ПАРЄ зробила заяву щодо ситуації в Білорусі

18 Серпня 2020, 18:17

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Хендрік Дамс підтримує всеосяжний політичний процес у Білорусі для забезпечення мирного перехідного періоду. Про це йдеться у заяві на сайті ПАРЄ, оприлюдненій 18 серпня.

 

"Події у Білорусі продемонстрували першочергову важливість цінностей, які відстоює Рада Європи. Шляхом активного захисту своїх фундаментальних свобод, народ Білорусі обрав шлях демократичних змін. З цієї причини всеосяжний національний політичний процес стає негайно потрібним, аби забезпечити мирний і демократичний перехідний період, створюючи умови для необхідних реформ", – наголосив Дамс.

 

Також він привітав зусилля усіх зацікавлених сторін і міжнародних партнерів, спрямованих на підтримку цієї мети.

 

Президент ПАРЄ додав, що Асамблея може допомогти у галузі конституційної і виборчої реформ, а також зміцнити незалежність та ефективність системи правосуддя.

 

"Стратегічною метою організації залишається інтеграція Білорусі до Ради Європи на основі цінностей і принципів організації. Сьогодні у нас є можливість здійснити важливий крок на цьому шляху і усі країни-члени Ради Європи повинні працювати разом для досягнення цієї цілі", – підкреслив Дамс.

 

Він висловив щиру надію, що політичний процес і демократичні реформи дозволять ПАРЄ привітати Білорусь та її громадян у родині "спільних цінностей".

 

Президент ПАРЄ розраховує, що у найближчі тижні відбудеться всебічна дискусія у комітеті з політичних питань Асамблеї для визначення конкретних ініціатив, які вона може запропонувати. Також сказано, що Білорусь у 1993 році подала запит, аби долучитися до Ради Європи, але в 1997 році її статус спеціально запрошеної держави був призупинений.

 

Як повідомлялося, згідно з офіційними результатами, на виборах президента Білорусі Аляксандр Лукашенка набрав 80,1% голосів, Ціханоуска – 10,1%. Одразу після оголошення результатів Ціханоуска заявила про створення Координаційної ради для мирної передачі влади. Також опозиціонерка заявила про готовність стати національним лідером країни на період організації чесних виборів.

 

У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Як повідомлялося, щонайменше п’ять людей загинули, а семеро перебували у критичному стані. Офіційно білоруська влада повідомила лише про одну смерть  – Аляксандра Тарайковского. З початку протестів було затримано понад 6,7 тис. осіб. До лікарень потрапили не менше 250 людей.

 

Водночас Лукашенка заявив, що влада "ще м’яко" зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.