Парламент дозволив посмертну трансплантацію органів за згодою донора

17 Травня 2018, 12:02

Верховна Рада України в четвер, 17 травня, ухвалила закон, яким дозволяється трансплантація органів після смерті донора за умови, що він дав письмову згоду на трансплантацію. Про цей йдеться на сайті ВР.

 

Законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров’я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині" підтримали 255 депутатів. Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2019 року. 

 

Так, документ передбачає презумпцію незгоди  – матеріал для пересадки може бути отриманий з тіла померлої особи лише у випадку, якщо вона за життя дала згоду на трансплантацію.

 

Згідно зі статтею 16 закону, кожна повнолітня дієздатна особа має право надати письмову згоду або незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після її смерті.

 

У живого донора може бути вилучено анатомічні матеріали лише за наявності його добровільної та усвідомленої згоди на донорство анатомічних матеріалів, наданої у письмовому вигляді. Рада встановила, що всі відомості стосовно згоди або незгоди на донорство вносяться до Єдиної державної інформаційної системи.

 

Як зазначається, після внесення відомостей до інформаційної системи трансплантації, згідно із законопроектом, відмітки про надання особою згоди або незгоди на посмертне донорство та про зміну цього волевиявлення за бажанням особи вносяться до паспорта громадянина України або водійські права.

 

"Єдина державна інформаційна система трансплантації – електронна автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, обробки, адаптування, зміни, поновлення, використання і поширення, знеособлення та знищення визначеної цим Законом інформації та здійснення автоматизованого об’єктивного і неупередженого розподілу анатомічних матеріалів людини, визначення пари донор-реципієнт, що зберігається на державних інформаційних ресурсах", – йдеться в повідомленні.

 

Крім того, відповідно до документу, закон визначає групи людей, які не зможуть бути донорами. Зокрема, це діти-сироти, люди, особа яких не встановлена, та учасники АТО.

 

Водночас, з метою запобігання нелегальній трансплантації та торгівлі органами та/або іншими анатомічними матеріалами, законом вносяться зміни до Кримінального кодексу України в частині встановлення більш суворої відповідальності за порушення законодавства в частині трансплантації органів та/або інших анатомічних матеріалів людині.

 

Нагадаємо, у листопаді 2017 року в Київській області правоохоронці затримали групу зловмисників, які вербували неповнолітніх для незаконної трансплантації органів до Російської Федерації.