Патологічні наслідки статистичної похибки

Політика
31 Березня 2021, 21:03

У другій декаді березня баланс сил на окрузі № 87, де опитування прогнозували перемогу кандидатові Олександру Шевченку, дещо змінився. 12 березня Івано-Франківська ОДА після численних акцій підприємців закрила курорт «Буковель», засновником якого є Шевченко, чим офіційно засвідчила, що вотчина кандидата таки причетна до розповсюдження COVID-19. Кілька днів по тому Маруся Звіробій-Біленька, кандидатка від «Європейської солідарності» («ЄС»), зняла свою кандидатуру на користь свободівця Руслана Кошулинського.

В останній тиждень перед виборами ситуація загострилася до краю. Саме тоді заговорили про підкуп, стару добру гречку та адмінресурс у чистому вигляді. Напередодні виборів у Надвірній з’явилося підозріло багато людей спортивного вигляду з нетутешнім акцентом та авто з реєстрацією в інших областях. Говорити про виборчі програми та здобутки кандидата раптом стало поганим тоном. Розмови про вибори точилися у ключі «скільки платить за голос». У мережі виклали бесіду нібито агітатора Олександра Шевченка та депутата облради від партії «За майбутнє» Андрія Бриндальського. Вони роз’яснюють  комусь: якщо правильно проголосувати і надати фотодоказ, то буде «могорич». Якщо ж загітувати десять людей і зібрати їхні персональні дані, це буцімто коштуватиме 1000 грн. Поліція відкрила кримінальне провадження за цим фактом.

«Стара добра гречка» складається не тільки з неї самої, а також і з олії, цукру та цукерок. Не всім таке припало до смаку. Люди почали скаржитися до поліції на кандидата Василя Вірастюка. Саме його ім’я згадували посланці, що приносили пакунки. Вірастюкові також закидають і грошовий підкуп. Люди між собою хвалилися: якщо сім’я з чотирьох осіб голосувала за кандидата від «Слуги», то додому приносили 2000 грн.

 

Читайте також: 100 днів влади на Тернопільщині: ретроспективний погляд

Щодо адмінресурсу, то справжній майстерклас показав президент Володимир Зеленський, провівши 25 березня онлайн-нараду з кандидатом Вірастюком за участі голови Івано-Франківської ОДА Андрія Бойчука та міського голови Надвірної Зіновія Андрійовича. Вірастюк енергійно поспілкувався з очільником держави про ефективність протидії пандемії в області та компенсацій малому бізнесу за карантинні обмеження, не перебуваючи при цьому на жодній відповідній цим темам посаді. Його доповнювали два  місцеві посадовці, які в робочий час займалися тим самим, що і президент — просували провладного кандидата. Крім того, це стало новиною на сайті президента. Громадська мережа «ОПОРА» назвала це зловживанням адміністративним ресурсом та недотриманням принципу політичної нейтральності. 

Назагал нинішні вибори показали конкуренцію адмінресурсів різних гілок влади. Попри втручання держадміністрацій, відтепер вагому роль відіграє влада об’єднаних громад, її виконкоми, партійні більшості, за якими стоять так звані місцеві бізнес-еліти. Тиск застосовувався до старост сіл, які ще вчора були повноцінними сільськими головами, а нині залежні від керівництва і депутатського корпусу децентралізованої громади.

Що ж до очікуваних традиційних газет із компроматами на кандидатів у день тиші, то їм на зміну прийшли листівки-дезінформатори. Нібито листівка «Свободи» роз’яснює виборцям, що насправді актив партії жодним чином не підтримує єднання з Марусею Звіробій та партією «ЄС». А листівка, яка начебто пояснює, як голосувати за справжнього Олександра Шевченка, і вводить виборців в оману, насправді «підказуючи» ставити галочку за його тезку. «Клони» згодом добре впораються зі своїм призначенням і відтягнуть у реального Шевченка понад 700 голосів.

Сам день виборів у окрузі № 87 запам’ятається майже ідилією порівняно з тим, що почнеться після 20:00. Хтось проголосує не паспортом, а водійським посвідченням, когось спіймають за фотофіксацією свого автографа у бюлетені. Дехто прийшов із закордонним паспортом, одна жінка — з посвідченням багатодітної мами. Десь не було скриньок для виборців із ознаками застуди. Людей на дільниці йшло мало. Явка трохи більш ніж 7% опівдні нічого доброго не віщувала. За вікном посипав останній березневий сніг, загасивши ледь жевріюче бажання деяких жителів округу підвестися з дивану.

 

