосферного перехоплення ракет. За даними видання, в цілому на Гуамі розміщено близько 6 тисяч військовослужбовців США. При цьому контингент збільшується, оскільки США прагнуть реагувати на зростаючий радіус дії збройних сил Китаю і ядерну програму Північної Кореї.

За даними видання, важливе стратегічне значення Гуаму пояснюється його суверенним статусом.

У Китаю хата з краю

Держдепартамент США назвав Росію і Китай відповідальними за ситуацію навколо КНДР. "Як основні економічні фактори, пов'язані з програмою розвитку ядерної зброї і балістичних ракет Північної Кореї, Китай і Росія несуть особливу відповідальність за цю зростаючу загрозу регіональній і глобальній стабільності", – зазначили в прес-службі відомства.

За даними Politico, найближче оточення Дональда Трампа почало обговорювати можливі санкції проти Китаю через те, що китайська влада, на думку голови Білого Дому, робить недостатньо зусиль, щоб перешкодити Північній Кореї створити ядерну зброю.

Сам Трамп в своєму Twitter розкритикував політику Китаю щодо КНДР, заявивши, що Пекін не робить того, чого від нього хотів би Вашингтон. На його думку, Китай може "дуже легко" розібратися з проблемою Північної Кореї.

Узагалі ще під час передвиборної кампанії Трамп нерідко дорікав Китаю. "Я дуже розчарований. Наші дурні лідери в минулому дозволили китайцям заробляти сотні мільярдів доларів у рік на торгівлі, а вони нічого не зробили в ситуації з КНДР.

Не тільки США готові до відповіді

Японія і Південна Корея заявили про готовність негайно відповісти на ракетний удар КНДР. Так, в Токіо пообіцяли збити кожну запущену ракету, запущену в бік американської авіабази на острові Гуам. Подібні пуски будуть розцінені як загроза існуванню Японії, заявили в Міноборони країни. "Провокаційні дії Північної Кореї, включно з останніми, є відверто провокаційними для регіону, як для Японії, так і для безпеки всього світового співтовариства", – заявив генеральний секретар японського кабінету міністрів Есіхіде Суга.

За словами представника Об'єднаного комітету начальників штабів Південнокорейських військових сил, КНДР зіштовхнеться з рішучою відповіддю з боку США та їхніх союзників у регіоні, якщо не прислухається до попереджень про припинення провокацій. Він підкреслив, що армія Південної Кореї готова негайно відповісти на запуски балістичних ракет. Також президент Південної Кореї скликав екстрене засідання Ради безпеки через погрози Пхеньяна.

То чи буде війна?

Independent ставить питання, чи правда світ опинився на межі третьої світової війни? Опитані виданням експерти стверджують, що, можливо, ні, але легко можна зрозуміти, як ми можемо там опинитися. "Голос президента (хоч і головнокомандувача) – всього лише один голос серед безлічі інших у Білому домі", – вказує автор статті. "Але це не означає, що немає причин для занепокоєння", – додає він.

"Я давно вже стежу за Північною Кореєю і починаю тривожитися, – сказав Ейден Фостер-Картер, почесний старший науковий співробітник з соціології та сучасної Кореї в Університеті Лідса. – Мене турбує риторика обох сторін, що виходить з-під контролю".

"Мене турбує розкута риторика, – додає Джеффрі Льюїс, ад'юнкт-професор Центру досліджень в області нерозповсюдження ім. Джеймса Мартіна. – Я побоююся, що прихильники північнокорейців можуть не зрозуміти, що це просто галасливі погрози. Я не думаю, що вони свідчить про намір США атакувати північнокорейців. Дивно, але це заспокоює, бо показує, що він (Трамп, – ред) не знає, що робити. Якби у нього був якийсь план нападу на них, він говорив би про свій план нападу на них".

"Насправді все зводиться до того, чи думає Північна Корея, що заяви Трампа дійсно щось значать. Якщо він просто хизується (а це заняття йому добре знайоме), тоді мало що змінилося. Але якщо КНДР думає, що ця риторична установка загрожує небезпекою, тоді може виникнути конфлікт", – йдеться в статті.