Переговори німецького газового трейдера з Газпромом зірвалися через Україну

10 Червня 2013, 08:08

Як зазначає газета «Коммерсантъ-Украина», про те, що російському концерну "Газпром" і німецькій енергетичній компанії RWE не вдалося домовитися про перегляд цін на газ, що поставляється з Росії за довгостроковими контрактами, 7 червня повідомило агентство Reuters з посиланням на джерело, знайоме з переговорами. За даними співрозмовника агентства, розгляд було відновлено в суді, і рішення може бути прийнято в найближчі дні.

Переговори "Газпрому" з RWE тривали більше року. Як і інші західноєвропейські імпортери російського газу, в тому числі концерн E.Оn, німецька компанія вже кілька років зазнає серйозних збитків через падіння цін на газ, викликаного "сланцевою революцією". Трубопровідний газ з Росії, ціна якого за традицією прив'язана до нафти, коштує, як правило, набагато дорожче, ніж продаваний за спотовими цінами скраплений газ, якого останнім часом все більше надходить на європейський ринок. У результаті імпортери платять "Газпрому" за постачання більше, ніж в кінцевому рахунку отримують від своїх оптових клієнтів, що орієнтуються на спотові котирування. Тому вони вимагають від російського партнера повернути їм цю різницю. У випадку з RWE йдеться про період з весни 2010 року. Концерну E.On вдалося домогтися грошових виплат у позасудовому порядку.

Як повідомили виданню в компанії "Газпромекспорт", переговори з RWE сьогодні дійсно припинені. "Це не означає, що ми не можемо відновити їх, коли будемо вважати за необхідне", – повідомили в компанії.

Джерело видання в московському представництві RWE уточнило, що "Газпром" був готовий піти на певні поступки, зокрема покрити збитки німецької компанії, але у відповідь вимагав відмовитися від реекспорту його газу в Україну і не переглядати глобальний договір з компанією. Тим часом у RWE наполягали не тільки на компенсації, але і на внесення структурних змін у чинні довгострокові контракти. Мета поправок – більш широке використання в майбутньому спотових цін і істотне зниження впливу нафтових котирувань на ціноутворення.

Як зазначає видання, RWE грає ключову роль у стратегії Києва щодо зниження залежності від російського газу. У листопаді 2012 року компанія стала продавати Україні російський газ, який отримувала по українській газотранспортній системі. Поставки здійснюються з Польщі та Угорщини за ціною $390 за тисячу кубометрів. Російський газ для України коштує $430 за тисячу кубометрів. У середині травня розпочався тестовий реекспорт газу зі Словаччини. За словами голови Міненерго Едуарда Ставицького, повноцінні поставки з цієї країни почнуться ще в червні. У 2013 році Україна планує отримати за цими напрямками 1,3-5 млрд кубометрів газу. У травні в російському "Газпромі" офіційно оголосили про початок розслідування реекспорту газу з Європи до України. "Фізичний реверс з Європи в Україну просто неможливий – немає окремого газопроводу. Тому мова може йти тільки про якісь "паперові" непрозорі операції, із законністю яких потрібно розбиратися. Якщо для віртуального" реверсу "використовується наш транзитний газ – це пряме порушення, за яке доведеться відповісти", – заявив тоді офіційний представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов.

Для RWE поставки газу в Україну – прибутковий бізнес, від якого немає сенсу відмовлятися, каже директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич. "Вони бачать можливість розвивати український напрямок, оскільки в Європі є вільний газ не тільки з Росії, але і з Катару та Норвегії, який можна реекспортувати. А наш ринок і за ціною, і за обсягом споживання вельми привабливий для RWE. Тим більше що наша ціна стабільно висока і не має сезонних знижень влітку, як у країнах ЄС ", – говорить експерт.

Позначки: