Сергій Корсунський директор Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС України

Після глобалізації

Опінії
14 Березня 2020, 12:09

«Неповне стає повним, криве стає прямим, пусте стає наповненим, старе змінюється новим і нав­паки». Те, що ми спостерігаємо сьогодні по всьому світові на прикладі епідемії коронавірусу, є, по суті, запереченням ідеї глобалізації, яка становила магістральний напрям розвитку людства понад півстоліття. Закриття кордонів, обмеження на переміщення людей, переривання логістичних ланцюгів — все це суперечить ідеї єдності, основаній на взаємовигідній взаємозалежності. Зокрема, зупинка виробництва певних товарів у Китаї вже призвела до панічного спустошення прилавків навіть у розвинених країнах, які з часів Другої світової війни забули, що таке дефіцит. У виграші опинилися ті, хто виробляє потрібні товари (зокрема, основні продукти харчування, медичні маски й туалетний папір) на своїй території, а не імпортує їх з Китаю чи Південної Кореї. Сам факт виникнення епідемії (і це відбувається далеко не вперше) є одним з наслідків процесів глобалізації, коли щоденні переміщення сотень мільйонів людей з метою туризму чи бізнесу та взаємопроникнення культур стали звичайною справою.

Але насправді повернення назад у майбутнє почалося ще задовго до епідемії. І причина цього — ні, не Трамп. Ось тільки один приклад. Колись творці інтернету мріяли, що у світі буде створено інформаційну мережу й глобальні бази даних, до яких матимуть доступ усі охочі і які слугуватимуть цілям глобального розвитку. У такий спосіб інформаційні мережі мали поєднати людство в єдине глобальне середовище без обмежень і кордонів заради спільного блага. Як відомо, усі ці ідеалістичні ідеї не справдилися. «Велика китайська» інформаційна стіна, російський «суверенний інтернет», обмеження на доступи в бази даних, дедалі гучніші розмови в Європі (насамперед у Франції) про «цифровий суверенітет», навіть політичні процеси в ЄС через зростання націоналістичних настроїв (Brexit вам у приклад) — усе це ознаки перетворення «наповненого» знову на «порожнє».

 

Читайте також: Die Welt: Скільки людей помре?

 

Варто очікувати, що вже найближчим часом будуть зроблені висновки і з епідемії коронавірусу, а саме: певні виробництва критичних матеріалів та засобів перенесуть на національні території. Це означатиме збільшення втручання урядів у регуляцію ділової активності, до того ж саме в країнах Заходу.

Показово, що боротися з епідемією стали й «вартові» глобалізації — МВФ та Світовий банк. МВФ оголосив про виділення $50 млрд допомоги країнам, які постраждали від коронавірусу. Раніше про виділення $12 млрд допомоги для боротьби з поширенням коронавірусу проголосив Світовий банк. В МВФ заявили, що виділені кошти підуть на допомогу країнам з низьким і середнім рівнем доходу зі слабкими системами охорони здоров’я. «Усі 189 країн — членів МВФ повинні стати «об’єднаним фронтом» для розв’язання глобальних проблем, пов’язаних з поширенням коронавірусу, а також економічними наслідками COVID-19», — сказано в нещодавно оприлюдненій заяві МВФ. Звичайно, глобалізація опинилася під реальною загрозою, тож треба діяти.

Варто очікувати, що вже найближчим часом будуть зроблені висновки і з епідемії коронавірусу, а саме: певні виробництва критичних матеріалів та засобів перенесуть на національні території. Це означатиме збільшення втручання урядів у регуляцію ділової активності, до того ж саме в країнах Заходу

У Фонді водночас заявили, що поширення коронавірусу звело нанівець очікування значного економічного зростання цього року й призведе до того, що глобальний приріст виробництва 2020-го сягне найповільнішого темпу після фінансової кризи 2008 року. Директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва попередила, що важко передбачити, наскільки великим буде ефект від COVID-19. Вона також відмовилася припускати, чи може криза в галузі охорони здоров’я, яка посилюється, підштовхнути світову економіку до рецесії.

Справді, важко передбачити довготермінові наслідки нинішньої епідемії. Проте точно можна сказати, що боротьба США за обмеження використання обладнання компанії Huawei, яка «тримає» майже третину світового ринку телекомунікацій, може цілком призвести до схожих обмежень для Microsoft та інших американських компаній не тільки в Китаї, а й у Європі (те, що президент Макрон називає «цифровий суверенітет»). Ось де слід очікувати рецесії. Є десятки прикладів, коли програмні продукти іноземного походження, наприклад бухгалтерські чи антивірусні, застосовували для шпіонажу або поширення вірусів не гірше, ніж нинішню епідемію коронавірусу. З двадцяти світових інтернет-гігантів одинадцять є американськими й дев’ять китайськими, і через це в Європі вже на повний голос говорять про небезпеку такого становища.

 

Читайте також: Поширення COVID-19. Які заходи скасували у світі через новий коронавірус

Ми живемо в часи, коли людство ступило на шлях змін, можливо навіть не усвідомлюючи цього. Закони діалектики скасувати не можна. Але можна спробувати зрозуміти, що відбувається, і в такий спосіб уникнути катаклізмів. Навіть зміни клімату через глобальне потепління вже ставалися в історії планети майже за тими самими сценаріями, що й зараз. Те, що відрізняє наш етап розвитку цивілізації від попередніх етапів, — це швидкість наростання змін. У тео­рії еволюції є доведений факт: утрата певних генів і відповідних якостей у низці ситуацій допомогла багатьом живим організмам вижити. Варто врахувати їхній досвід. 

Позначки:
98