Перейменування України та Комісія зі стратегічного партнерства між Україною та США. Про що дискутували в ефірі “Свободи слова” на ICTV

Політика
7 Вересня 2021, 14:45

Тема першої частини ефіру – "Чи треба перейменувати Україну?". У другій же частині програми обговорювали, що буде після візиту президента Володимира Зеленського до США, погрози Кремля воєнним загостренням на Донбасі та початок спільних з Росією військових навчань "Захід- 2021" у Білорусі.

 

Гостями програми стали народний депутат від фракції "Слуга народу" Юрій Камельчук, історик, народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Володимир В’ятрович, віце-прем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, народний депутат, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія, народний депутат від фракції "Голос" Сергій Рахманін, народна депутатка від фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко, міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін (включення).

Тролінг у сторону Росії: у Слузі народу пояснили ідею перейменування України

 

Народний депутат і член партії Слуга народу Юрій Камельчук пояснив ідею спікера української делегації у ТКГ Олексія Арестовича щодо перейменування України на Русь-Україну. За словами Камельчука, слова Арестовича були спрямовані на Росію, а не на українську аудиторію. "Висловлення було направлене на Росію через те, що вони намагаються приватизувати те, що належить нам… Це тролінг в бік Росії, щоб вони не думали далі, що вони старший брат", – сказав Камельчук. 

 

Депутат наголосив, що Русь варто залишити як спадщину, але від ідеї перейменування варто відмовитися. Нагадаємо, пропозицію перейменувати Україну нещодавно озвучив Олексій Арестович. На його думку, така ініціатива допоможе відібрати бренд “руських” у Росії. За словами Арестовича, над ідеєю працюють в Офісі президента. На пропозицію спікера ТКГ відреагував також голова Верховної Ради Дмитро Разумков. Він заявив, що така позиція є недержавницькою і змінювати назву держави не варто.

 

В’ятрович розповів, чим загрожує перейменування України

 

Історик і народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Володимир В’ятрович також відреагував на ідею спікера української делегації у ТКГ Олексія Арестовича щодо перейменування України на Русь-Україну. Зокрема, В’ятрович заявив, що така ініціатива шкідлива з двох причин. По-перше, через розкол суспільства щодо національної ідентичності, по-друге, це негативно вплине на зовнішньополітичне становище України. "Це чергова спроба розколоти українське суспільство на питаннях національної ідентичності" – сказав В’ятрович. 

 

На його думку, сусідні держави сприймуть перейменування України як невдалий жарт і вияв несерйозності. "Я вже мовчу про те, що спроба перекласти цю нову назву Русь-Україна будь-якою мовою призведе до того, що Україну будуть сприймати саме як частину Росії", – додав народний депутат. 

 

Росію турбує все, що робить Україну сильнішою – Кулеба

 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що владу Кремля турбує все, що робить Україну сильнішою. А виведення американсько-українських відносин на новий рівень – чого досягли Володимир Зеленський і Джо Байден – безумовно, робить нашу країну сильнішою, пікреслив дипломат. "Той факт, що саме під час візиту США додатково виділили до кінця 2021 року допомогу на військові потреби України – це теж сигнал для РФ", – додав міністр.

 

Читайте також: Американські ЗМІ про зустріч Зеленського та Байдена: довгоочікуваний прийом

 

Водночас Кулеба зауважив, що в межах нещодавньої поїздки до США американські партнери говорили, що найкращий сигнал Росії – це зростання підтримки України з боку Штатів. За словами дипломата, влада Кремля все це дуже чітко зчитує. Тому лунають відповідні заяви, погрози та шантаж. Так, очільник МЗС наголосив, що президент США Джо Байден чітко зазначив під час зустрічі з українською делегацією у Вашингтоні, що Україна ніколи не залишиться наодинці з Росією і завжди користуватиметься американською підтримкою. І ця підтримка зростатиме у випадку ескалації з боку Російської Федерації. "Ця підтримка вже проявляється в збільшенні допомоги в Україні, в застосуванні дипломатичних засобів стримування Росії, в розробці спільних проектів з безпеки між Україною та Сполученими Штатами та іншими країнами НАТО. Перш за все, ми фокусуємо такі проекти на безпеки в Чорному морі", – додав Кулеба.

 

Як відомо, президент України Володимир Зеленський у межах візиту до США 1 вересня зустрівся з американським президентом Джо Байденом. За підсумками зустрічі президентів сторони оприлюднили спільну заяву щодо стратегічного партнерства України та США. Вона містить п’ять розділів і стосується сфер безпеки, зокрема енергетичної, а також оновлення стратегічного партнерства.

