Підписання ядерної угоди та зняття санкцій з Ірану зменшить авторитету Росії на Близькому Сході та позбавить Москву енергетичних важелів впливу на Європу. Про це пишуть у статті, 10 липня оприлюдненій на сайті Reuters, енергетичні експерти Агнія Грігас та Амір Ханджані.
«Російсько-іранський альянс більше скидається на шлюб з розрахунку, аніж на справжнє партнерство», – йдеться у публікації.
Автори зазначають, що Росія використовує Іран як плацдарм проти США в багатій на енергоресурси Перській затоці, в той час як Тегерану, зв’язаному міжнародними санкціями, необхідне право вето Москви на багатонаціональних форумах на зразок Організації Об'єднаних Націй.
Незважаючи на це, Москву та Тегеран варто розглядати як конкурентів, а не союзників. І для цього є декілька підстав.
Читайте також: The Economist розповів про неприйнятні вимоги Ірану на ядерних перемовинах
«В галузі енергетики Росія та Іран є конкурентами більше, ніж в будь-яких інших сферах, що мають стратегічне значення. Якщо Іран зможе без санкцій продавати свою нафту, це призведе до зниження світових цін і боляче вдарить по Москві. Крім того, Іран має другі у світі за величиною запаси природного газу, і згодом міг би конкурувати з Росією на європейському ринку», – зазначають у статті.
Також після зняття санкцій Іран посилить свою вагу в регіоні, тим самим зменшивши вплив Москви на Близькому сході. Налагодивши стосунки із Заходом, Тегеран позбудеться необхідності послуговуватися послугами РФ.
Читайте також: The Economist: Арабські монархії жахає, що звільнений від санкцій Іран почне створювати ще більше проблем
«Іран і Росія мають складну історію, коріння якої сягає імперського минулого обох країн. Насправді протягом останніх двох століть Іран був змушений віддати Росії більше території, аніж будь-якій іншій країні. Після Другої світової війни Радянський Союз дестабілізував ситуацію, заохотивши сепаратистські рухи в провінції Іранський Азербайджан – на зразок того, що Москва зараз робить в Україні. Зовсім недавно, в 1980-х роках, Іран підтримав афганських повстанців у їх конфлікті з Радянським Союзом», – йдеться у публікації.
Читайте також: США висунули ультиматум Ірану на ядерних переговорах у Відні
«Угода між Іраном і шістьма світовими державами може стати суцільно збитковою для Росії. Захід повинен скористатися можливістю і стимулювати вихід Ірану з економічної орбіти Москви. Сприяння економічній конкуренції між двома історичними суперниками у підсумку послабить їх політичну співпрацю. А в довгостроковій перспективі ця угода може стати стратегічною перемогою для Сполучених Штатів і Європи», – резюмують автори статті.