Перевидобуток вугілля змусив владу відкласти приватизацію шахт

4 Квітня 2013, 09:30

У вересні минулого року Кабмін доручив Міністерству енергетики та вугільної промисловості і Фонду державного майна корпоратизувати 17 вуглевидобувних держпідприємств до 2015 року. Це повинно було стати першим кроком на шляху до їх приватизації. Згідно з попередньою редакцією плану, корпоратизація ДП "Волиньвугілля", "Артемвугілля", "Орджонікідзевугілля", "Сніжнеантрацит", "Донбасантрацит" була запланована ще на 2012 рік, а "Макіїввугілля", Донецької вугільної енергетичної компанії, "Красноармейскугля", "Дзержінскугля" і "Луганськвугілля" – на 2013 р. Тепер корпоратизація всіх цих підприємств перенесена на 2014 рік, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Офіційно в Міненерго рішення уряду не коментують.

За словами джерела в міністерстві, затримка з корпоратизацією означає, що повна приватизація вугільних активів навряд чи відбудеться раніше 2016 року.

"Головна причина – надлишок вугілля на складах українських теплоелектростанцій, який сьогодні перевищує 5 млн т. Зараз склади державних шахт і теплоелектростанцій завалені вугіллям. Його нікуди дівати, і тому шахти навряд чи когось зацікавлять", – зазначив співрозмовник.

Він нагадав, що минулого тижня президент Віктор Янукович звернув увагу на проблему надлишку вугілля, заявивши, що немає необхідності нарощувати обсяги видобутку, поки не будуть побудовані заводи з його переробки у синтетичний газ.

Надлишок вугілля вже призвів до того, що минулого року припинила видобуток Sadovaya Group, а в цьому році на 50% скоротила виробництво Coal Energy, нагадує старший аналітик Dragon Capital Денис Саква.

"Ці компанії користуються попитом на біржі, і їх невдачі, безумовно, відлякають від участі в приватизації іноземних інвесторів", – стверджує він.

Серед основних причин падіння легального видобутку вугілля він називає зниження споживання електроенергії через загальний спад в промисловості і безпрецедентне зростання видобутку нелегального вугілля на шахтах-"копанках".

Читайте також: Викопані мільярди. Хто контролює нелегальний вугільний бізнес на Донбасі

Нагадаємо, що профспілка працівників вугільної промисловості в січні звернулася до прем'єр-міністра Миколи Азарова з вимогою розібратися із нелегальним видобутком вугілля.

"Йдеться насамперед про вугілля марки А, близько 5,3 млн т якого було реалізовано державним ТЕС і близько 900 тис. т експортовано, переважно в Болгарію", – заявив тоді глава профспілки, народний депутат Віктор Турманов.

За його словами, торговці нелегальним вугіллям використовують схеми легалізації через державні шахти і отримують за це вугілля дотації з держбюджету.

В об'єднанні "Луганськвугілля" вважають, що вирішити проблему надлишку вугілля можна, якщо перевести на вугілля українські теплоелектроцентралі (ТЕЦ) і теплокомуненерго (ТКЕ).

"Кабмін обіцяв це зробити ще два роки тому, однак досі жодних заходів не прийнято, ТЕЦ і ТКЕ споживають до 13 млрд кубометрів газу в рік", – наголосив голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.

Проте, навіть якщо збільшити споживання вугілля з боку ТЕЦ і ТКЕ, то без боротьби з нелегальним видобутком вугілля це ні до чого не призведе, зауважує Саква.

"Вирішити проблему можна, наступивши на горло власникам "копанок" та закривши неефективні державні шахти. Бо при собівартості видобутку 1 т вугілля на деяких приватних шахтах у $40/т, собівартість вугілля у державних підприємств досягає $125/т", – підкреслює Боровик.

Водночас, на думку народного депутата Сергія Пашинського, нинішня влада не зацікавлена ​​в тому, щоби знижувати обсяги нелегального видобутку.

"Компанії, які торгують вугіллям з "копанок", купують його за цінами, нижчими від ринкових і поставляють на державні генеруючі компанії "Центренерго" і "Донбасенерго", добре відомі і пов'язані з нинішньою владою. Тому очікувати швидких змін до кращому вугільникам просто не варто", – заявив він.