Більшість публікацій зводяться до переказу подій на Красній площі у Москві. Але є й спроби це інтерпретувати та назвати речі своїми іменами.
«Сьогодні Путін заявив своїм військовим, що вони воювали, аби «ніхто не забув уроків Другої світової війни», відображаючи героїзм радянських військ, і щоб «в світі не було місця для катів, карателів і нацистів». Це не «паралельна реальність», як деякі кажуть, це – дещо найбільш далеке від істини, яку ми та інші щодня документуємо на місцях», – йдеться у матеріалі BBC.
В іншій замітці BBC, яка претендує на аналітику, фактично констатують: сьогоднішній день мало що додав для розуміння майбутніх планів Кремля: «Куди піде далі президент Путін? У сьогоднішній промові було мало підказок. Але не було сигналу про припинення бойових дій. Тож вони далі триватимуть».
Про малу кількість «підказок» зазначає і американське видання CNN.
«Президент Росії Володимир Путін дав дуже мало підказок щодо напрямку конфлікту в Україні у своїй промові на відзначення Дня Перемоги в Росії в понеділок.
Світові лідери та чиновники з оборони кілька тижнів міркували про те, що він міг би розкрити про свої плани, дехто припускав, що він може використати цей історичний день для ескалації так званої «спеціальної воєнної операції» та прямо оголосити війну.
Натомість російський президент використав промову, щоб поєднати історію з сьогоденням, спираючись у найбільш патріотичне свято на російський націоналізм, аби виправдати свою війну. Тепер питання полягає в тому, чи використає Путін цей день – чи навіть тиждень – для ескалації війни в інший спосіб».
Про зав’язування спадку Другої світової для виправдання сьогоднішньої агресії передусім написали дуже багато західних видань. Серед них New-York Times, Bloomberg, The Guardian. Інше питання, яке схвилювало західних журналістів – скасування повітряного параду. Офіційна названа причина – погодні умови.
«Однак погода в Москві була ясною, і ніяких додаткових даних не дали, а це спричинило питання про справжню заваду повітряній складовій щорічної демонстрації сили Росії. Повідомлення, що прольоти військових літаків також були скасовані в інших частинах Росії – від Єкатєрінбурга на Уралі до Калінінграда на Балтії, ще більше підігрівають підозри», – написали у New-York Times.
Німецьке видання Die Welt взагалі побудувало на цій темі цілу замітку, де висунули різні версії. З одного боку, «деякі експерти зазначили, що частково блакитне небо над Красною площею не обов’язково означає, що на стартових майданчиках винищувачів чи вертольотів також була гарна погода. Кажуть, що керівники військового параду щороку забезпечують відносно гарну погоду над Кремлем». Проте з посиланням на експерта висувають й іншу версію. Зокрема, у Кремлі могли боятися саботажу чи диверсій і саме тому скасували повітряний парад.
Також Die Welt опублікував іншу замітку, суть якої викладена у заголовку: «Важливо те, що Путін не сказав». У матеріалі написано, що Путін не хоче оголошувати мобілізацію через її непопулярність, тож йому доведеться відправляти в Україну новобранців, призваних до лав армії РФ, щоб забезпечити ротацію складу воюючих в Україні БГТ. «Навіть цей захід навряд чи знайде схвалення в Росії, але у Путіна немає вибору. Якщо він не прийме цього рішення найближчими тижнями, найсміливіші військові мрії українців – наприклад, повернути весь Донбас – можуть стати реальністю», – доходить висновку московський кореспондент видання Павєл Локшин.
Інше німецьке видання Bild попросило прокоментувати побачене і почуте Патріка Зензбурга, полковника у відставці і голову асоціації німецьких резервістів. Він доходить висновку, що «стратегія кремлівського диктатора полягає в тому, аби залишити Заходу надію, що мир все-таки можливий. Але це все лише пропаганда». За словами Зензбурга, Росія продовжить війну, але в далекій перспективі втратить усе, включно з Донбасом і Кримом. «Миру з російської сторони не буде. Швидше за все, це призведе до того, що Україна продовжить боротьбу, і, на мій погляд, Росія в довгостроковій перспективі втратить Крим і східні території».
Видання Politico побудувало статтю на порівнянні відзначення перемоги у Другій світовій в Росії та ЄС. «Двоїста пам’ять про 9 травня демонструє двоїсту реальність», – йдеться у підводці до тексту. «Називаючи війну «праведною битвою Росії», Путін неодноразово посилався на роль своєї країни у Другій світовій війні, ігноруючи, що за понад два місяці його вторгнення в Україну постала нова історія, де він сучасне обличчя фашистської автократії, а російські солдати не визволителі, а вбивці, ґвалтівники, мучителі, окупанти», – написано в матеріалі.
Також автор Девід Герценгорн зауважив на деталі, що в короткій промові Путін не згадав про невдалі спроби завоювати всю Україну, а натомість повністю зосередився на Донбасі. «Хоча російські солдати продовжують займати території далеко за межами Донецької та Луганської областей, у тому числі в Херсоні. Війська Путіна також продовжують обстрілювати переважно російськомовні міста, такі як Одеса, виявляючи брехню його неодноразових тверджень, що так звана спеціальна військова операція була спрямована на захист російськомовних людей», – додає автор.