Передвиборчі з’їзди: поспішність опозиції, помпезність ПР і засекреченість Королевської

2 Серпня 2012, 19:42

Об’єднана опозиція «Батьківщина»

1. Відкритість

Об’єднана опозиція проводила свій з’їзд о восьмій ранку 30 липня, оскільки поспішала в Раду, де мали розглядати мовне питання. Він вийшов дуже коротким і без довгих промов.

Голова виборчого штабу опозиції Олександр Турчинов зачитував списки кандидатів у депутати швидко і без зупинок. При цьому списки кандидатів-мажоритарників були затверджені одним голосуванням, а не по кожному кандидату окремо.

Того ж дня були оприлюднені імена усіх 225 кандидатів у депутати, які йдуть за партійним списком, а також список 190 кандидатів у мажоритарних округах.

Час і місце проведення з’їзду двічі змінювалися (через перенесення дати суду над Юлією Тимошенко у справі по ЄЕСУ та через призачення позачергової сесії Верховної Ради).

2. Перша п’ятірка

Перша п’ятірка об’єднаної опозиції обійшлася без зірок спорту і шоу-бізнесу. До неї увійшли Юлія Тимошенко, Арсеній Яценюк, Анатолій Гриценко, Олександр Турчинов і Юрій Луценко. Оскільки ЦВК відповідно до закону не зможе зареєструвати Луценка і Тимошенко, до п’ятірки увійдуть В’ячеслав Кириленко і Григорій Немиря (номери 6 і 7 у нинішньому списку).  

3. Тривалість

З'їзд об’єднаної опозиції тривав 55 хвилин. Він був показаний на Першому національному у записі наступного дня, 31 липня.

4. Місце проведення

Пройшов на вулиці перед будівлею центрального штабу партії «Батьківщина» (вул. Турівська, Київ). Були присутні 3,5 тисячі делегатів і гостей.

Оскільки з'їзд починався о 8:00, готуватися до нього почали близько 6:00. Мешканці прилеглих будинків скаржилися на гучну музику з самого ранку.

5. Інциденти

Частина опозиціонерів залишилися невдоволеними перевиборчими списками. Під час з’їзду своє невдоволення вони виражали вигуками «Ганьба!». А два діючих депутати після з’їзду вийшли із парламентської фракції БЮТ-Б.

Діючий депутат від БЮТ Еліна Шишкіна, коли почула, що потрапила у непрохідну частину партійного передвиборчого списку, розплакалася.

Читайте також: Опозиція затвердила списки за 55 хвилин, записавши незадоволених у провокатори

Партія регіонів

1. Відкритість

Голосування за кандидатів  було формальним. Делегати з’їзду голосували за списки наосліп – прізвища кандидатів не були озвучені, а теки зі списками роздані не були.

Наразі ЗМІ оприлюднили прізвища 150 кандидатів за списками, про які вдалося дізнатися. При цьому повних списків Партія регіонів досі не оприлюднила.

Зазначимо, що журналістів не пустили у павільйон, де проходив з’їзд. Вони спостерігали за тим, що відбувається, на екранах в окремій кімнаті.

2. Перша п’ятірка

До першої п’ятірки регіоналів разом із Миколою Азаровим, Сергієм Тігіпком, Андрієм Клюєвим і Олександром Єфремовим під номером два потрапила співачка Таїсія Повалій.

3. Тривалість

З’їзд тривав близько 1 години. Транслювався на Першому національному у прямому ефірі.

4. Місце проведення

Пройшов у Міжнародному виставковому центрі (Броварський проспект, Київ). За даними партії, у з’їзді взяли участь 6 тисяч делегатів.

Кияни відчули незручності через проведення з’їзду ПР, оскільки біля виставкового центру було перекрито рух. Це було пов'язано із участю у з'їзді вищого керівництва України, зокрема президента Віктора Януковича.

5. Інциденти

Перед з’їздом ПР міліція затримала 4 активісток громадської організації «Коаліція учасників помаранчевої революції» (КУПР), які хотіли провести акцію на захист української мови.

Перед входом до виставкового центру, де проходив з’їзд ПР, перед його початком виникла штовханина. Перед входом людей перевіряла охорона. Зазначимо, що з’їзд охороняли спецпідрозділи міліції та солдати внутрішніх військ.

Поза тим, машина ескорту одного з делегатів з'їзду Партії регіонів "підрізала" мотоцикл журналіста, який також їхав на з’їзд ПР. Коли журналіст спробував з’ясувати, чий це ескорт, один з охоронців вихопив у нього телефон і видалив відеозапис інциденту.

Читайте також: ПР починає вибори: розминка у Раді, голосування наосліп і нечувані заходи безпеки

УДАР (Український демократичний альянс за реформи) Віталія Кличка

1. Відкритість

На відміну від вищезгаданих політичних сил, які кандидатів на вибори ухвалювали цілим списком, «УДАР» окремо голосував по кожному з кандидатів. Таким чином списки кандидатів у депутати були відомі вже на з’їзді.

