Паростки електорату

Суспільство
7 Березня 2020, 10:46

Тиждень запитав у нинішніх першокурсників про їхнє бачення майбутнього України. Відповіді дуже різні: хтось сповнений оптимізму, бажає залишитися й брати активну участь у розбудові країни. Хтось планує виїхати за кордон, бо зовсім не бачить перспектив. Одні розуміють нинішню політичну картину, інші не цікавляться політикою взагалі. Електоральні вподобання також різні: прозвучали імена Петра Порошенка, Володимира Зеленського, Анатолія Гриценка, Геннадія Балашова, Юрія Бойка. Серед політсил «Європейська солідарність», «Голос», «Громадянська позиція», «5.10», Радикальна партія. Наголошуємо, що це не соціологічне дослідження, тому ми не робимо жодних узагальнень чи прогнозів. Учасники опитування відмовилися називати свої прізвища, вказавши лише ім'я, вік і спеціальність, на якій навчаються.

 

Запитання, які ми поставили першокурсникам
1. Що ви думаєте про майбутнє нашої країни? Чи пов’язуєте з Україною своє майбутнє? 
2. За кого віддали б свій голос?
3. Що має зробити кандидат, аби ви його підтримали?

 

 

Віолета, 18 років, педагогіка

Я сама із села, тому хотіла б, щоб у майбутньому люди в селі стали жити краще: мали більший дохід і такі самі можливості, як у тих, хто живе в місті. Хто для цього повинен щось зробити, я не знаю, навряд чи лише президент за це відповідає, але нехай можновладці думають. А я, напевно, тут не залишуся. Ще не вирішила остаточно, куди поїду після навчання, але, найімовірніше, житиму й працюватиму в іншій країні. Не цікавлюся політикою, хіба що на рівні, хто в нас президент. Зараз голосувала б, можливо, за Юрія Бойка. Мені імпонує, що він говорить щиро. Головне, щоб я вірила в те, що хоче донести політик.

 

Читайте також: Завоювати молодь

 

Софія, 18 років, соціологія

Я вважаю, що майбутнє країни залежить безпосередньо від нас. Наші щоденні вчинки і найменші дії творять його. Я була б дуже рада брати участь у розвитку України та пов’язати з нею власне майбутнє. Проголосувала б за Володимира Зеленського, тому що цілком підтримую його політику, спілкування з народом, відкритість і щирість. Мій кандидат має бути чесним насамперед перед собою. Він не повинен ставити себе вище за народ і давати порожні обіцянки.

 

Катерина, 18 років, культурологія

Маю надію, що війна закінчиться. Україна розвивається і йде вперед, є всі шанси зробити її успішною. Пов’язую майбутнє з країною, тому що це моя Батьківщина, а також тому, що їй потрібні нові люди, які допоможуть розкрити її хороші сторони. Я не цікавлюся політикою, тому зараз не назву кандидата в президенти та партію, за яких проголосувала б. На мою думку, кандидат не повинен робити щось значуще в ході виборчої кампанії, тому що це не є запорукою таких самих дій під час президентської каденції. Щоб я підтримала кандидата, найперше йому треба мати досвід роботи в політичній сфері та керування великою організацією. Перед тим як обирати президента, треба ознайомитися з усією інформацією про попередню діяльність кожного претендента та їхні плани на країну.

 

Аміна, 18 років, статистичний аналіз даних

Майбутнє країни залежить так само (чи й більше) від кожного з нас, а не лише від тих, хто при владі, як усі звикли вважати. Тобто кожен свідомо переступає через якісь елементарні норми закону та моралі, але в негараздах винен хтось інший. Найчастіше власний вибір ніхто не поважає, тобто щойно обрали і вже чекаємо нового й кращого, який урятує все і всіх. Тому майбутнє дуже мінливе. І як воно зміниться, ніхто, окрім нас, не вирішить. Ми маємо виявляти повагу до себе та людей, яких обираємо. Виїжджати з України я не планую, тому мені зовсім не байдуже, що на нас чекає. Займаюся громадською діяльністю, є членом громадських організацій, брала участь у деяких навчальних заходах, наприклад від Української галицької партії.

 

Думаю, на попередніх виборах я віддала б голос за Петра Порошенка. Не тому, що він бездоганний, а тому, що найкращий з-поміж претендентів. Кандидат повинен бути відкритим і зрозумілим, тобто всі мають знати, де він працював, кого підтримував, чим займався, які в нього пріоритети та плани, яким чином планує діяти на посаді президента. Він повинен бути освіченим, принциповим, логічним та послідовним у своїх діях, і його команда має бути такою самою.

