«Патріоти Європи»: що обіцяє новий політичний альянс Орбана

1 Липня 2024, 11:06

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і його ультраправа партія «Фідес» формують новий політичний альянс з Австрійською партією свободи (FPÖ), яку очолює Герберт Кікль, та чеським рухом «Акція незадоволених громадян» (ANO), на чолі з експрем’єром Чехії Андреєм Бабішем. За словами Орбана, метою групи під назвою «Патріоти Європи» є створення найбільшої ультраправої групи в європейській політиці.

Як відзначив Кікль, ця заява ознаменувала «нову еру європейської політики», передбачивши, що до цього альянсу приєднаються й інші партії. «Ми надамо пріоритет національному суверенітету над федералізмом, свободі над наказами і миру над війною», — додав Бабіш у соцмережі Х. Тож які перспективи цього альянсу?

Як пише видання Politico, всі три партії посіли перше місце у своїх країнах на європейських виборах на початку цього місяця, отримавши значну кількість місць у Європарламенті на тлі зростання підтримки правих сил на всьому континенті. Нова група підписала «Патріотичний маніфест», згідно з яким зосередиться на суверенітеті, боротьбі з міграцією в Європі і виступить проти Європейського зеленого курсу, флагманського пакету екологічної політики президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. Як підкреслює Euronews, усі три партії є проросійськими, ніхто з них не підтримує Україну в її боротьбі з Росією.

«Хоч ці три партії мають понад 23 члени, необхідних для формування нової парламентської групи в законодавчому органі ЄС, вони все ще потребують обраних депутатів щонайменше з чотирьох інших країн, аби відповідати правилам асамблеї», — пише видання. Додамо, що фракції Європарламенту повинні оголосити свої назви та склад до 15 липня.

Читайте також: Чого чекати від головування Угорщини у Раді ЄС

Створення цього альянсу знаменує формальний розрив між FPÖ і французьким «Національним об’єднанням», який очолює Ле Пен, в Європі, пише Financial Times. У попередньому парламенті вони входили до групи «Ідентичність і демократія» (ID).

«FPÖ має довгу історію тісних відносин з президентом Путіним і нещадно критикує Україну відтоді, як Росія почала повномасштабне вторгнення», — йдеться у матеріалі.

Видання припускає, що одним із потужних потенційних членів альянсу могла б стати німецька Alternative für Deutschland (AfD), яка має 14 євродепутатів. Проте угорська «Фідес» виступає проти об’єднання з німецькою партією. Лідерка AfD Аліса Вайдел заявила, що теж не приєднається до групи лише заради приєднання.

Як пише Financial Times, незважаючи на збільшення кількості місць, ультраправі партії, здається, не перебувають на шляху до отримання більшої влади у новому парламенті. Усе через те, що вони розпадаються на ще більше груп, ніж це було раніше. Так, за словами професора політології Інституту Європейського університету Саймона Хікса, такий розвиток подій збільшить ймовірність того, що найбільша група, правоцентристська «Європейська народна партія», повернеться в бік центру і лівоцентризму.

Видання Deutsche Welle нагадує, до 2021 року угорська «Фідес» входила до правоцентристської Європейської народної партії (ЄНП). Відтоді партія Орбана не була членом жодної офіційної політичної групи.