Паства Дональда

Світ
16 Лютого 2020, 10:24

Президентство Дональда Трампа привернуло світову увагу до ролі релігійного фактора в політиці Сполучених Штатів. Потужна підтримка американського лідера білими євангелістами протягом останніх чотирьох років викликає суперечки, особливо на тлі спалаху скандалу щодо імпічменту та майбутніх виборів восени. Із провалом справи про імпічмент у Сенаті США, де президента було виправдано голосами республіканців, Трамп має найвищий рівень підтримки всередині Республіканської партії. Окрім того, очільник Білого дому повторив найвищий за час президентства рівень підтримки з боку американців загалом. Сьогодні євангельські протестанти становлять приблизно чверть населення США, а білі євангелісти є політичною базою Республіканської партії. Побоюючись падіння рейтингу, президент робить хід конем і запускає в січні коаліцію під назвою «Євангелісти за Трампа», об’єднавши євангелістів з усієї країни, які підтримують його переобрання, і оголосивши себе «миротворцем у війні федерального уряду з релігією». Та чи зможе він втримати чи не єдиний сегмент власних виборців, щоб уже вдруге виграти вибори?

Торішнє дослідження The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research показало, що 79% євангелістів схвалюють роботу Трампа. Водночас американці, що не мають релігійної належності, особливо критично ставляться до його керівництва. Зменшити вплив кампанії Трампа на євангельських протестантів намагаються, зокрема, демократи та антитрампівська республіканська група «Проект Лінкольна». Однак переконати білих євангелістів, які були непохитними консерваторами ще з епохи Рейґана, не так уже й легко. За даними дослідницького центру Pew, підтримка євангелістами Республіканської партії передувала приходу Трампа до влади, розпочавшись із Адміністрації президента Білла Клінтона. Ця частка зросла із 63% у 2009-му до 77% у 2017-му. Єдиною вагомою різницею з тими часами стало те, що політичні привілеї в Білому домі євангельські лідери здобули вже за президентства Трампа. Із політизацією євангелістів став набирати обертів популізм.

 

Читайте також: Звіт Комісії з міжнародної релігійної свободи США: Релігія як інструмент покарання

Політолог з Університету Фурмана Джеймс Гут у своєму дослідженні розповідає про наявність популістських рис серед білих євангелістів, зокрема відданість правлінню більшості, недовіру до політичних інституцій та перевагу сильного лідерства. На його думку, такі характеристики пояснюють підтримку таких лідерів, як-от Трамп. Крім того, як зазначає політолог, євангелісти частково поділяють ксенофобські погляди Трампа, зокрема «ворожість до іммігрантів, ісламофобію, расизм і нативізм, а також його політичний стиль». Опитування дослідницького центру Pew у травні 2018 року встановило: 68% білих євангелістів вважають, що Америка не зобов’язана переселяти біженців. Це на 25% більше, ніж у середньому по країні.

Злиття євангельського християнства з американською ідентичністю і зосередження на вірі в те, що Америка є й повинна бути християнською нацією, стали потужнішим важелем Трампа у виборах 2016-го, ніж економічне невдоволення чи підтримка конкретної політичної партії

Виникає цілком логічне запитання: що рухає цими поглядами? У книжці «Повернення Америки до Бога: християнський націоналізм у США» соціологи Ендрю Уайтхед та Семюел Перрі виявили, що злиття євангельського християнства з американською ідентичністю та зосередження на вірі в те, що Америка є й повинна бути християнською нацією, стали потужнішим важелем Трампа у виборах 2016-го, ніж економічне невдоволення чи підтримка конкретної політичної партії. Уайтхед і Перрі називають цю вибірку «християнським націоналізмом» в Америці. Інакше кажучи, соціологи переконані, що загроза полягає не в самому євангелізмі, а в штучно створеній навколо цієї релігії культурі. Ймовірно, євангелісти розглядали президентство Трампа як захист традиційної християнської спадщини країни та крок до відновлення суто християнського майбутнього. «Християнський націоналізм є метанаративним для чітко вираженої релігійної національної ідентичності, а американці, які сприймають цю розповідь і загрози цій ідентичності, переважно голосують за Трампа», — йдеться в книжці соціологів. За іронією долі, християнський націоналізм орієнтований на збереження сприйнятої християнської ідентичності для Америки незалежно від способів, завдяки яким такий проект був би досягнутий. Уайтхед додає, що Трамп привілейовував Христа в публічній сфері й надав євангельським лідерам «доступ до тих важелів влади, до яких вони прагнули десятиліттями».

На нову породу євангелістів протрампівський телеканал Fox News впливає більше, ніж Біблія, заявляє американська журналістка Емі Салліван. На її думку, відверта агітація каналу зумовила появу нової релігійної групи, яку вона назвала Fox Evangelicals. Схожі спостереження аналітиків підтверджують наявність серйозних перешкод для тих, хто сподівається переконати євангелістів «відмовитися» від Трампа. Серед найчастіше рекламованих сфер, де Трамп досягав прогресу в цілях євангелістів, — обмеження фінансування доступу до абортів та призначення нових консервативних суддів. Зусилля впливових євангелістів виправдати особисту політичну жорстокість і невдачі Трампа де-факто перетворилися на історії на кшталт церковних проповідей. Зокрема, нинішнього президента США порівнюють із королем Кіром, який згідно з Біблією звільнив євреїв із вавилонського полону, незважаючи на те що він був перським правителем.

