Після відкриття реверсу в Україну, Росія систематично знижує поставки газу до країн ЄС

24 Вересня 2014, 11:30

2 вересня Україна повідомила про офіційне відкриття повноцінного реверсу газу зі Словаччини. За рік українська сторона планує отримати 10 мільярдів кубометрів блакитного палива. За інформацією словацької сторони, це складатиме 40% від усіх обсягів імпортованого Україною газу. Окрім того, Україна купує газ із сусідньої Польщі.

За тиждень російський газовий монополіст Газпром, який припинив постачання газу до України ще 16 червня, почав скорочувати обсяги експорту газу до низки країн ЄС.

Вперше про скорочення обсягів отриманого палива повідомила 10 вересня польська нафтогазова компанія PGNiG. У Польщі тоді зазначили, що недоотримують газ як з території України, так і з Білорусі від 8 вересня, коли розбіжність з номінацією склала 20%. Станом на 9 вересня у Польщі недоотримали вже 24% запланованих обсягів.

Також 10 вересня стало відомо, що з 14:00 Польща припинила реверсні постачання газу до України, про що заявив голова правління Укртрансгазу Володимир Прокопів.

Польська сторона повідомила Україні, що відновлять реверсні постачання за два дні.

Водночас, у Газпромі заперечили, що подають до Польщі менше палива.

«Повідомлення інформаційних агентств про зниження обсягу поставок газу Газпромом на адресу польської PGNiG – некоректні. У цей час до Польщі поставляють точно такий самий обсяг газу, як і у попередні дні – 23 млн куб м на добу», – заявив представник російського газового монополіста у ЗМІ.

Також він пояснив відхилення фактичного об’єму постачання газу від заявок польської сторони «нормальною світовою практикою», коли експортери "виходять з наявних ресурсів для експорту".

За повідомленням польської сторони, станом на 11 вересня недостача досягла рівня 45%. Також у PGNiG заперечили повідомлення Газпрому, що постачання газу не виходить за межі досягнутих домовленостей.

«Замовлені об’єми не перевищували максимальних обсягів, передбачених контрактом», – заявила прес-секретар PGNiG Дорота Гаєвська.

10 вересня про скорочення об’ємів надходження газу з РФ на 10% повідомила також словацька газова компанія Slovensky Plynarensky Priemysel (SPP). Такий самий об’єм словаки недоотримали і наступного дня.

Голова словацького МЗС Мирослав Лайчак заявив, що його країна не припинятиме постачання газу до України, оскільки «діє на підставі підписаних контрактів та виконуватиме свої обов’язки».

Про зниження обсягів газу з Росії заявили також німецька E.ON, де зміни назвали «невеликими та тимчасовими»,  та австрійська E-control (15% скорочення), щоправда російська сторона завчасно проінформувала останню компанію про можливі перебої.

12 вересня оператор польської газотранспортної системи Gaz System відновив постачання газу до України у межах, передбачених контрактом, оскільки за підсумками 11 вересня Газпром закачав на 30% більше палива.

Після невеликої паузи, 16 вересня словацький імпортер газу SPP повідомив про чергове зниження об’ємів постачання газу з РФ на 25%. Наступного дня словаки недоотримали 23% запланованих обсягів палива з Росії.

15 вересня російський газовий монополіст офіційно визнав «відхилення фізичних об’ємів постачання російського газу» та пояснив це закачуванням газу підземні сховища на території РФ.

18 вересня про це сказав також голова компанії Алєксєй Міллер.

«По мірі накопичення активного газу в наших ПСГ, ми зможемо задовольнити попит наших європейських споживачів», – наголосив голова Газпрому. 

Окрім того, 16 вересня у російському Міненерго повідомили, що не фіксують «несанкціонованого відбору газу з боку України». Нагадаємо, що саме «крадіжкою газу» в Україні росіяни аргументували відсутність палива в Європі під час зимової «газової війни» 2009 року.

Водночас, Росія не тільки скорочує експорт газу європейським споживачам, але й неодноразово переносила дату тристоронньої зустрічі Україна-ЄС-Росія, яку планують присвятити вирішенню українсько-російського конфлікту у газовій сфері.

11 вересня представник віце-президента Європейської комісії з енергетичних питань Гюнрета Еттінгера Марлене Холзнер повідомила про заплановану дату зустрічі: «Я рада оголосити, що у нас є дата для тристоронньої зустрічі між російськими партнерами, українськими партнерами та нами – це 20 вересня у Берліні».

Однак 16 вересня міністр енергетики РФ Алєксандр Новак повідомив, що не зможе бути присутнім, оскільки у той день проходитиме «економічний форум у Сочі».

«Ми готові зустрічатися після 22 вересня», – сказав він.

19 вересня російська сторона заявила, що готова зустрітися з представниками ЄС та України 26 вересня.

Пізніше українська сторона підтвердила, що зустріч запланували на 26 вересня у Берліні.

У вівторок 23 вересня у виданні The Wall Street Journal з посиланням на австрійського газового оператора E-control повідомили, що РФ досі постачає до центральноєвропейських країн знижені обсяги блакитного палива. Зокрема австрійці недоотримують близько 20 % від запланованого рівня.

Читайте також: Експерт: Україні варто готуватися до кількох тижнів енергетичного протистояння з РФ узимку