Україну у Тристоронній контактній групі в Мінську тепер представляє екс-президент Леонід Кучма. Зокрема, рішення про його повернення до ТКГ озвучив чинний президент Володимир Зеленський. Раніше Кучма очолював українську делегацію в Мінську 2 лютого 2015 року, однак пішов з цієї посади на початку жовтня 2017 року.
Так, за підсумками засідання 5 червня, Кучма запевнив, що переговори вперше "пройшли конструктивно". "Всі сторони(Україна, ОБСЄ, Росія, – Ред.) хотіли знайти рішення", – заявив він. За його словами, тон дискусії був "зовсім іншим, ніж це було досі". Крім того, Кучма наголосив на "довірі одне до одного"
"Ми приїхали з дорожньою картою від президента України. Меседжі були такі, що глава держави справді хоче, щоб у тому регіоні був мир. На засіданні Тристоронньої контактної групи я висловив ті побажання, які почув від президента. Мені здається, всі почули, що українська сторона і протилежна сторона хочуть вирішувати ці проблеми. Тому була довіра одне до одного", – зауважив він.
Режим тиші у Станиці Луганській
Спецпредставник ОБСЄ в ТКГ Мартін Сайдік оголосив, що розведення сил на ділянці в Станиці Луганській планується почати 10 червня.
"Сторони також висловили намір 10 червня почати розведення сил і засобів на узгодженому ділянці в Станиці Луганській", – зазначив він.
Разом з тим, Кучма повідомив, що ТКГ обговорювала проблеми безпеки. Однією з домовленостей стало зазначення механізму запровадження "режиму тиші".
"Це принципово. Бо жодна сторона не хотіла ставити себе в незручне становище, щоб потім відповідати за це. А сьогодні ми перед усім світом повинні показати, що хочемо цього "режиму тиші". Має бути записано, щоб не стріляти у відповідь, а також запроваджена заборона на обстріл громадських об’єктів – шкіл, дитячих садків. До 19 червня група повинна розробити такі пропозиції. Ми маємо 19 числа їх затвердити", – підкреслив Кучма.
Зняття блокади
Водночас Сайдік анонсував, що ТКГ на наступному засіданні обговорить пропозицію Кучми зняти економічну блокаду з окупованих території Донецької та Луганської областей.
"Пропозиція надійшла від пана Кучми, і це підтримали учасники з ОРЛО і ОРДО. Це буде на розгляді в економічній підгрупі наступного разу", – розповів він.
Колишній глава держави нагадав, що 15 березня 2017 року рішенням РНБО було призупинено економічні зв'язки з окупованими територіями "як реакція на свавільне захоплення українських державних та приватних підприємств, запровадження рубльової зони та російської податкової системи".
"Що ж змінилося з того часу? З боку окупанта – нічогісінько. Виходить українська сторона стає на коліна, про що вже говорив Зеленський? Ми ніколи не заперечували проти відновлення економічних зв'язків, але в чіткій відповідності до національних інтересів України, за умови виконання згаданого рішення РНБО, передусім, встановлення сталого і тривалого режиму припинення вогню, повернення захоплених державних і приватних підприємств їх українським власникам", – написав він.
Так, Проршенко виступив з вимогою від Зеленського дати публічну відповідь, на якій підставі він дав такі директиви українській делегації.
"Реалізація російського сценарію на Донбасі – це зрада національних інтересів нашої держави і пам`яті про тисячі українських патріотів, які загинули за свободу, суверенітет та територіальну цілісність України! Що далі? Репарації з бюджету України на користь агресора? Автономія з правом вето на суверенні рішення держави, на курс до ЄС та НАТО?", – додав він.
Обмін військовополоненими
Також на засіданні в Мінську обговорювалися питання обміну військовополоненими.
"Я не можу сказати, що завтра ці питання принципово вирішаться. Але чітко знаю, що вони почнуть вирішуватися. Також порушувалося питання наших моряків. Я також переконаний, щоб рух буде у цьому напрямку", – повідомив Кучма.
Очільник української делегації запевнив, що питання обміну військовополонених, у тому числі звільнення українських моряків з-під арешту в РФ, "почнуть вирішуватися".
"Що стосується обміну військовополонених або незаконно утримуваних – я не можу сказати, що завтра буде принципове рішення, але я чітко знаю, що питання, скільки на скільки і так далі, почнуть вирішуватися", – підкреслив він.