Переломний момент: Чого чекати від нового британського короля?

Світ
10 Вересня 2022, 10:16

9 вересня Чарльз ІІІ виступив зі своєю першою промовою у якості нового британського короля. Нині він переймає нові повноваження і проживає особисте горе – смерть матері. А ще йому доведеться відмовитися від багатьох своїх попередніх звичок та обовʼязків. Про це він і говорив у своїй першій промові: «Звичайно, моє життя зміниться, коли я візьмуся за свої нові обов’язки… Більше я не матиму можливості приділяти стільки часу та енергії благодійним організаціям і проблемам, про які я так сильно піклувався, але я знаю, що ця важлива робота триватиме в надійних руках». Чарльз був опікуном та патроном понад 400 благодійних, екологічних та військових організацій. Вочевидь частина його роботи перейде до нового принца Уельського. Тепер цей титул носитиме його син Вільям. Також королева Єлизавета ІІ упродовж свого 70-річного терміну правління дотримувалася суворої нейтральності, коли йшлося про політичні питання. Це вимога королівського престолу. Чарльзові ІІІ може бути складно йти цим шляхом.

Журналісти західних медіа, які віддавна слідкують за королівською родиною, також відзначають відданість Чарльза ІІІ проблемам екології. Цими питаннями він займається вже понад 40 років. Так, під час саміту COP26 у Глазґо минулого року він закликав світових лідерів стати на «воєнні рейки» у боротьбі зі змінами клімату. Новий британський король активно підтримував Паризьку угоду і саме про неї за чаєм говорив із на той час американський президентом Дональдом Трампом, який прагнув прибрати підпис Вашингтона під нею.

 

Читайте також: «Падіння Лондонського мосту»: над чим змусив замислитись платиновий ювілей Єлизавети II

 

Чарльз ІІІ, ще маючи титул принца Вельського, закидав листами своїх міністрів, де висловлював власні думки щодо питань екології та захисту навколишнього середовища. Журналіст американського порталу NPR Скот Нойман пише, що міністри навіть дали їм особливу назву: «записки чорного павука», ймовірно через почерк автора. У 1980-х тодішній принц Вельський Чарльз навіть дискутував із премʼєр-міністеркою Марґарет Тетчер, яка відкинула його спроби вплинути на політику свого уряду щодо оновлення міст.

Макс Фостер, королівський кореспондент CNN, одним із перших описав свої думки про те, чого можна чекати від нового короля Великої Британії. Сьогодні Чарльз ІІІ вже добре відомий і у Великій Британії, і у світі, завдяки десятиріччям публічної діяльності. «Якщо багато хто з його попередників бачив роль принца Уельського як квиток до богемного життя та гарантованого доходу, Чарльз зробив її професійною та власною. Він хотів мати спадщину, але не хотів чекати, поки стане королем. З мого досвіду, він нетерплячий і енергійний, і дуже засмучується, якщо один із його проєктів не працює чи не приносить результатів», – пише Фостер.

 

Чарльз ІІІ і російська війна проти України

Після повномасштабного вторгнення Росії до України на той час ще Принц Вельський не раз висловлювався та засуджував російську агресію.

2 березня, за тиждень після нападу, він разом із дружиною Каміллою відвідав українську греко-католицьку церкву в Лондоні. Британські журналісти відзначали його незвичну прямолінійність у заявах щодо російської війни проти України. У травні Чарльз ІІІ також відвідував Румунію, де зустрічався із українськими біженцями. У розмові з українцями він висловив своє захоплення їхньою мужністю та стійкістю.

Чарльз ІІІ зустрічається із українськими біженцями в Румунії, травень 2022

 

«Королева Єлизавета ІІ була фундаментом, на якому було збудовано сучасну Велику Британію», – заявила у своїй промові премʼєр-міністерка країни Ліз Трасс. Королева перебувала на троні у часи, коли Велика Британія радикально змінювалася з огляду на історичні виклики, які перед нею стояли. Водночас новий король отримує свої повноваження у не менш переломний момент для світової історії.  І його правління, з огляду на незвично активні для британської монархії політичні позиції, може також вирізнятися. Звісно якщо Чарльз ІІІ все ж не вирішить дотримуватися на троні традицій своєї матері.