«Дні російського новинного каналу полічені», – повідомляє впливовий французький часопис Le Monde. Банківський рахунок каналу франкомовної філії RT заблокували, згідно з вимогами дев’ятого пакету європейських санкцій, ухваленого в грудні 2022 року. «У короткостроковій перспективі виживання компанії видається дуже сумнівним», – наголошує видання. Замороження коштів відбулося на запит Міністерства економіки, в рамках санкцій, скерованих проти материнської компанії RT (TV-Novosti).
Що це означає на практиці?
«Цього разу, схоже, для RT France настав кінець, – пише Le Monde. – Російський телеканал французькою більше не зможе працювати, як раніше на тих же умовах, що й раніше. Без грошей RT (колишня Russia Today) не зможе виплачувати платню приблизно сотні співробітників, які досі працюють на каналі, а також оплачувати рахунки постачальників технічних послуг, якими він користується». Найбличим часом працівникам повідомлять, що буде далі, але більшість з них вже дуже непокояться на предмет подальшого працевлаштування. Часи змінилися, і згадка про роботу в пропагандистській структурі Росії навряд чи стане добрим додатком до резюме.
Дев’ятий пакет санкцій чітко зафіксував звинувачення на адресу RT у «маніпулюванні новинами та поширенні російської пропаганди». Le Monde цитує внутрішній лист, що його розіслала керівниця французької філії Ксєнія Фьодорова, в якому сказано, що «єдиним акціонером і материнською компанією» RT France є кремлівське інформаційне агентство «Телевизионные новости» (дочірнє підприємство РІА «Новости»), проти якого спрямоване санкційне рішення. «Застосовуючи критерій холдингу, активи RT France мають бути заморожені суб’єктами», – підтвердили в Міністерстві економіки та фінансів Франції.
Закриття RT France, якщо воно остаточно відбудеться, «ймовірно, означатиме кінець усього делокалізованого апарату мережі RT на Заході», цитує Le Monde Максима Одіне, дослідника Інституту стратегічних досліджень при Військовій школі (IRSEM). Хоча RT все ще має офіси за межами Європи, RT France, якому в 2021 році виділили бюджет у розмірі €26,7 мільйонів, в останні місяці фактично став останнім справжнім ньюзрумом каналу за межами Росії. І це попри те, що ще в березні минулого року, через повномасштабний напад на Україну, доступ до сайту RT, зокрема, у Франції, став забороненим. Попри незручності, підлеглі Сімоньян не розгубились та перекочували на однойменний канал в Youtube : тодішні санкції не забороняли пропагандистам виробляти текстовий та аудіовізуальний контент. Тож мільйони телеглядачів, яким полюбився цей франкомовний брехунець, продовжували споживати пропаганду.
А тимчасом у Великій Британії, Сполучених Штатах та Німеччині RT вже перекрили кисень. «Спочатку інтернаціоналізація, а потім руйнування мережі RT відображає історію російсько-західних відносин від середини 2000-х років», – пише Максим Одіне у своєму твіттері. Дослідник припускає, що французька редакція RT переорієнтується, можливо, на франкомовну Африку, де Москва, за допомогою ПВК «Вагнера» та грошей, нині активно вербує собі союзників. Навесні, коли RT зазнала перших обмежень, частина паризької команди вже передислокувалася на територію Чорного континенту, де наразі мешкають більше половини з 274 мільйонів франкофонів світу. Дискредитовані роботою на RT французькі журналісти, – як-от колись відомий радійник Фредерік Таддей, – працевлаштовуються на французький телеканал CNews. Це медіа не лише тенденційно висвітлює російську агресію, але й регулярно запрошує так званих російських дипломатів до себе в студію.
Нині франкомовна Африка перетворюється на один з останніх осередків московського впливу, – достатньо активний, але не факт, що ефективний. Таким чином, відверта московська пропаганда все більше витісняється на маргінеси. Дивитися RT стає моветоном, причому навіть в колах французьких крайніх правих, котрі ще рік-два тому складали чи не половину аудиторії його франкомовної філії. Її закриття означатиме, що для приспішників Кремля настає час пакувати валізи, – аби тільки французам вистачило твердості.