Парламент Канади перегляне стратегію відносин з Україною через політичні репресії

19 Жовтня 2011, 16:15

«Месидж від Канади був чітким», – заявив виконавчий директор Конгресу українців Канади Тарас Залуський, який був присутній на дебатах.

«Якщо Україна хоче, щоб її вважали демократичною країною серед інших країн світу, вона повинна покласти край політично-вмотивованим показовим судам та репресіям проти опозиційних політиків», – наголосив він.

У свою чергу президент Конгресу українців Канади Павло Грод заявив, що Палата общин одноголосно висловила своє занепокоєння триваючим руйнуванням демократії в Україні, включаючи останнє політично-вмотивоване та цілеспрямоване переслідування і засудження українською владою колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та інших опозиційних політиків.

Запропонована Парламентом Канади стратегія для України включає в себе, зокрема, підтримку громадянського суспільства, неурядових організацій, незалежних ЗМІ, перегляд пріоритетів канадсько-українських відносин, моніторинг майбутніх парламентських виборів.

«Парламентські вибори у жовтні 2012 року будуть єдиною реальною можливістю збалансувати владу, адже сьогодні як парламент, так і судова система контролюються президентом… Щодо наступних парламентських виборів існують серйозні побоювання. Як можна буде оголосити їх чесними та вільними, якщо лідери двох опозиційних партій, включаючи лідера офіційної опозиції, не мають змоги взяти в них участь?», – зазначається у документі.

Також на дебатах були присутні міністр закордонних справ Канади Джон Бейрд, представник уряду в Палаті общин Пітер Ван Лоан, міністр громадянства та імміграції Джейсон Кенні, парламентський секретар міністра закордонних справ Боб Дечерт, голова Канадсько-української парламентської групи дружби Роберт Сопак, старший депутат від опозиції Пеггі Неш, колишній міністр юстиції Ірвін Котлер.

Як повідомлялось, 12 жовтня міністр закордонних справ Канади Джон Берд заявив, що Канада схвильована тим, як українська влада здійснила арешт, розслідування та засудження Юлії Тимошенко.

«Очевидна політична ангажованість та довільне кримінальне переслідування в цій та інших справах загрожує демократичному розвитку України. Легітимна та активна опозиція є необхідною частиною ефективної демократії», –  зазначив Берд.

Крім Канади, з критичними заявами у зв’язку з вироком Тимошенко виступили Європейський СоюзСША, Міністерства закордонних справ Німеччини, Франції, Чехії, Великої Британії, Австрії, Італії, Польщі та інших держав.

 Нагадаємо, 11 жовтня Печерський районний суд Києва засудив Тимошенко до семи років в'язниці за перевищення повноважень при укладанні газових контрактів з Росією 2009 року та зобов'язав відшкодувати Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» 1,5 млрд грн збитків, завданих унаслідок їх укладання.

13 жовтня, СБУ оголосила про порушення нової кримінальної справи стосовно екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко за покладання боргів корпорації «Єдині енергетичні системи України» на державний бюджет. Слідство звинувачує Тимошенко в тому, що вона перевела борг ЄЕСУ перед Міноборони Росії на суму $405 млн 500 тис. на державний бюджет України.