 

Ірина, 18 років, правознавство

Сподіваюся, що наша країна вийде з цієї війни переможцем, тобто ми не просто залишимося незалежними, а й повернемо окуповані території Донбасу та Криму. Звісно, чекаю на підйом економіки, адже це позначиться на всіх сферах життя. Наприклад, для студентів створювалися б сучасніші умови навчання та проживання. Не хотіла б їхати з України. Зроблю це, тільки якщо не вийде знайти нормальну роботу. Вважаю, що за створення робочих місць відповідальна саме держава. Хотіла б працювати в державних структурах, бо в приватних компаніях, на жаль, не завжди дотримуються соціальних гарантій. Розумію, що на ринку праці юристів уже багато, але, сподіваюся, мені пощастить.

 

Голосувала б за Петра Порошенка, бо я солідарна з напрямком руху країни в бік Європи, про що він не тільки казав, поки був президентом, а й робив для цього суттєві кроки. Тому я розумію, чого від нього чекати. Серед політсил, мабуть, обрала б Радикальну партію Олега Ляшка. Мені імпонує те, що вони не бояться йти проти системи, завжди кажуть правду. Без таких у політиці погано, буде застій.

 

Читайте також: У пошуках мізків

 

Олексій, 18 років, програмування

Хочу вірити, що наше покоління нарешті зможе здійснити все те, про що мріяли пращури: Україна прогресуватиме, розвиватимуться наука, освіта, медицина. На жаль, зараз багато провідних спеціалістів просто їде з країни. Я вболіваю за свою країну, думаю, що з цієї війни ми вийдемо переможцями. У певному сенсі ми вже маємо перемоги: у більшості міст на Донеччині, де колись панували бойовики, вже законна влада, люди повернулися у власні домівки. Сподіваюся, так станеться й з іншими населеними пунктами. Сам не збираюся нікуди емігрувати, бо тут народився і хочу прищепити любов до цієї землі своїм дітям.

 

Якщо чесно, я поки що не задумувався про політиків, яких хотів би обрати. У мене доволі насичена навчальна програма, сил і часу для політичних новин не вистачає. Але проголосував би за того, хто не обіцятиме нас привести кудись у «хороше життя», а робитиме так, щоб ми могли самі створювати комфорт і справедливість у себе в країні. Слухав би, що людина каже про освіту. Колись у школі я побачив плакат «Школа не навчає ненависті». Хотілося б, щоб українська освіта нарешті перестала вчити боятися вчителів та оцінок, прищеплювала повагу до людської особистості, надавала умови для розвитку. І дивився б на стратегії дій людини, яка прагне керувати країною. Популістські гасла «все й безплатно» мене вже не цікавлять, бо я розумію, де все це безплатне буває.

 

Євгенія, 17 років, біологія та хімія

Майбутнє своєї країни хочу бачити мирним. Щоб була злагода між усіма сусідами, які нас оточують. Сподіваюся, що Україна, попри своє прагнення приєднатися, наприклад, до союзу європейських держав, усе ж таки залишиться з родзинкою, яка вирізнятиме її з-поміж інших. Звісно, очікую економічного прориву, розвитку різних галузей, появи нових робочих місць для спеціалістів, особливо для молоді. Я нікуди б не їхала, бо бачу, до чого призводить масова еміграція активних людей.

 

Зараз не знаю, за кого голосувала б, просто немає в моїй свідомості цього списку. Не цікавилася, не вивчала. Щоб зрозуміти щось про кандидата, напевно, не слухала б оту передвиборчу рекламу. Просто подивилася б, звідки людина, що робила в житті до цього, чому вирішила, що зможе керувати країною. Бо все, що відбувається перед виборами, — то велика брехня.

 

Даря, 18 років, журналістика

Я пов’язую своє майбутнє з Україною. Щодо майбутнього самої країни дуже важко щось казати. Звісно, хочеться, щоб були зміни на краще, однак у нас забагато проблем, які потребують вирішення. Втікати не варіант. Треба піднімати те, що є. Ще тривалий час буде важко, але слід розуміти, що вихід зі складної ситуації — це не один день роботи й не одна помилка.

 

Серед політиків, які є зараз, не обрала б жодного. Політик для мене має бути принаймні чесним від самого початку. Не проголошувати закінчення війни за два дні й покращення економіки на третій. Брехня заради виборів штовхатиме на нові маніпуляції. Тому спершу чесність. І реальні дії, тобто не чекати періоду «от коли оберуть». Проголосувала б за когось невідомого. Тобто не з гучним прізвищем, а за людину, яка прагнула б змінити країну й доводила б це і словами, і справами.

 

Читайте також: Цифрова недовіра

 

Антон, 18 років, переклад

Мені складно сказати, якою я бачу країну в майбутньому. Але точно знаю: якщо нічого не зміниться, поїду звідси. Насамперед це стосується робочих місць та рівня життя.

