Вірменія відмовляється називати протести проти підвищення тарифів Майданом, однак певні паралелі між демонстраціями в Єревані сьогодні і в Києві у 2013 році все ж таки є. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив політичний експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.
За його словами, вірмени вважають інформаційно небажаним проводити паралелі з Євромайданом, так званими кольоровими революціями тому, що вірменське сучасне суспільство значною мірою живе в російському інформаційному просторі.
«Вони сприймають інформацію про світ через російське телебачення, яке є більш доступним і зрозумілим у Вірменії порівняно з англомовними версіями», – зазначає він.
Однак, за словами експерта, Україна не може утриматися від проведення паралелей, оскільки ми були свідками і учасниками того, як розвивалися події в Києві, а зараз бачимо, як це все відбувається в Єревані.
«Із точки зору соціальної динаміки, організаційних форм паралелі напрошуються самі по собі, коли ми бачимо, як там будують барикади чи протестують проти висвітлення російськими ЗМІ цих подій», – зауважує Горбач.
Він також наголошує на безлідерності та стихійності вірменських протестів.
«І це теж паралель з українською ситуацією на стадії зародження. Той випадок, коли не опозиція веде за собою маси, а маси самі виходять на вулиці, а депутати, в тому числі опозиція, намагаються стати між натовпом і поліцією», – підкреслює він.
За його словами, головна причина, яка перетворює соціальні протести у політичний бунт із політичними вимогами – це застосування насильства поліцією проти демонстрантів.
«Це в нас було в ніч на 1 грудня 2013 року. Це у Вірменії так було в першу ж ніч цих протестів», – підкреслює політолог.
Однак, якщо українці чекали кілька місяців на морозі, вірмени намагатимуться вирішити питання набагато швидше, вважає експерт.
Він не відкидає можливості того, що суто соціальний протест проти тарифів може перетворитися у політичні вимоги відставки влади або переорієнтації геополітичної Вірменії на Захід.
Горбач акцентує увагу на тому, що подібних рис між протестами в Єревані та Києві дуже багато, всі вони – в деталях.
«Однак історія може мати дуже багато паралелей, але точної копії ніколи не відтворює. Тим більше в різних місцях, в різних країнах і з різними народами», – резюмує він.
- Читайте також: Влада Вірменії погодилася на часткові поступки
Натомість голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко не поспішає шукати схожості між протестами в Єревані та Євромайданом у Києві, наголошуючи на тому, що «у Вірменії є власна традиція».
«Це нам хочеться, щоб це був новий майдан, щоб це був антиросійський майдан», – зауважує він.
За його словами, у протестах у Єревані є антиросійська складова, але вона спрямована не скільки проти Росії, скільки проти російської аналітичної компанії, яка підвищує тарифи.
Однак Фесенко наголошує на принциповій відмінності між протестами в Києві в 2013 році й у Вірменії.
«Там справді на першому плані економічні проблеми. Поки що політичні вимоги там не домінують», – підкреслює політолог.
Він наголошує на тому, що ситуація у Вірменії не така проста й не така однозначна.
«Масштаби протестів розширюються. На мій погляд, нинішнє вірменське керівництво зіштовхнулося з найбільшою політичною кризою для себе за останні роки», – вважає він.
Політолог припускає різні варіанти вирішення цієї кризи: від компромісу влади із протестувальниками до перевиборів та інших кадрових змін.
Нагадаємо, в ці дні в Єревані та інших містах країни проводяться акції протесту з вимогою скасувати рішення про підвищення тарифу на електроенергію.