2. Перша п’ятірка

До першої п’ятірки увійшла відома письменниця Марія Матіос (№2 у списку). №3 у списку – колишній соратник Ющенка Валентин Наливайченко, №4 – активістка підприємницького майдану Оксана Продан, №5 – заступник Кличка по партії Віталій Ковальчук. Очолив список Віталій Кличко.

3. Тривалість

З’їзд тривав близько 4,5 годин.

Пряму трансляцію з'їзду вів офіційний сайт партії та ще три інтернет-видання. Телетрансляцію проводили канали «Круг» (Одеса) та ТВі. Ввечері 2 серпня з’їзд партії Кличка у записі транслював Перший національний.

4. Місце проведення

Пройшов 1 серпня у виставковому центрі «АККО Інтернешнл» (проспект Перемоги, 40-Б, Київ). Були присутні понад 600 делегатів.

Читайте також: Віталій Кличко «пригрів» ображену опозицію і зупинив афганців

Всеукраїнське об’єднання «Свобода»

1. Відкритість

Затвердження кандидатів у депутати відбувалося практично одноголосно. Із кандидатів партійного виборчого списку «Свобода» поки оприлюднила імена 51 кандидата із 225. Також партія затвердила 35 кандидатів-мажоритарників.

2. Перша п’ятірка

До першої п’ятірки «Свободи» під №2 увійшов відомий актор Богдан Бенюк. Також у першій п’ятірці партійні діячі Андрій Мохник та Ігор Мірошніченко, а також професор Національного університету імені Тараса Шевченка Олександр Шевченко. Очолив список лідер партії Олег Тягнибок.

3. Тривалість

З’їзд тривав близько 3 годин. Прес-служба партії проводила текстову трансляцію з’їзду на офіційному сайті та  у Twitter.

4. Місце проведення

Пройшов 1 серпня в будівлі «Київпроекту» (вул. Б.Хмельницького, Київ). Були присутні 492 делегати.

Читайте також: «Свобода» обережно вийшла на стежку війни

«Україна – Вперед!» Наталії Королевської

1. Відкритість

З’їзд партії Королевської виявився найменш відкритим: на з'їзді, куди з'їхалися журналісти і делегати партії, не було оголошено навіть першу передвиборчу п’ятірку.

Як пояснила Наталія Королевська, за кілька годин до цього партія провела закритий з'їзд, де були затверджені передвиборча програма і списки кандидатів у народні депутати. При цьому залишається незрозумілим, хто брав участь у цьому закритому з'їзді, оскільки навіть номер третій виборчого списку партії "Україна- Вперед!" не міг назвати першу десятку кандидатів по списку партії.

Сама Королевська запевнила, що все пройшло відповідно до законодавства.

На сайті партії поки оприлюднено лише імена першої десятки партійного списку.

2. Перша п’ятірка

Під час з'їзду ЗМІ стало відомо, що виборчий список партії очолила Наталія Королевська. Під другим номером за списками партії балотується відомий футболіст Андрій Шевченко. Під №3 – актор Остап Ступка. Також на з'їзді оголосили номер сьомий – Євген Суслов.

Наступного дня близько 14:00 на сайті партії з’явилися прізвища першої десятки передвиборчого списку партії Королевської. До першої п’ятірки окрім вищезгаданих Королевської, Шевченка і Ступки, також увійшли екс-глава МОЗ Ілля Ємець та ректор Київського національного лінгвістичного університету Роман Васько.

3. Тривалість

З’їзд тривав 40 хвилин. Транслювався на Першому національному у прямому ефірі. Також трансляція велася на сайті партії.

4. Місце проведення

Пройшов на кукурудзяному полі у селі Буки (Київська область). Кількість делегатів на сайті партії не вказана.

Читайте також: Буки – Вперед! Королевська провела з'їзд партії у чистому полі

Комуністична партія України

1. Відкритість

КПУ затвердила 225 кандидатів у депутати в мажоритарних виборчих округах. Також Компартія оприлюднила партійний виборчий список (214 осіб).

2. Перша п’ятірка

Перша п’ятірка комуністів виглядає так: Петро Симоненко (перший секретар ЦК КПУ), Петро Цибенко (голова ради Організації ветеранів України), Ірина Спіріна (доктор медичних наук), Спірідон Кілінкаров (перший секретар Луганського обкому КПУ) та Олександр Присяжнюк (глава Ленінського комсомолу України).

При цьому перший віце-спікер Адам Мартинюк, який збирався балотуватися по мажоритарному округу на Волині, також увійшов до виборчого списку (під номером 8).

3. Тривалість

З’їзд тривав близько 3 годин. Проведення з’їзду висвітлювала прес-служба Компартії на їхньому офіційному сайті.

4. Місце проведення

Пройшов 30 липня в будівлі міськкому партії (вул. Ванди Василевської, Київ). Були присутні 289 делегатів.