Денис Казанський член Тристоронньої контактної групи від представників Донецької області

Партія регіонів: повернення Змія Горинича

Політика
2 Жовтня 2015, 09:20

Партія регіонів як Змій Горинич. Відрубали одну голову, а на її місці виросли відразу три. Замість розгромлених регіоналів у майбутніх місцевих виборах збираються брати участь три партії, нашпиговані колишніми соратниками Януковича: «Відродження», «Наш край» та Опозиційний блок. При цьому всі вони мають реальні шанси сформувати місцеву владу в окремих районах та містах.

З одного боку, така роздробленість грає проти в минулому монолітних регіоналів. Нові партії топитимуть одна одну та відбиратимуть одна в одної голоси. З другого — лякає нехороша тенденція. Замість того щоб допомогти уламкам партії Януковича остаточно потонути, нинішнє керівництво та олігархи відверто йдуть на зближення з регіоналами й намагаються протягти частину їх у владу в обмін на лояльність.

Слід сказати, що тільки одна з трьох голів Змія справжня. Повноцінним наступником Партії регіонів може вважатися лише Опозиційний блок, що сформований людьми Ахметова, Фірташа та Льовочкіна й діє як самостійна сила. «Відродження» і «Наш край» — клони, приманки для електорату. Перший клон — реанімована Ігорем Коломойським політсила, яку колись створив Георгій Кірпа. Другий контролюється Адміністрацією президента Порошенка. Утім, це зовсім не означає, що фейкові регіонали не становлять для країни небезпеки. Чим можуть закінчитися ці ігри, пояснювати не потрібно. Звичайно, до певного часу такі партнери можуть бути слухняними маріонетками й покірно приймати в потрібний момент потрібні рішення, спущені згори. Але якщо раптом політична ситуація в країні зміниться, то можна не сумніватися, що патентовані політичні повії одразу ж перебіжать в інший табір і всадять ножа в спину вчорашнім друзям. Зраджувати регіонали вміють віртуозно, цього в них не відібрати.

Читайте також: Початок сезону «договорняків»

«Відродження» на вибори веде колишній заступник Коломойського в Дніпропетровській ОДА Святослав Олійник. Від цієї партії останній збирається балотуватися до обласної ради. Те, що «Відродження» складається переважно з колишніх членів ПР включно з такими одіозними персонажами, як Віталій Хомутинник та Геннадій Кернес, Олійника зовсім не бентежить. За його словами, у «Відродження» пішли ті регіонали, які загалом були проти сепаратизму й стоять на патріотичних позиціях, а всі «погані» подалися в Опозиційний блок. Ця заява бачиться відверто брехливою і значно більше характеризує Олійника та його боса, ніж створену ними політичну силу.

«Зараз, під час місцевих виборів, я бачу, що радикальна частина суспільства вимагає нових революцій і каже, що нинішня влада не виправдала надії людей. Разом із тим на вибори йде Опозиційний блок, у якого немає нічого, крім прагнення реваншу й бажання повернутися до «корита». «Відродження» — це партія, яка змогла утримати лінію компромісного спілкування та об’єднати здорові, творчі сили суспільства», — заявив Олійник на партійній конференції 22 вересня.

Як і люди Коломойського, люди Порошенка стверджують, що у створеному ними клоні ПР зібралися тільки добрі господарники та «правильні», патріотичні регіонали

Для тих, хто вірив у «патріота Коломойського», такий перебіг подій став вельми неприємним сюрпризом. Виявилося, що олігарх не гребує дружити з Кернесом, який, за численними свідченнями, доклав руку до антиукраїнських безладів у Харкові торік та й раніше відзначився низкою відверто українофобських випадів.

Альянс Коломойського з однопартійцями Януковича наштовхує нас на ще один очевидний висновок: партія УКРОП, у яку повірили багато волонтерів і ветеранів АТО та яка позиціонується як партія патріотів, керується з того самого кабінету, що й «Відродження». Незважаючи на зовнішню різницю ідеологій, обидві політсили є чимось на кшталт сполучених посудин, а ті, хто йде від них на вибори, вочевидь, узагалі не сповідують жодної ідеології.

