Перспективна ягода: чому зростає експорт української лохини

10 Квітня 2024, 09:30

Торік Україна експортувала лохини на рекордні $16,5 мільйонів. Виручка з експорту цієї ягоди стала більшою, ніж виручка зі звичного для українців експорту яблук. Протягом 2023-го Україна поставила за кордон яблук на суму $14,1 мільйонів.

Лохина показує стрімкі темпи зростання експорту. Нині за обсягом річної виручки в плодовій групі товарів вона поступається лише волоському горіху, замороженим ягодам і фруктам, пише EastFruit.

Особливість експорту свіжої лохини в тому, що ягода сезонна, а тому не може довго зберігатися. Щороку українські виробники мають змогу експортувати лохину протягом 3-4 місяців – з липня по жовтень. Натомість яблука продають за кордон практично цілий рік.

Тому лохина більш вигідна культура з погляду вкладення коштів та отримання виручки. Не дивно, що інтерес до її вирощування активно зростає. За словами директорки департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман, найбільше грантів господарства беруть саме на вирощування лохини та яблук.

«Лохина має великі перспективи щодо зростання споживання на світовому ринку. По-перше, вона має більший термін зберігання, ніж інші ягоди, а тому зручна для споживача. Лохину можна вирощувати практично в будь-якій країні світу, бо існує безліч сортів лохини, адаптованих до різних кліматичних умов», – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Читайте також: Фермер Олександр Волохович: «Європейці люблять українського равлика через якісні корми»

Натомість у світі обсяги торгівлі лохиною знижуються. Головним чином це відбувається через падіння обсягів виробництва в Перу – країні, яка є світовим лідером за обсягами експорту лохини. Це пов’язано зі зміною клімату, зокрема аномально високими температурами повітря під час цвітіння лохини.

Через зменшення світового виробництва ціна на свіжу ягоду зросла. При цьому зниження експорту з Перу позитивно вплинуло на збільшення поставок лохини з України.

Зазвичай найбільше лохини Україна продавала у Польщу. Водночас торік обсяги експорту до сусідньої країни відчутно зменшилися. При цьому поставки української ягоди зросли до Нідерландів, Великої Британії, Німеччини та Іспанії.

Країною, яка демонструє швидкі темпи нарощування імпорту української лохини, виявилася Грузія. Щоправда експерти вважають це підозрілим. Існує ймовірність, що ягоду з України місцеві трейдери по відпрацьованим каналам збуту продають на ринок рф. Адже Грузія торік переважно імпортувала українську лохину в липні-серпні. При цьому у липні у них закінчився сезон збирання та реалізації лохини власного виробництва. А країна й далі продовжувала продавати свіжу ягоду росіянам.

Загалом Україна активно нарощувала експорт як свіжих, так і заморожених ягід з 2014 року. До прикладу, 2014-го ми поставили за кордон 3,4 тисяч тонн продукції. За результатами 2022-го – 88,13 тисяч тонн ягід. Переважно це були суниця садова, лохина, малина, смородина та порічка.