Після пожежі на Хартроні: місто без жалоби, підозрюваний у розшуку

Суспільство
14 Січня 2014, 12:49

Прокуратура Харківської області визначилася з першим підозрюваним у справі про пожежу на території заводу «Хартрон». Це директор підприємства, чиї співробітники загинули. Людину оголосили в розшук. Проте його ім’я не розголошують.

«Ми підозрюємо керівника підприємства, на якому сталася ця пожежа, я навмисне не називаю його ім’я для того, щоб нам оперативним чином вжити всіх необхідних заходів. Ми звернулися до суду з клопотанням про затримання цього керівника, громадянина України, доставленні до суду для обрання щодо нього запобіжного заходу», – заявив перший заступник прокурора Харківської області Володимир Суходубов.

Повідомлення про підозру директору відправили поштою, розповів Суходубов. І додав: «Упродовж трьох днів ми не можемо його знайти».

Хронологія подій

Вдень, 8 січня, вулицями Харкова промчало кілька пожежних машин з увімкненими сиренами. Через кілька хвилин з’явилися повідомлення очевидців на міському форумі: «Горить завод Хартрон»!. Кореспонденти почали телефонувати в МНС.

Перша офіційна інформація від Управління з надзвичайних ситуацій: «Пожежа на території науково-виробничого підприємства «Хартрон». Горять два поверхи п’ятиповерхової споруди. Там розміщується цех «Харківської ювелірної фабрики».

Трохи пізніше найстрашніше – загинуло вісім людей. Ще семеро – у лікарні.

Перші коментарі чиновників.

Заступник харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан:«Двоє з восьми жертв пожежі загинули, вистрибнувши з вікна (один загинув на місці, другий – у лікарні швидкої допомоги). Решта тіл рятувальники виявили в будівлі. З постраждалих: п’ятеро в опіковому відділенні, двоє – в політравмі».

Представник управління Держслужби з питань надзвичайних ситуацій Євген Василенко:

«Розглядаються кілька версій причин пожежі. Серед них – технічний і людський чинники. Зараз з’ясовують, які були причини, чому деякі люди покинули будівлю самі. Чому вони не могли вийти і вистрибнули з вікон».

Того вечора працівник ювелірної фабрики (хлопець працював на іншому поверсі і встиг вийти, щойно побачив дим) виклав у мережу 12-хвилинне відео з місця трагедії. Кадри, зняті на мобільний телефон, вразили всіх. Шестеро співробітників цеху, що горів, буквально висіли на висоті четвертого поверху, зачепившись за кондиціонери. Вони падали на очах пожежників, які вже під’їхали. За допомогою сходів з висоти зняли тільки двох.

Міські форуми та соціальні мережі «вибухнули» емоціями. Тисячі постів обурених харків’ян, адресованих чиновникам, рятувальникам, міській владі, містять одне запитання: «Чому не врятували людей?».

Увечері того самого дня на місце трагедії екстрено прибув віце-прем’єр України Олександр Вілкул. Він озвучив основну версію пожежі на підприємстві – «алкоголь».

«Зараз основна версія – кричуще порушення правил техніки безпеки: загоряння або вибух стався в модельному цеху, на місці вибуху вже зараз знайдено залишки їжі, пляшки, імовірно з алкоголем, докладніше ми доповімо, коли комісія припинить роботу. Трупи шести осіб компактно перебувають за столом. Дві людини в першу хвилину виникнення пожежі намагалися вийти через вікна. І ось це причина смерті».

Слова високого чиновника викликали нову хвилю обурення харків’ян. Тим більше, що претензій до пожежних у Вілкула не було, це він наголосив.

«Рятувальники діяли відповідно до алгоритму, упродовж шести хвилин пожежники і сходи були на місці. 22 людини врятували. Рятувальники діяли згідно з планом ліквідацій таких аварій». Віце-прем’єр пообіцяв, що уряд виділить матеріальну допомогу сім’ям загиблих – по сто тисяч гривень. А постраждалим забезпечать лікування. Додав, що прокуратура «докладе всіх зусиль для розслідування» і поїхав.

