Парламент Молдови позбавив недоторканності одного з лідерів правлячої коаліції

15 Жовтня 2015, 17:24

Парламент Молдови проголосував у четвер за зняття депутатської недоторканності з колишнього прем'єр-міністра і голови Ліберально-демократичної партії (ЛДПМ) Влада Філата.
"За" проголосували всі 79 депутатів, присутніх у залі засідань, 19 депутатів від фракції ЛДПМ покинули його перед голосуванням зал засідань парламенту.

У четвер генеральний прокурор Молдови Корнеліу Гурін зажадав зняття депутатської недоторканності та притягнення до кримінальної відповідальності Філата. Він навів дані про причетність Філата до виведення грошей з банківської системи. За словами прокурора, за участю Філата з банківської системи незаконно було виведено близько $250 млн.

Прокуратура стверджує також, що в 2010 році відомий підприємець Ілан Шор (чоловік співачки Жасмін) передав Філату $60 млн у розрахунку на його сприяння компанії Dufremol, яка має мережу магазинів duty-free і належить Шору.

Гурін заявив, що звинувачення побудоване на показаннях Шора, який здійснив "явку з повинною" і співпрацює зі слідством. За його словами, на підставі поданих документів, прокуратура з'ясувала та інші порушення, що призвели до крадіжки грошей з банків.

Перед голосуванням у своєму виступі в парламенті Філат заявив про складання з себе повноважень голови ЛДПМ, передавши ці повноваження прем'єр-міністру Валерію Стрільцю.

Філат є головою і лідером парламентської фракції ЛДПМ, займав пост прем'єр-міністра в 2009-2013 році. Його притягнення до відповідальності за ситуацію в банківській системі є одним з основних вимог учасників безстрокових акцій протесту в Кишиневі.

Рішення парламенту про зняття імунітету з Філата захоплено вітали близько тисячі протестувальників, які продовжують оточувати будівлю парламенту Молдови. Вони вимагають відставки президента, уряду і проведення дострокових парламентських виборів. Мітинг організований Партією соціалістів і "Нашої партією".

Протестувальники стежать за тим, щоб Філат не вийшов з будівлі парламенту. Операцією керує голова "Нашої партії" Ренато Усатий, який встановив пости на під'їздах до парламенту і координує дії протестувальників. Періодично він виступає з мегафоном, нагадуючи поліцейським, що обіцяє подарувати "Мерседес" тому з них, хто одягне наручники на Філата.

Нагадаємо, у Молдові учасники безстрокової акції протесту, яка проводиться Партією соціалістів і "Нашою партією", у ніч на 3 жовтня перекрили проспект Штефана чел Маре біля будівлі парламенту. Напередодні закінчився термін ультиматуму про відставку президента Ніколає Тімофті, який висунули протестувальники.

Як відомо, 27 вересня у центрі Кишинева відбулася багатотисячна хода, очолювана представниками лівих політичних рухів. Протестувальники висунули президенту ультиматум –  подати у відставку у тижневий термін. Однак президент Молдови відмовився виконати ультиматум протестувальників, які вимагають його відставки.

8 жовтня парламент Молдови відмовився розглядати проекти постанов із вимогами протестувальників.