Парламент Литви пропонує владі Україні формулу подолання політичної кризи

3 Грудня 2013, 15:19

За прийняття документа голосували 82 депутати, проти – 4, утримались 11.

У документі підкреслюються давні історичні зв'язки Литви та України, дається оцінка стратегічного значення регіону для Європейського союзу, а також висловлюється підтримка прагнень України зміцнити політичну асоціацію та економічну інтеграцію з ЄС, а в перспективі – членства в Співтоваристві.

Резолюція закликає державні установи України "до істинного діалогу з опозицією і представниками громадянського суспільства".

Литовські парламентарії закликають владу України не вдаватися до насильства проти мирних демонстрантів, забезпечувати повагу до прав людини, демократії і принципу правової держави.

Документ пропонує негайно провести у Вільнюсі сесію асамблеї парламентів Литви, Польщі та України для обговорення ситуації, що створилася.

Один з авторів проекту резолюції лідер опозиції консерватор Андрюс Кубілюс особисто даний пункт не підтримує, оскільки переконаний, що треба не у Вільнюсі скликати асамблею, а терміново відправлятися до Києва.

У парламенті Литви також розгорілась дискусія щодо того, чи потрібна ця резолюція.

Голосувати проти неї закликав соціал-демократ Бронюс Брадаускас, запитуючи, чи просив хто-небудь від усього парламенту такої резолюції.

"Я абсолютно не вітаю ні авторів цієї резолюції, ні її ідею, і висловлююся повністю проти… В Україні проживає близько 50 мільйонів осіб, так навіть якщо ми прислухаємося до сотні тисяч на площі, то це буде думка не 50 мільйонів. Залишимо ці питання на вирішення самих народів. Ми весь час ратували за свободу самовизначення, коли виходили з Радянського Союзу, декларували – народ має право на самовизначення" , – заявив Брадаускас.

У свою чергу один з авторів резолюції віце-голова парламенту ліберал Пятрас Ауштрявічюс, заперечуючи йому, заявив, що народ України чекає реакції від держав Європи, як і Литва свого часу отримала підтримку від міжнародного співтовариства у своїй боротьбі за незалежність.

"Згадайте , як ми чекали хоч якоїсь резолюції, хоч якогось слова в ніч 13-го січня (тоді радянські війська штурмували Вільнюську телевежу і парламент – Ред.). Ми чекали, що будуть резолюції одна за одною, цього ж зараз чекають люди України. Якщо ми їх зараз не підтримаємо, то не підтримаємо і в майбутньому. Перестаньте сумніватися в нашому виборі і дозволимо, щоб наш правильний вибір повторили інші держави" , – закликав Ауштрявічюс.