Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» з посиланням на власні джерела.
Основним органом, який надавав статус гуманітарної допомоги поставляється в Україну вантажам, була міжвідомча комісія при Кабміні. Після прийняття у жовтні 2012 року змін до законодавства функції комісії, яка фактично була ліквідована 21 січня цього року, були передані Мінсоцполітики.
Як повідомили в департаменті соціальних послуг міністерства, тепер питання надання статусу гуманітарної допомоги відомство зобов'язане погоджувати з вісьмома міністерствами та центральними органами виконавчої влади.
"При відправці проектів наказів міністерство просить розглянути їх і узгодити за один день. Але, на жаль, процедура узгодження затягується", – зізналися в департаменті.
Там повідомили, що розроблений проект наказу про правила взаємодії між органами в таких випадках, який зараз обробляється зацікавленими сторонами і Нацбанком.
Затримки з узгодженням призвели до того, що різні вантажі, які прямують в країну в якості гуманітарної допомоги, виявилися затримані на українських митницях.
Як пояснили одержувачі гуманітарної допомоги, при ввезенні на територію України гуманітарна допомога не оподатковується і повинна проходити митне оформлення в першочерговому порядку. Безкоштовно подібний товар може зберігатися на митницях до чотирьох місяців. Потім одержувач протягом трьох місяців зобов'язаний оплачувати зберігання товару, а якщо після закінчення цього терміну доля вантажу не буде вирішена, митниця має право конфіскувати його.
За інформацією джерел у Міністерстві доходів і зборів, на 10 березня на митницях неоформленими залишаються 516 партій товарів через відсутність рішення про визнання їх гуманітарною допомогою. У супровідних документах вказано, що в основному це різдвяні подарунки, ліки, що була у використанні одяг і взуття, легкові автомобілі, а також харчові продукти.
У деяких благодійних організацій закінчується безкоштовний термін зберігання гуманітарної допомоги на складах. За словами керівника товариства "Кам'янець-Подільський-Вісбаден" Раїси Павлюкович, після 6 квітня за 12 т вантажу з меблями, одягом, взуттям та багатофункціональними ліжками для хворих треба буде щодня платити близько 90 євро. "Але я його (вантаж – Ред.) на ліцензійний склад у Хмельницький везти не буду – у мене немає ні грошей, ні машини. Я не розумію, чому уряд заганяє нас в такий капкан", – говорить вона.
Юрист міжнародної юридичної фірми Beiten Burkhardt Галина Богданова зазначила, що держава наділила громадян правом звернутися до суду і стягнути понесені збитки, в тому числі у зв'язку з бездіяльністю Мінсоцполітики: "Але через відсутність затвердженої процедури роботи даного органу (Мінсоцполітики – Ред.) і його взаємодії з іншими органами з питань надання вантажам статусу гуманітарної допомоги, а також інших прогалин в законодавстві назвати цей механізм ефективним неможливо.
Глава комітету Верховної Ради у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Валерій Сушкевич ("Батьківщина") розповів, що він виступав проти ліквідації міжвідомчої комісії.
"Вона діяла досить ефективно, незважаючи на звинувачення у зловживаннях на певних ланках роботи. Однак зараз, коли рішення приймає один міністр, погоджуючи його з іншими відомствами, потенційно ризик корупції набагато вищий", – заявив Сушкевич.