“Передчасно та занадто обережно”. Що відомо про зростання російської агресії та як на це реагує Захід

Світ
24 Січня 2022, 14:00

Посольство США в Україні оприлюднило заяву Державного департаменту США – співробітникам посольств дозволили добровільно виїздити з Києва за державний кошт. Сім'ї держпрацівників США при цьому зобов'язані виїхати з України. Причиною виїзду назвали особливу пересторогу через постійні зусилля Росії з дестабілізації країни та підриву безпеки в Україні.

"Ми проводили консультації з українським урядом щодо цього кроку і координуємо свої дії з посольствами країн Альянсу та країн-партнерів у Києві, а вони визначають свою позицію…Крім того, Державний департамент оновив четвертий рівень небезпеки у нашій попередній офіційній пораді щодо подорожей в Україну: "Не подорожуйте через посилення загроз значних військових дій Росії проти України", – йдеться у заяві. Раніше четвертий рівень небезпеки стосувався пандемії коронавірусу.

Читайте також: У Женеві відбувся новий раунд консультацій США та Росії. Лавров заявив про «міряння невідомо чим», Блінкен окреслив два типи відповіді на агресію Росії

Держдеп пояснив, що в разі нападу Росії, США не зможе оперативно евакуювати всіх своїх громадян з України, тому вони повинні готуватись і до комерційного варіанту виїзду. Також США наголосили на міцній підтримці українців та запевнили, що продовжать підтримувати Україну на фоні російської агресії, а посольство продовжуватиме оботу у звичному режимі.

У відповідь на дії американського уряду, британське посольство в Україні також заявили про виведення своїх співробітників з країни у відповідь на зростаючу військову загрозу з боку Росії. Про це повідомляє МЗС Великої Британії.

Видання "The Guardian" пише, що особливої небезпеки для британських дипломатів немає, однак половина київських працівників все одно мають повернутись у Британію.

"The Guardian" також пише, що Велику Британію критикували за провал евакуації своїх громадян з Афганістану під час захоплення влади Талібаном. З тексту виходить, що країна пішла на цей крок через побоювання, що британські дипломати можуть попасти під удар через активну підтримку України технікою.

Речник МЗС України Олег Ніколенко зробив офіційну заяву від міністерства, в якій поведінку керівництва США назвивають "передчасною":

"Поважаючи право іноземних держав на забезпечення безпеки своїх дипломатичних місій, вважаємо такий крок американської сторони передчасним і проявом надмірної перестороги. Фактично кардинальних змін в безпековій ситуації впродовж останнього часу не відбулося: загроза нових хвиль російської агресії залишається сталою з 2014 року, а накопичення російських військ біля державного кордону почалося ще в квітні минулого року", – заявив Олег Ніколенко.

Також речник закликав спокійно реагувати на такі заяви, адже дозвіл на виїзд дипломатів – нормальна міжнародна практика, а намагання дестабілізувати ситуацію в України – російський план, який включає і нагнітання на чутливих темах.

Поміж іншого, НАТО надасть технічну підтримку Україні – союзники в Альянсі переводять сили в режим очікування та відправляють додаткові кораблі та винищувачі, які розгортатимуть у Східній Європі через нарощення військ біля українських кордонів. 

"Данія відправляє фрегат до Балтійського моря і збирається відправити чотири винищувачі F-16 до Литви на підтримку довготривалої місії повітряної поліції НАТО в регіоні. Іспанія відправляє кораблі для приєднання до військово-морських сил військового альянсу і розглядає можливість відправки винищувачів до Болгарії. Франція висловила готовність відправити війська до Румунії під командуванням НАТО. Нідерланди відправляють два винищувачі F-35 до Болгарії з квітня для підтримки діяльності Північноатлантичного Альянсу з повітряної поліції в регіоні, а також переводять корабель і наземні підрозділи в режим очікування для Сил реагування НАТО. Сполучені Штати також дали зрозуміти, що розглядають можливість збільшення своєї військової присутності у східній частині Альянсу", – повідомляється в заяві НАТО.

Росія на новину про військову підтримку регіону відреагувала неоднозначно, зокрема прессекретар президента РФ Владіміра Путіна Дмітрій Пєсков назвав таку поведінку НАТО "порожнім та безпідставним нагнітанням напруженості" і запевнив, що Росія не становить загрози.

При цьому Пєсков також сказав, що не виключає можливості провокацій, а силові спроби вирішити "кризу" можуть мати серйозні наслідки.

Заяви про відсутність загрози з боку РФ йдуть в розріз із діями Москви, адже кілька днів тому, 21 січня, ЗСУ повідомили про ввезення на територію ОРДіЛО 101 одиниці військової техніки збройних формувань Росії. Зокрема, в зоні дій так званого "2 армійського корпусу", всього розміщено 88 одиниць техніки всього за 23 км від лінії зіткнення.

У свою чергу, російські ЗМІ повідомляють про нібито підготовку до наступу сил ЗСУ, за що так звана "ДНР" може піти на "дії у відповідь". Ймовірно, такі заяви робляться також для створення матіпулятивного прецеденту для подальшого порушення Мінських домовленостей.

Читайте також: «Подивимося, де ми будемо після п’ятниці». Що заявили на спільному брифінгу в Києві держсекретар США Блінкен і голова МЗС України Кулеба

У той же день відбулась зустріч Держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністра МЗС Росії Сєргєя Лаврова у Женеві. За результатами розмови, міністр МЗС Росії заявив, що до Блінкена "донесли, що ігнорування законних занепокоєть РФ…буде мати найбільш серйозні наслідки".

Держсекретар США  попередив, що будь-яке вторгнення Росії в Україну зустрінуть "суворою та об'єднаною відповіддю" після зустрічі. Прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила, що США планують викласти в письмовій формі "серйозні занепокоєння, які ми та інші союзники та партнери мають щодо дій Росії". Також у заявах американські посадовці сказали, що плануються й подальші зустрічі.

За кілька днів до перемовин, 19 січня журналісти-рослідувачі оприлюднили інформацію, ніби війська РФ, що перекидуюсь із Далекого Сходу, вже за 40 км від українсько-російського кордону. За повідомленням Радіо Свобода та CIT, лише частина тої техніки, яка мала направитись на спільні навчання Білорусі та Росії "Союзна рішучість-2022" прибули до заявлених для навчань полігонів. Інша частина зупинилася неподалік білоруського міста Гомель – у районі, який розташованих за 40 км від Чернігівської області та за 90 км від Київської.

Також в матеріалі наводяться коментарі дружин службовців, яких перекидають до кордонів. Вони переймаються, що військових відправляють не на навчання, а на війну (за аналогією коментарів дружин бойовиків, які їхали на Донбас у 2014 році).