Переписування історії. ДБР озвучує меседжі адвокатів Януковича

Суспільство
16 Квітня 2020, 08:44

Після шести років розслідувань і зміни слідчих органів ДБР дійшло висновку, що до цього може бути причетна Чорновол. Тож силовики забрали з її дому предмети «з ознаками холодної та вогнепальної зброї», а також одяг, у який вона нібито була вдягнена під час подій шестирічної давності. Врешті, жінка отримала підозру в умисному вбивстві одного з працівників офісу регіоналів.

Проте Держбюро розслідувань на цьому не обмежилося. 14 квітня на своєму офіційному сайті воно опублікувало заяву, у якій ідеться про те, що «розстріли на Майдані та прилеглих вулицях» 18 лютого 2014-го почалися після пожежі в офісі ПР. За офіційною версією слідства, шість років тому Чорновол разом з іншими протестувальниками близько 12:00 прийшла до офісу регіоналів, у якому перебували люди. Там вона нібито комусь запропонувала його підпалити. Після цього в будівлю почали кидати «коктейлі Молотова», вона зайнялася — як наслідок, загинув 65-річний інженер Володимир Захаров. Тезу, що підпал став приводом для подальшого насильства в урядовому кварталі, ДБР обґрунтовує тим, що така хронологія встановлена в матеріалах інших розслідувань.

 

Читайте також: Чорновол відмовилася свідчити в ДБР

Утім, тут є кілька важливих деталей. По-перше, розслідуванням до 2017 року займалася поліція. «Цей епізод, як і вбивства правоохоронців, спочатку відправили в поліцію. І якщо розслідування вбивств силовиків ми відразу повернули до прокуратури, то справу Чорновол отримали приблизно 2017-го. Але вона була одним з епізодів великого розслідування щодо розгону мирної ходи. Ми допитували Чорновол, проводили експертизи. Встановили, що були ознаки підпалу офісу Партії регіонів, але хто саме його здійснив — ми не з’ясували. Доказів причетності Чорновол до цієї події не знайшли», — розповів Тижню колишній голова Управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк. Саме його підрозділ до листопада минулого року займався справами Майдану. А потім передав їх до Державного бюро розслідувань, як того вимагав закон. Зокрема, і справу щодо подій 18 лютого.

По-друге, спеціально для розслідування справ, пов’язаних із Революцією гідності, у ДБР створили окремий підрозділ, до якого потрапила частина слідчих, що раніше займалися майданівськими провадженнями. Свого часу навіть стався скандал, адже на посаду першого заступника директора ДБР призначили колишнього адвоката Януковича Олександра Бабікова. Родини героїв Небесної сотні обурювалися тим, що він потенційно зможе впливати на майданівських слідчих. Тож, щоб уникнути таких обвинувачень, працівників ДБР, відповідальних за справи Майдану, вивели з підпорядкування Бабікова. Однак згодом розслідування епізоду стосовно підпалу офісу Партії регіонів віддали іншим людям. А саме територіальному управлінню Держбюро розслідувань Києва. Наглядає за цим розслідуванням не майданівський підрозділ Офісу генпрокурора, як переважно відбувається в справах Майдану, а прокуратура Київської області. Понад те, співрозмовники Тижня в правоохоронних органах переконують: цікавість до цього епізоду в Держбюро з’явилася нещодавно — приблизно після брифінгу Бабікова, на який приходила і Чорновол.

 

Заяву ДБР можна трактувати так: підпал офісу Партії регіонів 18 лютого 2014-го був першим актом насильства, який учинили саме протестувальники. Тож є відповідь на запитання «хто почав перший». І вона дивним чином співзвучна із заявами адвокатів Януковича

По-третє, викликає здивування заява Держбюро щодо хронології подій. Адже, за останньою версією, стріляти по мітингувальниках почали саме після підпалу офісу ПР. Цей висновок непокоїть ще й тому, що доступ до «інших проваджень», про які згадується в заяві ДБР, може мати ще хтось, крім слідчих майданівського підрозділу. А якщо київське Держбюро розслідувань має доступ до цих матеріалів, то цікаво, наскільки він повний, щоб робити такі висновки? Адже всі ці шість років слідчі говорили дещо інше: старт зачистки урядового кварталу 18 лютого 2014‑го почався близько 11:00 одразу на двох вулицях — Інститутській і Грушевського. Тобто за годину до того, як Тетяна Чорновол чи хтось інший закликав підпалювати офіс Партії регіонів. А застосування насильства проти мітингувальників відбувалося ще раніше. Наприклад, зафіксовані поранення протестувальників гумовими кулями близько 10:30 на Інститутській. Ще до 12-ї години на дахах будинків на розі Шовковичної та Інститутської перебували кілька силовиків, які закидали протестувальників світлошумовими гранатами. Приблизно в цей самий час біля Маріїнського парку проти мітингарів виступали загони тітушок. Частина цієї інформації свого часу озвучувалася в справі щодо Анатолія Серединського — працівника поліції, який під час Майдану очолював Департамент громадської безпеки МВС та допомагав оформлювати російську «гуманітарну допомогу» — світлошумові гранати й гумові кулі зі свинцевими сердечниками, які згодом завдали травм і каліцтв мітингувальникам. Власне, збір тітушок до Маріїнського парку оголосили заздалегідь, напередодні 18 лютого.

 

Читайте також: Чорновол заявила, що їй інкримінують вісім справ

І останнє. Заяву ДБР можна трактувати так: підпал офісу Партії регіонів 18 лютого 2014-го був першим актом насильства, який учинили саме протестувальники. Тож є відповідь на запитання «хто почав перший». І вона дивним чином співзвучна із заявами адвокатів президента-втікача Януковича, які впродовж кількох років говорять про державний переворот і захоплення влади Петром Порошенком, Андрієм Парубієм, Олександром Турчиновим та ще низкою політиків. «Пікова фаза конфлікту почалася 18 лютого — були перші смерті та велике кровопролиття. Передісторія цих кривавих подій: змусити Верховну Раду змінити Конституцію, призначити дострокові вибори й у такий спосіб обмежити владу президента Віктора Януковича. Під час розслідування справи Майдану ми аналізували допит одного із сотників, який давав розгорнуті свідчення щодо подій 18-го числа. А саме: лідери Майдану Яценюк, Парубій направили людей під будівлю Верховної Ради. Цей «мирний наступ» тривав до 12-ї години, поки (за свідченнями цього сотника) не надійшла по радіостанціях команда «починаємо». Після того в бік міліції та Антимайдану полетіло каміння, пляшки із запальною сумішшю», — розповідав у лютому цього року виданню «Вести» адвокат Януковича Віталій Сердюк.

Власне, таке трактування подій від ДБР та захисників президента-втікача вириває події з контексту й ігнорує версію слідства в справах Майдану, вибудувану за шість років роботи. А саме: можливе створення Януковичем злочинної організації, низка незаконних наказів, завезення російських спецзасобів, які вперше масово почали використовувати саме 18 лютого, розроблення й реалізація плану «антитерористичної операції» в центрі Києва і, як наслідок, масові розстріли на Інститутській. Наразі ж скидається на те, що Держбюро розслідувань вирішило дослухатися до адвокатів Віктора Федоровича та починає переглядати офіційну версію подій. А справа Чорновол у цій ситуації — лише показовий епізод, який може стати одним із багатьох у майбутньому.