«Падіння Лондонського мосту»: над чим змусив замислитись платиновий ювілей Єлизавети II

Світ
16 Червня 2022, 11:38

2 червня всі британці – а разом з ними і всі світові монархісти та значна частина консерваторів – святкували Платиновий, себто 70-річний ювілей царювання Її Королівської Величності Єлизавети ІІ Віндзор. За традицією, свято ознаменувалося великим парадом, народними гуляннями та незліченними офіційними прийомами та бенкетами. 

Проте таке гучне святкування не може обмежитися одним днем. Всі вихідні, які так і назвали, Ювілейні вихідні – члени королівської родини активно приймали участь в усіх заходах посольств та урядів країн Співдружності, колесили по всій країні, потисли незліченну кількість рук, міріади разів посміхнулися на камеру та прийняли найщиріші вітання. Чого там казати, навіть та сама повністю золота 250-річна карета, на якій Єлизавета Віндзор їхала на власну коронацію у 1952 році, проїхала вулицями Лондону. Проте самої королеви там не було.

Як і не було її на більшості інших заходів в ці дні. Її поява на параді в четвер дійсно викликала фурор, але від більшості інших заходів вона змушена була відмовитися. І це дійсно дуже незвично для цієї напрочуд активної королеви. У 1977 році, на святкування свого Срібного Ювілею, Єлизавета відвідала 9 країн Співдружності та 36 графств в самій Британії. Через 25 років, в честь вже Золотого Ювілею, вона разом із родиною також відправилася у серію міжнародних та національних турів. В 2012 році королева вже відвідувала лише міста в самій Британії, віддавши закордонні поїздки під відповідальність членів королівської родини. Цього ж року, як ми бачимо, ситуація кардинально інша.

 

Читайте також: Британська підтримка: у відповідь на «левиний рик»

 

Останні 6 місяців були вкрай важкими для британського монарха. Вона почала відчувати проблеми з опорно-руховим апаратом, який поступово обмежував її активність. З часом ці проблеми змусили королеву відмовитися від кінних прогулянок та водіння власного авто. Проте чи не найбільшим ударом для королеви стала смерть її чоловіка, принца Філіпа. Після його похорону в квітні минулого року королева все менше залучалася у соціальні проекти і менше виступала на публіці. Вона навіть пропускала багато із тих заходів, які жодного разу не пропустила за весь час свого правління – скажімо, меморіальну церемонію в честь підписання припинення вогню у Першій світовій війні 11 листопада. 

Все це змушує громадськість і пресу все частіше замислюватися над тим, що ж станеться у випадку смерті королеви? Це дійсно буде глобальне потрясіння не лише для британців, але і для всіх країн Співдружності, у більшості з яких Її Величність досі є главою держави – а це трохи більше 2,5 мільярди громадян. Крім того, є й інші питання – наступним в лінії спадковості є Чарльз, який досі не відрізняється популярністю серед всією королівської сім’ї (а що вже казати про його дружину Каміллу). Чи зможе він підтримати популярність та прихильність до королівської сім’ї в час, коли вона тільки починає оговтуватися від серії скандалів та дуже складних часів? Чи потрібно буде якесь інше рішення?

 

«Лондонський міст впав»

 

Підготовка до нечуваного сценарію розпочалася в Британії вже давно. Операція носить кодову назву “Лондонський міст впав”. Вона прописує чіткий план, хто, кого і як інформує, в які строки сповіщення доходить до преси та кінець кінцем до громадськості. Відомо, що ВВС кожні декілька років перезнімає “той самий сюжет”, який буде показаний першим під час інформування населення Сполученого Королівства про смерть монарха. Те ж саме стосується і всіх текстів, які будуть виголошуватися герольдами на всіх площах в усіх містах королівства (так, це дійсно буде робитися саме таким чином). 

Першим про смерть королеви дізнається від її лікаря (чи особисто) її секретар. Саме він передасть прем’єр-міністру кодове повідомлення “Лондонський міст впав”. Далі він же сповістить членів королівської родини, а прем’єр-міністр по закритим державним каналам передасть звістку ключовим членам кабінету. Після цього з Центру глобального реагування Міністерства закордонних справ новину буде передано генерал-губернаторам, послам і прем'єр-міністрам країн Співдружності, у яких королева також була главою. Наступними цю сумну звістку отримають медіа.

