Партнерство поза НАТО: Україна та США підписали оборонну угоду.Деталі

Політика
2 Вересня 2021, 14:10

Міністри оборони України та США під час зустрічі Володимира Зеленського та Джо Байдена у Вашингтоні підписали Рамкову угоду щодо стратегічних основ оборонного партнерства між Міноборони України та США. Вона декларує  тісне співробітництво у сфері оборони за винятком повноцінного приєднання України до НАТО.

Міноборони наголошує на тому, що ця угода набагато вигідніша, ніж пропозиція домовитись зі США про статус основного союзника поза НАТО (MNNA). Його уряд США вводить для країн, що не є членами НАТО і його введення також визначає пріоритетність у розвитку відносин Сполучених Штатів із цими країнима.

Угода гарантує безпека Чорноморського регіону, збільшення безпекової допомоги Україні із застосуванням нових інструментів, зокрема ініціатив та програм військового фінансування, надання надлишкових засобів оборони тощо. 

Читайте також: Олександр Краєв: "Отримання статусу основного союзника США поза НАТО – наразі доволі маргінальна ідея в Україні"

Також відтепер США обіцяє допомогу з розвитком критичних інфраструктур ЗСУ, важливих для захисту національних інтересів: розвиток спроможностей з ведення бойових дій на морі, суходолі та в повітрі, співпраця у сфері кіберзахисту, розвідки, бойових навчань, протидії дезінформації та медичних спроможностей. Окрім бойових спільних навчань, статус основного союзника поза НАТО не гарантує жодної із перелічених допомоги.

Також передбачається співробітництво в оборонній промисловості, яке також не передбачене у випадку набуття статусуосновного союзника поза НАТО, зокрема це активізація співпраці підприємств ОПК України та США, нові інвестиції в національну економіку та передача чутливих технологій та їх спільне використання. Співпраця в космічній галузі в рамках угоди не здійснюватиметься. Цілі двосторонньої співпраці визначаються до грудня 2026 року.

Як повідомляє Міноборони, “ця угода називається рамковою, тому що вона відкриває простір для співпраці. Цей простір буде заповнюватись конкретним галузевим змістом, який за найближчі 2-3 роки дозволить нам вийти на безпрецедентну як для європейських країн поза межами НАТО співпрацю з Америкою в сфері оборони і безпеки”.