Цього разу було лише четверо виборців, які не змогли проголосувати, бо не знайшли себе у списках. Електронний реєстр виборців таки вже відшліфували, і це зняло багато проблем. Хоча й важко робити точні висновки з огляду на загальну явку 35% з хвостиком. Цю статистику, схоже, мали намір покращити у стінах Івано-Франківської ОДА. Її очільник Андрій Бойчук, який спілкується зі ЗМІ та громадськістю здебільшого готовими відеомонологами у соцмережах та рідко скликає публічні заходи, у день виборів нетрадиційно провів онлайн-нараду з трансляцією на фейсбук-сторінці Івано-Франківської ОДА спільно з головою партії «Слуга народу» народним депутатом Олександром Корнієнком та його однопартійцями нардепами Миколою Тищенком та Андрієм Клочком. Промовці покликали ще й журналістів, аби повідомити, що це саме день виборів, що президент щойно посприяв з 60 млн грн для медицини Прикарпаття та що саме їхня монобільшість забезпечила прийняття нового Виборчого кодексу. Щоправда, ніхто зі спікерів не згадав, що цей закон аж ніяк не заохочує публічно хвалити провладну політичну партію у день виборів, особливо якщо від неї балотується кандидат. До речі, за кілька годин до свого включення з ОДА Олександр Корнієнко мирно снідав на кухні Василя Вірастюка під Надвірною. Господар із властивою шоумену харизматичністю проводив кулінарний майстерклас.
О 20:00 оголосили результати екзитполів. Їх на окрузі провели щонайменше два. Найавторитетніший, поза сумнівом, — проведений групою «Рейтинг». За його результатами Олександр Шевченко набрав 32,4% голосів виборців, Руслан Кошулинський — 31,6%, Василь Вірастюк — 29,4%. Хоча на офіційному сайті «Рейтингу» замовника не назвали, сама себе назвала замовником компанія «Pgr consulting group llc». Ця компанія на нинішніх виборах співпрацює з Кошулинським.

 

Читайте також: На тлі нового скандалу з Угорщиною. Перші підсумки виборів на Закарпатті

Незважаючи на результат у межах статистичної похибки, через кілька годин після закінчення голосування ВО «Свобода» визнала поразку Кошулинського та перемогу Шевченка. На цей час штаби конкурентів уже мали в розпорядженні протоколи з мокрими печатками, які демонстрували відрив Шевченка у 192 голоси. Василь Вірастюк, якому екзитпол «Рейтингу» пророкував рівно 3% відставання від лідера, з цим не погодився. Результатів свого паралельного підрахунку він теж не надав. Натомість наступного ранку штаб Вірастюка оголосив свого кандидата переможцем, посилаючись на 28% опрацьованих протоколів. Це давало відрив від опонентів на 6%. До приміщення ОВК почали сходитися десятки людей, більшість із яких можна було розділити на два табори: «Вірастюкові» й «Шевченкові». Серед спортивних статур майже ніхто не помічав із десяток втомлених представників дільниць із мішками бюлетенів, які вже другу добу залишалися на ногах. Протягом дня з’ясувалося, що бюлетені на п’яти дільницях перерахують через скарги спостерігачів Вірастюка. До вечора таких ДВК стало вже 11. На ранок 30 березня — 14. Представниця Старих Богородчан із криком кинулася на голову ОВК Руслана Кашнікова з вимогою продовжити засідання, бо вдома на мам чекають маленькі діти. Той відштовхнув її й покинув приміщення окружної комісії разом із IT-фахівцем, скаржачись на погане самопочуття. Після цього поліція отримала повідомлення про нібито замінування будівлі ОВК, що продовжило це сум’яття на години дві. Глибокої ночі члени ОВК таки самоорганізувалися, обрали нового голову, підтягнувся і запасний працівник ІТ. Внаслідок цього на ранок з’явилися оновлені дані ЦВК про опрацювання щонайменше 67% бюлетенів. При цьому різниця між Вірастюком і Шевченком зменшилася удвічі. Між ними, за даними ЦВК, все ще залишався Кошулинський.

 

 

В організації «ОПОРА», яка проаналізувала дії ОВК станом на ранок 30 березня, виникли сумніви в обґрунтованості низки рішень про перерахунок, оскільки їх ухвалили за дуже формальними ознаками. Щоправда, у правдивості ще низки подібних рішень в «ОПОРА» не сумніваються. Вранці 30 березня комісія знову зупинила свою роботу. Майже половина її розбіглася. Без кворуму працювати не змогли. Сам Вірастюк теж цього дня не з’явився. Проте його конкурент Шевченко не відходив від ОВК вже другу добу, а ще записав відеозвернення до головного опонента із закликом прийти і разом дорахувати всі протоколи. Зниклий вночі голова ОВК Руслан Кашніков так і не повернувся. Рух «Чесно» дослідив його бекграунд. Делегований партією «Голос» пан Кашніков не є жителем Івано-Франківщини. Працював на виборах різних рівнів від різних партій та кандидатів у різних округах Київської та Львівської областей. Загалом був у складі комісій сім разів, зокрема, від Юрія Бойка, Петра Порошенка, партій «Правий сектор» та «5.10». Крім того, Кашніков — саме той реєстратор, який у 2018 році поновив у реєстрі на посаді ексмера Полтави Олександра Мамая. Цього політика усунули від повноважень депутати Полтавської ради.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

Надвечір вівторка ЦВК оголосила про заміну голови та трьох членів ОВК. Тим часом нагадав про себе другий за результатами на ту годину Руслан Кошулинський. Він уперше після завершення голосування заявив, що вибори є фальшованими, а тому їх можуть визнати недійсними.

Доба 30 березня закінчилася тим, що Шевченко звернувся до Зеленського із закликом забезпечити законність під час підрахунку голосів. Вже у середу на окрузі висадився десант із щонайменше півтора десятка «Зе-депутатів», які оголосили, що вирушають у Надвірну і виклали спільне фото на офіційних сторінках партії у соцмережах. Станом на момент здачі тексту, а це 20:00 31 березня, комісія відновила роботу. Прийшли і нові, і старі члени ОВК. Раніше до приміщення завітав нардеп СН Микола Тищенко. В «ОПОРА» прокоментували, що нардепи можуть заходити до ОВК лише після колективного рішення членів комісії. На сайті ЦВК підрахунок зупинився на позначці 67,52% опрацьованих протоколів.