Золотий дощ у вигляді доходів від інвестицій у пайові інвестиційні фонди (ПІФ) цього року так і не пролився. Громадяни, котрі минулого року повірили рекламі про супердоходи ПІФів, будуть шоковані. Ще б пак, замість обіцяних рекламою 70-100% прибутків власники пайових сертифікатів поки що підраховують лише збитки. За вісім місяців 2008 року більшість ПІФів демонструють мінусовий результат.
ПІФ-ПАФ, ОЙ-ОЙ-ОЙ…
Причина досить банальна – обвалився ринок акцій українських підприємств. Загалом наші компанії, що торгуються на Першій фондовій торговій системі (ПФТС), подешевшали за цей час майже на 70% і відкотились на позиції початку 2007 року. Найбільше впали в ціні ліквідні цінні папери, тобто ті, які швидко й легко можна продати іншим інвесторам. «Неліквід» дешевшав повільніше, та й то тільки тому, що мало бажаючих придбати такі акції.
«В 2006–2007 роках ринок був недооцінений, Україна інтенсивно розвивалася в інвестиційному плані. Це привертало увагу інвесторів до України, прийшло багато нерезидентів і ринок «перегрівся», – пояснює Олег Морква, генеральний директор КУА «ІнекоІнвест». – Сьогодні річна інфляція вища, ніж розмір ставок по банківських депозитах, ринок нерухомості завмер, фондовий ринок узагалі в мінусі. Вкладники пайових фондів не бачать зараз тих доходів, які були в попередні роки». У паніці деякі інвестори відкритих й інтервальних ПІФів |див. словничок| почали продавати свої сертифікати, тим самим остаточно фіксуючи збитки в ризикованій грі на акціях. Комусь ця ситуація могла нагадати давню історію з трастами: спочатку солодкі обіцянки, а потім гіркий присмак від втрати грошей. Вкладаючи гроші в пайові фонди, не всі звертали увагу на попередження про ризикованість таких інвестицій. Хоча саме премія за ризик і є тим «джек-потом», на випадання якого очікує кожен інвестор.
«Я б радив своїм друзям «не продавати», – коментує ситуацію Олег Морква, – Потім не доведеться купувати цінні папери на зростаючому ринку. Через рік-два вкладені у фонди кошти дадуть більший дохід, ніж інфляція за цей час».
КУДИ ВКЛАДАТИ?
Здавалося б, у фондових операціях нема нічого складного. Придбав собі громадянин частку якогось новонародженого «Майкрософта», а через кілька років насолоджується статусом мільйонера. На жаль, в Україні такий сценарій нереальний на 100%. Наш ринок акцій настільки ж далекий від західного, як соціалізм від капіталізму. Українські законодавці подбали, щоб будь-хто з вулиці туди не заходив і вітчизняні підприємства не купував. Або ж доведеться подолати низку бюрократичних завад, влаштованих як чиновниками, так і самими учасниками ринку.
Простіший хід – інвестувати в пайові інвестиційні фонди |див. Тиждень №4 (12) 25-31 січня 2008|. Такі фонди акумулюють гроші багатьох інвесторів, а потім компанія з управління активами (КУА) вкладає ці кошти в різні цінні папери. Плюс колективного інвестування у тому, що можна зібрати дуже багато коштів і теоретично придбати частку будь-якого привабливого підприємства, акції котрого продають на біржі. Мінус – інвестор мусить довіритися досвідові менеджерів КУА. Перш ніж купити пайовий сертифікат, варто проглянути інвестиційну декларацію фонду чи інші документи, в яких зазначено, куди саме фонд планує інвестувати. Наприклад, якщо фонд значну частину коштів інвестує в банківські метали, то є загроза падіння вартості золота, тому що зараз укріплюється долар. Вартість раніше випущених облігацій падає тоді, коли Нацбанк піднімає облікову ставку |див. словничок| чи загалом зростає вартість грошей, і навпаки, дохідність облігацій збільшується, коли облікова ставка зменшується.
Також зверніть увагу на портфель акцій. Якщо фонд багато вкладає в маловідомі акціонерні товариства, то в майбутньому вони можуть принести більший дохід. Однак у короткостроковій перспективі ці акції будуть низьколіквідними, й у разі дострокового виведення інвестицій можна багато втратити.
Якщо в портфелі фонду в рівних пропорціях представлені всі типи цінних паперів, у тому числі й банківські метали, то, швидше за все, він належить до збалансованих. Конкретний фонд варто обирати залежно від власної інвестиційної стратегії – агресивної чи збалансованої.
ГРА НА НЕРВАХ
Чим гірші новини з бірж, тим вища премія за ризик. Наприклад, як тільки банківську систему почало лихоманити – одразу піднялися ставки по депозитах, бо з’явився ризик, що не всі банки цю кризу переживуть. Зверніть увагу – найбільші ставки саме в тих банків, які виглядають найризикованішими для інвестора. Такий самий ризик існує і з купівлею акцій та інших цінних паперів. Головне – чітко усвідомлювати всі ризики й визначити оптимальний час для інвестування. Літній сезон вважають «мертвим» у багатьох галузях економіки. На ринку інвестицій у цей період також затишшя. Внаслідок браку «інвестиційного тиску» деякі цінні папери починають дешевшати.
Цього року це явище супроводжував масовий вихід із українського ринку іноземних інвесторів. Криза на міжнародних ринках, висока інфляція в Україні, напружені стосунки з Росією, постійна внутрішня політична гризня – все це створювало для інвесторів негативний фон. Більше того, через укріплення гривні вихід із нашого ринку виглядав для іноземних інвесторів дуже привабливо, бо вони мали додатковий бонус у 8% прибутку завдяки курсовій різниці. За три літні місяці індекс ПФТС впав на 41%, і це падіння продовжилось у перші дні вересня. Нова політична криза й реальна перспектива перевиборів можуть вибити з колії навіть гравців із міцними нервами. Чи варто говорити, що в такі часи премія за ризик сягає максимальних значень? Суть у тому, що зараз падає капіталізація українських компаній, яка визначається через вартість її акцій, що вільно продаються на біржах. Інколи це падіння може бути таким значним, що капіталізація стане меншою, ніж реальна вартість підприємства, яка складається з вартості його майна, сировини, продукції та багатьох інших чинників. Ось тут не зівай, хапай пиріжки гарячими.
За багатьма прогнозами, вже в жовтні ринок перетне цю межу. За умов стабільності банківської системи й основних макроекономічних показників наступне зростання ринку не зможуть зупинити ніякі політичні баталії. Й тоді збиткові зараз сертифікати пайових інвестиційних фондів знову покажуть рівень прибутковості 2006–2007 років.
Треба лише пам’ятати пораду досвідчених гравців: не вкладайте в ризиковані активи більше 10% вільних коштів.
[845]
СЛОВНИЧОК
Відкритий ПІФ – ПІФ, який викуповує раніше випущені пайові сертифікати щодня, встановлюючи їх ринкову вартість.
Інтервальний ПІФ – ПІФ, який викуповує раніше випущені пайові сертифікати лише у визначений інтервал часу.
Облікова ставка – виражена у відсотках плата, що береться центральним банком країни за рефінансування комерційних банків, є орієнтиром ціни на гроші.