 

Кулеба розкрив подробиці роботи Комісії зі стратегічного партнерства

 

Також міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкрив подробиці про відновлення Комісії зі стратегічного партнерства між Україною та США. Кулеба розповів, що уже 8 вересня збере українську частину органу. "Це ключовий орган взаємодії між нашими країнами. Президенти домовились відновити її діяльність, посилити її, зробити більш дієвою. Вже цієї осені під моїм головуванням і державного секретаря Блінкена ця комісія буде засідати та обговорювати всі ці речі – і безпекові, і економічні. Зараз час тихої дипломатії щодо визначення оптимальних форматів", – сказав Кулеба. 

 

Очільник МЗС заявив, що президент США Джо Байден чітко озвучив позицію щодо зусиль для припинення російської агресії. На думку Кулеби, це стратегічна гарантія, якої достатньо, щоб рухатися вперед. "Абсолютно чітко пролунало запевнення президента Байдена в тому, що США будуть брати участь в зусиллях України та наших союзників з припинення російської агресії", – пояснив міністр. 

 

Читайте також: Партнерство поза НАТО: Україна та США підписали оборонну угоду.Деталі

 

Україна та США домовилися відновити Комісію зі стратегічного партнерства (КСП) під час візиту президента Володимира Зеленського у Вашингтон. Орган не функціонував кілька років, а зараз його хочуть підлаштувати під сучасні виклики. Восени очільник МЗС Дмитро Кулеба та державний секретар США Ентоні Блінкен затвердять нову хартію на засіданні КСП. Його організують у Вашингтоні.

 

Резніков пояснив, про що свідчить відмова РФ продовжувати мандат прикордонної місії ОБСЄ

 

Небажання РФ продовжувати мандат прикордонної місії ОБСЄ свідчить про її відмову від Мінських домовленостей. "Я особисто це тлумачу як, по суті, відмова Росії від Мінських домовленостей, тому що умова, що там буде СММ ОБСЄ, передбачено цими угодами", – пояснив міністр.

 

На думку Резнікова, варіант додаткової поставки зброї через неконтрольовану Україні ділянку кордону з РФ абсолютно ймовірний. Водночас міністр розповів, що українська делегація на чолі з президентом Володимиром Зеленським під час візиту до США обговорювала з партнерами можливість залучення їх до тих чи інших майданчиків з врегулювання міжнародного збройного конфлікту між Україною і РФ. "Це може бути продовження Мінських домовленностей, тому що, на жаль, іншої немає, як логістичного майданчику, створеної Нормандським форматом. Мінськ – заради домовленостей з гуманітарних та економічних питань, припинення режиму вогню тощо", – пояснив Резніков.

 

Також він наголосив, що цей формат у будь-якому разі потрібно зберігати, як можливість комунікації. "У нас є Будапештський меморандум врешті-решт, де Штати, Велика Британія і Франція є учасниками. Він дозволяє проводити консультації. Можна запросити Німеччину до таких переговорів", – додав Резніков. Нещодавно російська сторона заявила, що вона не приєднається до консенсусу щодо продовження мандату Місії прикордонних спостерігачів ОБСЄ РФ на пунктах пропуску Гуково і Донецьк.

 

Якщо російські танки попруть вперед, то зупинятимемо ми їх джавелінами – Кулеба

 

"Звісно можна казати, що джавеліни це засіб психологічного стримування. Але якщо російські танки попруть вперд, то зупинятимемо ми їх саме ними", – зазначив міністр закордонних справ. "Нам не потрібна американська система ПРО, а потрібна українська. Ця технологія може прийти не обов’язково зі Штатів. Є інші країни, які володіють нею і ми ведемо перемовини про доступ до системи", – додав Кулеба.

 

Читайте також: Чому мовчить Зеленський: реакція соцмереж на обстріли Авдіївки бойовиками РФ

 

За його словами, Протиповітряна і Протиракетна оборона – це ключові дірки в Україні, над якими зараз влада предметно працює. "Можна багато разів назвати обронну угоду між Україною і США рамковою, але це не скасує того факту, що в документі чітко зафіксовано за яким напрямом рухатиметься подальше військово-технічне співробітництво між двома країнами", – підкреслив дипломат.

 

Україна запропонувала США створити зону вільної торгівлі – МЗС

 

Очільник МЗС Дмитро Кулеба повідомив, що Україна запропонувала США укласти угоду про зону вільної торгівлі. У нас є ініціатива, яку ми запропонували американцям, – це зона вільної торгівлі між Україною та США, тому що хочемо зміцнювати нашу економіку", – зазначив він. На переконання міністра, для того, щоб воювати, потрібні гроші, які бажано заробляти завдяки сильній економіці. Це дозволить створювати резерви, як у Польщі, і потім витрачати їх на оборону", – пояснив міністр закордонних справ.

 

За словами очільника відомства, міністерство постійно порушує питання перед американськими партнерами про безвіз. "До речі, з Канадою та Великою Британією ми просунулися в цих питаннях. Там поки малі кроки, тому що дуже консервативною є політика цих країн, але ми рухаємося", – запевнив міністр.