Penguin Classics запускає “новий канон” екологічної літератури

Культура
26 Серпня 2021, 17:54

Як пише The Guardian, до проєкту залучені лауреатка Нобелівської премії миру Вангарі Маатаї за свої дослідження сили дерев та розповіді про те, чому люди знищують ліси, які забезпечують нам життя, Рейчел Карсон з відкриттям, як рукотворні пестициди знищили дику природу, Джордж Монбіо за заклик людства схаменутися про знищення планети, Наомі Кляйн за її погляд на те, як нерегульований капіталізм веде війну проти клімату. Penguin Classics вважає, що кожен епізод, взятий із більших робіт, "поглиблює відчуття нашого місця в природі", і що разом вони можуть "вказати шлях до більш справедливого, здорового, зеленого світу".

 

Читайте також: Експерти ООН: клімат змінюється швидше, ніж вважалося

 

Ідея створення серії виникла у видавців після публікації твору Грети Тунберг "Ніхто не занадто маленький, щоб змінити ситуацію". "Грета підняла "температуру" глобальної розмови – раптом ми почали говорити про кризу, а не просто про зміну клімату, – "голод" за більш екологічними ідеями зростав", – сказала редакторка Хлоя Карренс. Penguin Classics мали намір "простежити новий екологічний канон", який почався з альманаху Альдо Леопольда "Піщана країна" (1949). Ця "медитація" лісника та природоохоронця про дикі місцевості США, включена до серії "Тихого джерела" Карсона, призвела до "вибуху" суспільного інтересу з 60-х років і до наших днів.

 

Робін Уолл Кіммерер, ботанік та членкиня Citizen Potawatomi Nation, була залучена до проєкту за гайд щодо більш взаємних, вдячних та радісних стосунків із землею. Кіммерер сподівається, що її есеї "працюватимуть як ліки для зруйнованих відносин із землею, зцілюючи нас від хвороби видової самотності та людського ексепціоналізму, яку породив західний світогляд". Амітав Ґош включений у серію щоб дослідити, наскільки наші колективні уявлення не можуть осягнути масштаби руйнування навколишнього середовища. "У своїй книзі я доводжу, що зміна клімату є фундаментальною проблемою культури, і я намагаюся визначити точні причини, чому цю тему важко вирішити в традиційних межах сучасної літератури", – сказав він.

 

Читайте також: Die Welt: Як зміна клімату впливає на психіку

 

Внесок Джареда Даймонда в серію – це дослідження того, як віддалена цивілізація на острові Пасхи знищила себе, використовуючи власні природні ресурси. "Чому історія краху суспільства на острові Пасхи так привертає нашу увагу? Тому що вирубка лісів та руйнування острова були цілковитими; оскільки острів Пасхи був найбільш ізольованим людським суспільством на Землі, його крах відбувся винятково з екологічних причин: навколо не було інших людей, які могли б ускладнити цю гіпотезу; тому що доля острова може виявитися метафорою долі нашого сучасного земного суспільства, настільки ж ізольованого у космосі, як і острів Пасхи у Тихому океані; і через іншу метафору: деякі люди, попри все, заперечують історію острова Пасхи, так само як деякі люди заперечують очевидні ризики, з якими стикається наш сучасний світ", – зазначив Даймонд.