Павло Ковтонюк: “Вакцинальна політика щодо освітян, медиків та військовослужбовців має бути жорсткою”

Суспільство
4 Серпня 2021, 15:00

В Міністерстві охорони здоров’я наголосили, що вакцинація працівників закладів освіти відбуватиметься мобільними бригадами з імунізації. На середину літа кількість щеплених освітян, згідно з даними МОЗ, не перевищує 300 тисяч, і, ймовірно, пришвидшення очікується ближче до початку навчального року, коли педагоги середньої освіти повернуться з відпусток. Частина ж була щеплена ще напередодні етапів ЗНО, для проведення якого залучали тільки вакцинованих педагогів.  

 

Читайте також: Сергій Квіт: "Після завершення пандемії COVID-19 українці краще оцінюватимуть якість освіти"

 

Водночас у педагогічних фахових спільнотах в соціальних мережах через такі умови розгортаються гострі дискусії. Хоч у Міністерстві заявляли про можливість введення обов’язкового щеплення й для працівників сфери послуг чи правоохоронців, поки такого рішення не прийнято. Тому обмеження, які офіційно застосовані тільки до працівників освіти, викликають обурення та бажання захистити свої права.

 

Зміст претензій педагогічних працівників мало відрізнється від стандартного набору тих, хто протестує проти щеплень: згадуються статті Конституції, які начебто порушує дана постанова, і на жаль, навіть представники педагогічної спільноти транслюють традиційні міфи щодо небезпечності вакцинації, “чіпування” та зміни генетичного коду. Також освітяни скаржаться, що найчастіше джерелом інфікування у навчальних закладах стають діти, які приходять на навчання, навіть коли в родині є підтверджені випадки COVID-19, а контроль цього питання жодною постановою не передбачається. Однак з іншого боку, щеплення педагогів насамперед має захистити не так від поширення вірусу, як від важкого перебігу та смерті самих вчителів, великий відсоток яких має хронічні захворювання та є літнього віку.

 

Попри велику кількість незадоволених, це навряд чи переросте у потужний протестний рух серед освітян. У Профспільці працівників освіти та науки теж, мабуть, не налаштовані на організацію протестів. На запит Тижня вони пояснили, що не мають офіційної позиції щодо цього питання, бо всі відповідальні працівники зараз у відпустці. Натомість порадили звертатися до Міністерства освіти та науки.

 

Читайте також: Павло Ковтонюк: Ми так і не стали країною, яка самостійно забезпечує собі колективний імунітет

 

“Я вважаю це абсолютно реальним завданням. Якщо дивитися на потужність системи, то щеплення 700 тисяч людей конкретної професії – не проблема", – пояснив у коментарі Тижню співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC) Павло Ковтонюк. – По освітянах, медиках та військовослужбовцях вакцинальна політика має бути жорсткою. Тут має бути особливий підхід. Звісно, вакцинація – справа добровільна, але якщо не маєш щеплення, то просто не йдеш працювати до дітей. Або ж ми знову закриваємо школи, до чого навряд чи суспільство ставитиметься схвально”.  

 

На думку Ковтонюка, в соцмережах висловлюються зазвичай люди з активною позицію, водночас переважна більшість освітян сприйматиме умови спокійно. І до початку нового навчального року ми матимемо потрібний відсоток щеплених освітян.