Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Париж та Лондон обговорюють активнішу військову підтримку України

29 Листопада 2024, 17:40

«Кілька європейських країн готові відправити військових в Україну, – повідомляє французький часопис La Croix. – Йдеться про “альянс сміливців”, до якого могли б долучитися 5-7 держав. Публічно підтриманий Францією з лютого і знову згаданий Еммануелем Макроном у червні, під час святкування 80-ї річниці висадки союзників у Нормандії, цей проєкт, схоже, наближається до свого втілення в життя».

Згідно з попередніми припущеннями, імовірні міжнародні сили могли б тренувати українських військових і гарантувати безпеку України, але … на випадок укладення мирної угоди з Росією.

«Треба розуміти, що подібні зобов’язання можуть наразити війська держав, які погодилися б долучитися до такого миротворчого контингенту, на збройну конфронтацію з Росією, – зазначив у одному з телеефірів французький генерал Жан-Поль Паломерос. – Це дуже висока відповідальність перед власним народом і високий ризик».

Французькі експертні кола пояснюють повернення до ідеї відправки в Україну або іноземного миротворчого контингенту, або групи інструкторів, ситуацію на східному фронті та насамперед — появу в складі російської армії північно-корейського контингенту. Цей крок Москви, можна сказати, розв’язав руки Заходу, який має від цього часу свій контраргумент про «захисну відповідь, а не агресію». Другий фактор, який підштовхує до дії європейців — це повернення до влади Дональда Трампа та його висловлювання про можливе припинення військової підтримки Києва.

«Для того, щоб розглянути можливість імовірної військової присутності в Україні, Парижу потрібен сильний партнер у Європі, – деталізує La Croix. – Після безуспішних спроб переконати канцлера Німеччини Олафа Шольца, Франція звернулася до Лондона та його нового прем’єр-міністра Кіра Стармера. З огляду на погіршення ситуації в Україні, дві європейські ядерні держави значно зблизили позиції в останні дні.

22 листопада французький міністр закордонних справ Жан-Ноель Барро 22 листопада відвідав Лондон, де зустрівся зі своїм колегою Девідом Ламмі. Зокрема, вони говорили й про можливу активнішу військову підтримку Києва. Обидва міністри написали спільну статтю до впливового французького часопису Le Figaro, в якій закликали до чіткого протистояння російським планам поступово захопити всю Україну. «Франція і Велика Британія не дозволять Путіну досягти свого. Разом з нашими союзниками ми докладемо всіх зусиль, щоб поставити Україну в найкращі умови для досягнення справедливого і тривалого миру», – пообіцяли обидва міністри.

«З огляду на перспективу дистанціювання США від Києва через повернення Дональда Трампа до Білого дому, Париж і Лондон не виключають можливості очолити коаліцію в Україні, але на умовах, які ще не визначені, – повідомляє інша популярна щоденна газета Le Monde. – Це дуже чутливі дебати, більшість з яких – засекречені, знову відновилися». Le Monde цитує анонімне британське джерело з силових структур: «Між Великою Британією і Францією ведуться переговори про оборонну співпрацю з метою створення твердого ядра союзників в Європі, зосереджуючись на Україні і в широкому сенсі європейській безпеці».

Французька преса наголошує: хоча обидві країни серйозно розглядають можливість відправки військових до України, вони не будуть задіяні в боях, а скоріше в тренуваннях, логістичній підтримці та розвідувальних місіях. Париж вже тренує українську бригаду на сході Франції з початку вересня.

Генерал П’єр Шилл, начальник штабу французької армії, пояснив журналістам у Парижі на брифінгу: «Якщо Росія порушить мирну угоду, європейські війська, розгорнуті в Україні, зможуть втрутитися для її захисту. Цю перспективу французька армія розглядає як гіпотетичну». Франція також розглядає шляхи забезпечення логістичних потоків НАТО через свою територію на шляху до України, зокрема через свої порти і дороги.

«Станом на сьогодні франко-британський тандем виявив готовність стати рушійною силою “альянсу сміливців”, країни Балтії також готові приєдналися до нього, Польща, поки що вагається», – уточнює французький щоденний часопис La Croix.