Підкомісія з розслідування Смоленської катастрофи у Варшаві не підтверджує російську версію, що один із голосів, зареєстрованих у “чорній скриньці” літака президента Лєха Качинського належить екс-командувачу Повітряних сил країни Анджею Бласіку. Про це під час прес-конференції 14 вересня у Варшаві заявив член “Смоленської” підкомісії Казімєж Новачик.
“Його голос не було ідентифіковано, по-перше, жодною з трьох осіб, які його дуже добре знали, а по-друге, жодною з проведених до цього часу спеціалізованих лабораторних експертиз, які визначають голоси тих, хто говорить, а це Центральна криміналістична лабораторія, Інститут Зена, професора Гражина Деменко”, – заявив Новачик.
Він додав, що ані попередня польська комісія з розслідування причин катастрофи, ані група експертів прокуратури не представили жодних результатів досліджень, на основі яких можна було встановити голос генерала Бласіка.
Також у Польщі ексгумують тіла жертв катастрофи під Смоленськом для проведення додаткового дослідження та експертизи.
Раніше глава польської комісії, що розслідує авіакатастрофу під Смоленськом, заявив, що в розпорядженні комісії виявилися нові свідчення того, що диспетчери аеропорту могли ввести екіпаж в оману.
Нагадаємо, 7 березня у Варшаві розпочалося повторне розслідування Смоленської катастрофи.
Літак Ту-154 польського президента Леха Качинського розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Загинули 96 людей – 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. Серед загиблих – президент, його дружина і частина керівництва країни.
Зазначимо, що Міжнародний авіаційний комітет у Москві в 2011 році встановив, що в останній фазі польоту Ту-154М у кабіні пілотів був командувач ПС Польщі Бласік, який психологічно тиснув і, фактично, змушував своїх підлеглих військових пілотів до посадки повітряного судна у Смоленську за будь-яких обставин. При цьому у Москві наголошували, що аналізи підтвердили наявність алкоголю в організмі польського генерала. Ці твердження викликали протести у Польщі, особливо в оточенні, наближеному до лідера правлячої політичної сили Ярослава Качинського. Брат загиблого екс-президента Польщі, а також нинішній міністр національної оборони Польщі Антоній Мацеревич неодноразово заявляли, що це наклеп, спроба перекласти провину за катастрофу на польську сторону і паплюження пам’яті польських офіцерів і конкретно генерала Бласіка. Нинішня польська влада також звинувачує попередню на чолі з екс-прем’єром Дональдом Туском, що вона не стала на захист польських офіцерів і честі командувача ПС Польщі.
Нагадаємо, на світанку 10 квітня 2010 року поблизу військового аеродрому "Північний" у Смоленську розбився літак Ту-154М, яким польська державна делегація направлялася на відзначення 70-ї річниці Катинського злочину. В результаті катастрофи загинули всі 96 осіб, які перебували на борту літака: президентське подружжя Лєха та Марії Качинських, а також представники політичної, військової, релігійної еліти Польщі, громадські активісти.