Наприклад, таке порівняння прозвучало на мітингу у Флориді від пастора євангельської церкви в Маямі Ґільєрмо Мальдонадо. «Отче, ми даруємо тобі хвалу й честь і просимо тебе, щоб він міг бути Кіром, щоб підтвердити, внести зміни в цю націю, і всі народи Землі скажуть, що Америка є найбільшою нацією на Землі», — виголошував зі сцени Мальдонадо. Теорію біблійної фігури підтримують і державні діячі, такі як держсекретар Майк Помпео, віце-президент Майк Пенс та екс-міністр енергетики Рік Перрі, який пішов із посади в грудні цього року. Останній особливо відзначився постійними промовами на цю тему. «Бог використовував недосконалих людей протягом усієї історії. Цар Давид не був ідеальним. Саул не був ідеальним. Соломон не був ідеальним», — сказав він у листопаді, даючи інтерв’ю Fox News щодо слухання у справі імпічменту. Ба більше, колишній міністр наголосив, що Бог обрав Трампа на посаду президента.
Паралель Трампа з біблійним персонажем встигла вийти навіть за межі США. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу зробив це порівняння в березні 2018 року. Вже в січневій промові Дональд Трамп приєднався до євангельських лідерів на сцені, молячись за себе. «Господи, я дякую тобі, що Америці не потрібен був проповідник в Овальному кабінеті. Не потрібен був професійний політик в Овальному кабінеті, але потрібен боєць і чемпіон за свободу та владика, саме це ми й маємо», — йшлося в тексті. Один із пасторів продовжував хвалити господаря Білого дому за його позицію проти абортів. Невдовзі Верховний суд повинен розглянути позови щодо обмеження абортів у Луїзіані, що з двома новими консервативними суддями Трампа може призвести до серйозних змін у правах на аборти в США.

 

Читайте також: Шон Кейсі: «Взаємини президента та релігійного лідера завжди є предметом для дебатів»

Власне, просуваючи кампанію про «власну недосконалість, але обраність Богом», Трамп сподіватиметься на повторну перемогу в листопаді 2020-го. І схоже, ця риторика працює, адже опитування Монмутського університету в лютому показало, що приблизно дві третини всіх американських виборців вважають, що Трамп точно (27%) або ймовірно (39%) буде переобраний на виборах президента США в листопаді. При цьому, за даними опитування, лише 42% вважають, що чинний американський президент заслуговує на другий термін, а 55% — що настав час для нового обличчя на чолі держави. Однак, недооцінивши релігійний фактор на виборах 2016 року, демократи навряд чи проігнорують його вдруге. З цією метою багато демократичних лідерів заявляють про власну віру під час кампанії, вкладаючи її у свій підхід до питань від охорони здоров’я до економіки. Серед них нова зірка демократів — колишній мер Саут-Бенда (Індіана) Піт Буттіджедж, який офіційно повідомив про зв’язок своєї партії з релігією. «Якщо такий хлопець, як Дональд Трамп, намагатиметься використовувати релігію, щоб якось вербувати християнство в Республіканську партію, я стоятиму там, не боячись говорити про інший спосіб відповісти на заклик віри, і наполягатиму на тому, що Бог не належить до політичної партії», — сказав Буттіджедж. Однак, попри його намагання, рівень підтримки політика незначний.

Своєю чергою, найбільшу популярність серед темношкірих протестантів має Джо Байден. Згідно з даними дослідницького центру Pew за нього готові проголосувати 44% темношкірих євангелістів. Водночас латиноамериканські євангелісти — ще один потенційно критичний блок демократів. Дані VoteCast свідчать, що вони рівномірно розподілені між двома партіями. На тлі обмежувальної імміграційної політики Трампа шанси на залучення латиноамериканських євангелістів у демократів значно зросли. Очікується, що латиноамериканці вперше стануть найбільшою групою меншин під час голосування у 2020-му й можуть відіграти ключову роль на президентських виборах. Майк Мадрід, латиноамериканський республіканський консультант, наголошує, що «через відверту антилатинську політику Трамп змушує латиноамериканське населення вибирати між своєю расовою ідентичністю та релігійними переконаннями».

Голоси релігійних виборців можуть стати вирішальними в протистоянні конкуруючих партій. Зважаючи на консервативність євангелістів усіх рас, демократам було б доцільно переглянути стратегію залучення релігійних виборців. Тому для перемоги на президентських перегонах 2020 року демократи, напевно, сфокусуються саме на пошуку нових підходів до спілкування з релігійними громадами Америки. Своєю чергою, Дональд Трамп зробить усе можливе, щоб до наступної осені кількість його прихильників із релігійного сектору принаймні не зменшилася.