Пан чи пропав?

ut.net.ua
9 Листопада 2007, 00:00
За великим рахунком візит Віктора Ющенко в Румунію на минулому тижні особливих сенсацій не обіцяв. Країна звикла, що закордонні вояжі Президента мають радше протокольно-розважальний характер. Але з Румунією в нас чимало не найприємніших питань:
 
1. Острів (чи то скеля) Зміїний, від визначення статусу якого залежить, чи можемо ми розраховувати на відповідну частину чорноморського шельфу з його нафтовими родовищами.
 
2. Жителі Буковини, які стоять у черзі за отриманням румунського громадянства, бо для них воно є автоматичною перепусткою на ринок європейських гастарбайтерів, а для Румунії — аргументом на користь її латентних теріторіальних претензій.
 
3. Дельта Дунаю, у якій румуни будують канал, не рахуючись ані з екологією, ані з українським судноплавством, плюс згадані вже територіальні претензії.
 
4. Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат окснювальних руд (КГЗКОР), у будівництві якого Румунія несподівано відмовилася брати участь. Характерним є те, що будівництво розпочали у межах давно вже мертвої Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) у далекому 1985 році, і тепер Румунія хоче, щоб Україна повернула їй вкладений в цей проект 1 млрд дол.
 
Одне слово, візит виявися непростий, але про його підсумки Україна дізналася не від репортерів президентського пулу, а з передрукованих інтернет-виданням «Корреспондент» матеріалів з румунської преси. Журналісти газети «Nine o’Clock» у статті під красномовним заголовком «Україна принижує нас у Бухаресті» звинувачують власного президента Траяна Бесеску в повній капітуляції за всіма напрямками перемовин з рахунком 3 : 0. Вони стверджують, що Віктор Ющенко виявився агресивнішим за Владіміра Путіна (і це, даруйте мені, чомусь приємно).
 
Не виключено, що така реакція румунських ЗМІ, — продовження їхнього внутрішньополітичного конфлікту, який мало не закінчився для чинного президента імпічментом, але очевидно також, що проблеми на нашому північно-західному кордоні подеколи не менш болючі, ніж на північно-східному. Тим більше, що після повернення із Румунії Ющенко викликав у Секритаріат потенційних інвесторів КГЗКОРу. І мало ймовірно, щоб бізнесмени із великою радістю сприйняли повідомлення про те, що тепер ціна приватизації комбіната зросте, враховуючи борги, які вимагають повернути…