Поки перемовини про створення коаліції у Німеччині вийшли на фінішну пряму і обрання Фрідріха Мерца на посаду канцлера може відбутися вже через місяць, у нового німецького лідера є чимало причин для занепокоєння. Він стикається з падінням рейтингів та шквалом критики з боку частини консерваторів, які вважають, що Мерц під час коаліційних переговорів поступається бажаннями лівоцентристській Соціал-демократичній партії. Крім того, критики Мерца кажуть, що він не в змозі виконати передвиборчі обіцянки щодо різкого правого повороту Християнсько-демократичного союзу у ключових сферах політики.
Інформація про розбіжності у поглядах вийшла у публічну площину після того, як члени молодіжної організації консервативного блоку з Кельна написали Мерцу листа, в якому висловили своє занепокоєння. «Пане Мерц, ми вірили у ваше політичне лідерство. Ми довіряли вам і боролися за вас. Але тепер ставимо питання: заради чого? За ХДС, який підпорядковується лівому мейнстріму?», — йшлося у ньому.
Фактично багато європейських лідерів — та і це обіцяв сам Мерц — робили ставку на те, що йому вдасться забезпечити сильніше лідерство Німеччини в Європейському Союзі, ніж це було при уряді канцлера Олафа Шольца. Але тепер, схоже, він буде змушений сфокусуватися на тому, щоб відновити свій імідж та вплив усередині країни.
Адже рейтинги блоку Мерца падають, з чого, на жаль, користається ультраправа «Альтернатива для Німеччини». Так, останнє опитування Deutschlandtrend показує, що підтримка консервативного блоку Мерца впала на 3 % до позначки у 26 %, у той час, коли «Альтернатива для Німеччини» набрала стільки ж і досягла 24 % підтримки. Це її найкращий результат за всю історію.
Однак, як зазначає видання Politico, для Мерца більш тривожним може виявитися те, що тільки 25 % німців схвалюють його діяльність, а це вже на 10 % менше, ніж у лютому, коли консерватори виграли національні вибори.
Крім того, повідомлення про вихід з партії надходять з районних об’єднань ХДС — муніципальне об’єднання у Кюлунгсборні на півночі Німеччини, звідки пішли більшість активних членів, є лише одним із прикладів, пише Neue Zürcher Zeitung.
Політичні виклики Мерца почалися тоді, коли він досяг історичної угоди з СДПН і «Зеленими» про виділення трильйона євро на оборону та інфраструктуру протягом наступного десятиліття, зокрема і 100 мільярдів євро на «зелений» перехід Німеччини. У цьому багато німецьких консерваторів побачили спробу дати можливість опонентам фінансувати витрати за рахунок боргів. Цю тему також підхопила і «Альтернатива для Німеччини», звинувачуючи Мерца у зраді власних виборців.
Проблема Мерца полягає і в тому, що він не має значних важелів впливу, щоб змусити соціал-демократів прогнутися під волю консерваторів, а, виключивши альянс з «Альтернативою для Німеччини», іншого повноцінного партнера по коаліції у нього немає.
Тож коаліційна угода, узгодження якої очікують вже у найближчі дні, покаже, чи можуть бути реальні рішення проблем Німеччини під керівництвом Мерца, хоча німецьке суспільство дедалі більше сумнівається у цьому. Ну і, звісно, Мерца ще треба обрати канцлером, що, попри його попередні оптимістичні оцінки, станеться лише після Великодня.