Ще більше насторожує ситуація з проектом «Наш край», який курирується з владних кабінетів. Щоб приручити та використати частину електорату регіоналів у південних та східних областях, команда Порошенка нашвидку збила партію-чудовисько, у яку набрали колишніх членів ПР, котрі грали в партії Януковича другорядні ролі. При цьому не погребувала навіть сепаратистами й колаборантами. Наприклад, у Маріуполі від «Нашого краю» в мери висунувся нинішній голова Юрій Хотлубей, який виступав навесні 2014 року на антиукраїнських мітингах, запрошував російських окупантів та співпрацював із представниками бойовиків «ДНР» під час окупації міста.

Читайте також: Антипроекти Банкової

На Банковій особливо не приховують свого кураторства над проектом «Наш край». На початку вересня народний депутат від фракції Блоку Петра Порошенка Максим Єфімов очолив раду «Нашого краю» в Краматорську й тепер агітує за цю партію з рекламних бордів. Коли ж автор статті зателефонував голові фракції БПП у парламенті Юрію Луценку та попросив прокоментувати це, Луценко вдав, ніби нічого не знає про нові політичні уподобання Єфімова, і пообіцяв розібратися. Зрозуміло, виразної відповіді ми не дістали досі.

Голова Донецької обласної військово-цивіль­ної адміністрації Павло Жебрівський також не приховує зв’язку з «Нашим краєм» і відверто виступає на його підтримку.

«Можливо, вони вчора й робили не дуже правильні речі, але сьогодні вони готові виконувати нашу програму. Чому ні? Давайте працювати з ними. Давайте забудемо їхні вчорашні гріхи та працюватимемо на благо країни сьогодні. Тому що, повторюю, розумних надзвичайно мало», — роз’яснював журналістам дивний політичний альянс Жебрівський.

Як і люди Коломойського, люди Порошенка стверджують, що у створеному ними клоні ПР зібралися тільки добрі господарники та «правильні», патріотичні регіонали. «Уявіть собі, що є господарник із досвідом та авторитетом у місті, який готовий працювати за законами України. Але він був у ПР. І тепер йому справді дають певну нішу. Можливість реалізувати себе й утримати місто. Це щось між БПП та ПР. Такий собі, грубо кажучи, відстійник. Перехідний пункт. Причина? Найжорстокіший кадровий голод влади», — чесно зізнався Жебрівський в інтерв’ю «Дзеркалу тижня».
Наслідки такого альянсу передбачити неважко. Крім того що від словосполучення «міцний господарник з Донбасу», враховуючи стан регіону, віддає неабияким абсурдом, то ще й нинішня влада з дивовижною послідовністю пов­торює помилки Віктора Ющенка та власними руками готує реванш відвертих пройдисвітів і зрадників. Це сьогодні «Наш край» — пов­ністю керований і залежний від Адміністрації президента політичний Франкенштейн. Але завтра кон’юнктура може скластися таким чином, що уламки ПР зростуться знову й стануть грізною силою, яка всіляко гальмуватиме розвиток України за вказівками з Кремля.

Читайте також: Непримарний реванш. Регіонали хочуть повернути собі Кіровоградщину

Одного разу президент Ющенко, борючись із Юлією Тимошенко, вплив якої дедалі зростав, своїми руками реанімував переможеного Януковича й таким чином підписав смертний вирок тисячам українців. Повсталий із політичної могили Янукович через кілька років катком розчавив Ющенка та його «любих друзів», до числа яких входив і нинішній донецький очільник Жебрівський.

На жаль, маючи за плечима такий болючий досвід, вчорашні помаранчеві знову самі радісно вручають сокиру катам України в надії на те, що ті використовуватимуть її виключно для нарізки ковбаси.