 

Читайте також: Постачання зброї: коли ЗСУ будуть готові до контрнаступу?

 

Будучи наочним втіленням британського стоїцизму, цей механізм дійсно дозволить зробити перехід максимально м’яким та безболісним для системи. Одночасно із прощанням із колишнім монархом наступний вже сходить на престол – “королева померла, вітаймо короля!”. І хоча королева насправді скоріше виконувала церемоніальні та публічні функції, а не політичні, більшість британських істориків сходяться на тому, що її похорон стане офіційним кінцем величі того, що залишилося від Британської імперії. 

І саме в цей момент перед королівською родиною постане величезне питання, як зберегти і зміцнити імідж монархії? Як повернути їй той лоск, який ще пару десятиліть тому відзначав британську королівську родину? Як нарешті покінчити із чергою скандалів, які суттєво похитнули стабільність династії? Займатися цим всім доведеться Чарльзу – також фігуранта скандальних інтрижок.

 

Династичний стрибок

 

Королева – “зірка” королівської родини. Її авторитет та популярність просто незаперечні. Вона єдина, хто за будь-яких обставин залишається улюбленицею публіки, і 70-й ювілей правління це вкотре довів. Проте із Чарльзом ситуація трохи інша. Звісно, він активно з’являється і в пресі, і на публіці, і в останні місяці перейняв велику частину публічних обов’язків правлячого монарха. Проте з усіх, хто наразі присутній на прямій лінії спадкування престолу, він має найнижчий рейтинг. Що вже казати про його дружину Каміллу, яка стане королевою, щойно він зійде на престол.

Що цікаво, більшою мірою антипатії до Чарльза ще й досі пов’язані із ситуацією довкола його розлучення із принцесою Діаною і її подальшою загибеллю. Не здивуємося, якщо останній сезон серіалу “Корона” також посприяв підігріванню цієї теми наново.

 

Читайте також: «Вирок» британцям у Донецьку. Як відреагувала західна преса і чому Путін продовжує давно знайому гру

 

Важко наразі уявити, чи справді Чарльз в якості короля зможе подолати цю кризу. Адже основна її складова, як йшлося вище – це імідж, підірваний і судом над принцем Ендрю стосовно його темних зв’язків з Епштейном, і “конфліктом” з принцем Гаррі та Меган Маркл, і навіть збільшенням видатків королівської сім’ї (хоча, правду кажучи, вони досі виходять в плюс завдяки оренді тих земель, які належать короні). І коли завдання іміджевого характеру покладаються на найменш популярного члена сім’ї – це щонайменше викликає занепокоєння. 

Саме тому серед палких монархістів вже декілька місяців ходить розмова про можливість “династичного стрибка” – тобто пропуску одного покоління престолонаслідування і перехід одразу до онука. В даному випадку йдеться про Вільяма – другого за популярністю після бабці в родині, який являє наочний приклад монарха-сім’янина з непогрішною та чистою репутацією. Як би таблоїди не старалися на чомусь його підловити, але марно – причепитись буквально нема до чого. 

Яким чином такий стрибок можливий? В королівській історії Європи такого не робилося дуже давно (фактично, з часів пізнього Середньовіччя). Але саме це і дозволить розіграти таку партію – це просто буде рішення всередині родини, яке не потребуватиме додаткового розбору і подальших узгоджень. Поки що це все перебуває на рівні припущень та здогадок, і насправді невідомо, чи діляться Віндзори на ті чи інші табори. Але покоління прихильників серіалів бажає побачити новий інтригуючий сюжет королівського рівня.

А тимчасом святкування Платинового Ювілею триває. Хоча очевидно, що на королівську родину чекають складні часи, але Віндзори готуються. За гарною британською традицією, вони спокійно продовжують йти вперед. Тим паче, й саму королеву ще рано списувати з рахунків – Її Величність має проблеми з опорно-руховим апаратом, проте не з харизмою та інтелектом. За інформацією секретаріату королеви, вона ставиться до своїх нових умов з гумором і все рівно продовжує приймати участь в закритих зустрічах і консультаціях.

Що тут ще сказати? God save the Queen!

 

101