 

Можливо, я голосуватиму на наступних виборах, але зараз не розбираюся в партіях і не знаю, за яку саме. На виборах президента підтримав би Володимира Зеленського, щоб щось змінити. Бо дії його попередника мене не влаштовували. Але я не можу сказати, що саме повинен зробити кандидат, щоб мені сподобатися.

 

Павло, 18 років, IT-сфера

Майбутнє, яке я хотів би бачити для своєї країни, пов’язане зі сподіваннями на зміни в роботі влади. А якісні зміни в політиці та економіці відбудуться або з тими керівниками країни, які зараз біля керма, або з опозицією. Я не кажу про проросійські партії, вірю, що їхній час уже минув, майбутнє в Україні виключно за демократичними силами. Хотілося б, щоб влада перестала боротися з внутрішніми опонентами, а всі сили та гроші кидала на відродження різних галузей: економіки, культури, війська. Своє майбутнє я бачу виключно на Батьківщині, кудись емігрувати не збираюся.

 

Якби я зараз обирав, то підтримав би Володимира Зеленського. Але не став би віддавати свій голос за його партію — мені ці депутати не дуже подобаються. А ось за «Голос» залюбки. Я повірив би в здатність керувати країною, якби побачив, що люди можуть співпрацювати з іншими політичними силами, зокрема попередниками на найвищих посадах. А ще дослідив би практику залучення цією політсилою громадських організацій до важливих подій та рішень.

 

Соломія, 17 років, соціологія

Україна як молода держава має широкий потенціал у багатьох сферах, оскільки перебуває лише на початку свого розвитку. Сподіваюся стати частиною формації України, а не пожинати готові плоди інших країн із кращим соцпакетом. На попередніх виборах, імовірно, проголосувала б за Петра Порошенка. Кандидат має пропонувати дієві рішення наявних та потенційних проблем, а не вести безрезультатну полеміку.

 

Григорій, 18 років, фізика та астрономія

Що я думаю про майбутнє України? Починаючи з 21 квітня 2019 року ми тонемо в багнюці. Тому наразі важко сказати, чи пов’язую з нею своє майбутнє. Проголосував би, найімовірніше, за Петра Порошенка чи іншого кандидата від «Європейської солідарності». Порошенко вже зробив багато, щоб я його підтримав на виборах. За часів президентства він організував міжнародну коаліцію на підтримку України й проти Росії. Москва дістала потужні санкції. Порошенко зробив із залишків армії справжні Збройні Сили України, економіка поступово зростала, що в умовах війни є досягненням. Почалися реформи: створення Національного антикорупційного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, децентралізація, реформування міліції, декомунізація, безвіз, націоналізація «Привату». А головне — Порошенко не відводив війська, не займався примиренням і не заглядав в очі Путіну.

 

Читайте також: Президент десь посередині

 

Микола, 18 років, прикладна математика

Доки Україна не надасть усім тотальні економічні, політичні та громадянські свободи, більші, ніж у найрозвиненіших країнах світу, вона залишатиметься failed state. Я проголосував би за Геннадія Балашова з партії «5.10». Для мене важливо, щоб кандидат пропагував лібертаріанство.

 

Давид, 18 років, міжнародне право

Майбутнє в України буде, можливо, сумнівне, але буде. Своє майбутнє я пов’язую з нею, насамперед із роботою, навчанням. Хотів би здобути ступінь магістра за кордоном, але виїжджати назавжди не планую. Проголосував би за «Європейську солідарність» і Петра Порошенка. На мою думку, це найкращий кандидат, адже він має досвід, на відміну від інших, є найменшим злом з-поміж усіх. Бо партія, яка виграла вибори, — це просто цирк.

 

Мій вибір залежить від умов, у яких перебуватиме країна. Це має бути досвідчена людина з вищою освітою, яка знає ціну своїй спеціальності, людина з проєвропейським вектором, у якої є своя команда.

 

Владислав, 18 років, міжнародне право

Пов’язую майбутнє з Україною щонайменше на наступні 10 років, тобто на час навчання і початок кар’єри. У мене є друг, який подався до Польщі на навчання й збирається там залишитись. От він каже, що варто переїжджати, бо там вищий рівень життя. Проголосував би за «Громадянську позицію» й Анатолія Гриценка. Вважаю, що цей політик не зробив нічого поганого, як інші досвідчені кандидати. Наприклад, у Порошенка є досвід, але були й доволі дивні політичні дії, зокрема переплетення політики та релігії. Я вважаю це неправильним. Головне, щоб кандидат був хорошим управлінцем і не мав мети розвалити країну.