Прокуратура зусилля доклала. І через три дні версію Вілкула «про розпивання» спростувала.

Володимир Суходубов озвучив підсумки експертизи тіл загиблих: алкоголю в крові не було. «Усі були тверезі. У жодного з потерпілих алкоголь не виявлено».

11 січня загиблих у пожежі поховали. Від загальної громадянської панахиди родичі відмовилися. Сім’ї прощалася з рідними окремо. Жалобу у Харкові не оголошували.

Три головні запитання по суті і сьогодні залишаються без відповіді.

1. Реальна причина пожежі.

2. Як сталося, що люди не встигли вийти з палаючого будинку?

3. Чому такими безпорадними виявилися рятувальники на місці?

Про причини у прокуратури є версія – співробітники загинули, отруївшись парами хімічних речовин (можливо, був невеликий вибух через горючі рідини, з якими працюють ювеліри). Вийти люди не змогли через блокування електронних дверей (на таких підприємствах двері відкривають спеціальними картками, нібито з початком пожежі двері заклинило). Пожежний вихід був закритий.

«Евакуаційних виходів у приміщенні не було. Двері металеві, закриті на великий замок, і люди опинилися у пастці, стихія, природно, зробила свою справу» (Володимир Суходубов).

Розслідування триває. Однак саме останнє, третє запитання хвилює громадськість найбільше. Занадто наочним було відео. Найбільше харків’яни обговорюють погане оснащення пожежних: діряві шланги (за словами очевидців), короткі сходи і відсутність елементарного шматка брезенту, який, можливо, врятував би два життя. У форумах багато пишуть про хабарників – пожежних інспекторів, які за певну ціну заплющують очі на пожежну безпеку підприємств. А замість реальних перевірок влаштовують збір «данини». Люди так само охоче порівнюють ціни автомобілів (або навіть годинників) перших осіб міста та області з цінами на рятувальні батути, сучасні пожежні сходи.

Цитати з «Харків-форуму»:

*** Для мене найбільшим шоком стало: відсутність машини з нормальними сходами у пожежників, які прибули першими; відсутність надувних засобів; страхітливий стан техніки (зокрема висувної драбини). До мене дійшло розуміння: якщо ти в Харкові потрапив у пожежу, то шансів немає».

*** «На парки, фонтани і «золоті» лавочки в метро у міста гроші є, на паркан двометровий навколо площі з ялинкою теж, а на порятунок людей грошей, б … ть, немає. Зате беркутні наплодили і озброїли до зубів, водомети їм на допомогу проти беззбройних людей. Свавілля!»

*** «Добкін то гроші на пам’ятник Леніну збирає, то ялинку парканом обносять, коли ж йому холопами займатися?»

*** Хлопцям близько 30 років… Я цю подачку в 100 тис. ніколи не взяла б! Не пробачила б і не заспокоїлася б! Як ви думаєте, що відчувають батьки загиблих, дивлячись відео?

*** Кернесу лавочки за 60 тисяч куди більше потрібні. А порятунок обивателів – це проблеми обивателів».

*** «Вже за тиждень знають, що буде перевірка. Прийде інспектор, перевірить, зробить пару дрібних зауважень, як же без них, і піде … з якоюсь сумою в кишені».

*** Вже почалися перевірки по підприємствах. Приятель розповідає: ці загиблі – реально привід побільше нового бабла накосити інспекторам, зла не вистачає, замкнуте коло».

Називаючи винуватців трагедії, харків’яни практично одностайні: це чиновники і корумпована система в цілому.

Сьогодні з Харківської лікарні швидкої та невідкладної допомоги виписали трьох постраждалих жінок, ще двох обіцяють відпустити цього тижня.

Керівництво Харківської ювелірної фабрики (якщо знайдуть) притягнуть до кримінальної відповідальності за ст. 270 ч. 2 – «Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки». Стаття передбачає від 3 до 8 років тюремного ув’язнення.