Отримати своє

ut.net.ua
18 Січня 2008, 00:00

 

 
 
 
 
 
– Скажіть, будь ласка, компенсації за внесками видають?
 
Одразу кілька людей, які стоять у черзі перед відділенням Ощадбанку на площі Льва Толстого (до речі, тим самим, де перед цим знервовані вкладники побили працівницю банку) кивають головами.
 
– А в якій валюті?
 
У відповідь приблизно половина з тих, хто чув це питання, дивиться з нерозумінням. Інша половина починає жартувати: «В євро з доларами, та ще й золотом доплачують». Мовляв, що за дурне питання – адже кожному ясно, що компенсації виплачують у гривні.
 
Можливо, ми б посміялися разом із ними, якби 20 хвилин тому в іншому відділенні Ощадбанку на власні вуха не чули оголошення: «Щойно отримали вказівку від керівництва – компенсації виплачуватимуть у доларах». І черзі з кількох десятків людей пенсійного віку, яка це почула, було не до жартів: вони з самого ранку марно простояли під касовим віконцем, не знаючи, чи виплатять їм хоч щось. І працівники банку не могли сказати їм нічого підбадьорливого.
 
Після оголошення про початок оформлення компенсацій за знеціненими радянськими заощадженнями Тиждень кілька разів відвідував різні відділення Ощадбанку, розташовані в Києві. Ми спілкувалися з вкладниками, з працівниками банку (хоча чесно скажемо – в ці дні їм було не до спілкування), вивчили нормативні документи та оприлюднені Ощадбанком роз’яснення. На основі цієї інформації ми підготували дкілька порад, які, як нам здається, можуть стати в нагоді тим, хто хоче отримати компенсацію з мінімумом втрат нервів та, боронь боже, здоров’я.
 
Порада перша – процедурна
 
Заявляємо з усією відповідальністю: знати всі нюанси процесу наразі нереально. Навіть працівники Ощадбанку, так би мовити, плутаються у свідченнях. Річ у тім, що неминучим побічним ефектом намірів розпочати виплати якомога швидше стала невизначеність та неузгодженість процедури. Більше того, коригування відбуваються постійно: в день здачі цієї статті в друк стало відомо, що тепер виплата компенсацій відбуватиметься тільки у понеділок, вівторок, середу, а приймання заяв на компенсації – в четвер, п’ятницю та суботу. Варто очікувати й інших змін.
 
Порада друга – бюрократична
 
Процедура отримання компенсації складається з двох частин. По-перше, необхідно підтвердити, що у вас дійсно були «радянські» заощадження, і бути внесеним у відповідний реєстр. До цієї категорії належать ощадні книжки СРСР, видані до 2 січня 1992 року, а також цінні папери – облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року та державні казначейські зобов’язання СРСР, придбані на території Української РСР. Ці документи необхідно взяти в банк. Окрім цього, необхідно мати ідентифікаційний код (оригінал та копію) та паспорт із ксерокопіями його сторінок, які містять прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, серію та номер, дату видачі та найменування органу, що його видав, а також відмітку про місце реєстрації.
 
Якщо працівник банку підтвердить, що з документами все гаразд, вкладнику потрібно буде заповнити «заяву-доручення». У ній він повідомляє, що йому належать такі-то вклади, і просить здійснити виплату компенсації. Можна обрати спосіб отримання компенсації – на існуючий рахунок в Ощадбанку, на новий рахунок або готівкою. Після цього дані вкладника вносять до комп’ютерного «Реєстру вкладників заощаджень громадян», а клієнт отримує відривний талон від заповненої ним заяви.
 
Для отримання коштів необхідно знову прийти до банку. Цього разу, маючи відривний талон, ощадну книжку та паспорт. Як відомо, у перший день виплати компенсацій у відділеннях банку були одразу дві черги – за грошима і за реєстрацією. Якщо відділення банку має кошти на компенсаційні виплати, вкладник отримує компенсацію у розмірі 1000 грн або її еквіваленту в іноземній валюті. Компенсацію нараховують з розрахунку 1,05 грн за 1 радянський карбованець. Решта коштів залишається на його рахунку і буде компенсована тоді, коли держава прийме відповідне рішення. Як варіант наразі розглядається можливість сплати цими грішми за комунальні послуги, навчання тощо.
 
Порада третя – комерційна
 
Ощадбанк заохочує громадян залишати ці гроші на депозиті за 13,5% у гривні та 9,5% у доларах. Цей вклад має назву «Відновлений Ощадного банку». Відповідно до умов протягом року його не можна забирати, а от відсотки можна отримувати щомісячно, і лише на другий рік можна зняти до половини суми, не втративши відсотків від залишку. Більше того, хоча відсотки за вкладом досить високі, вони не більші, ніж очікуваний у 2008 році рівень інфляції. Тобто, гроші на такому вкладі не знеціняться, але й не збільшаться. Отже, якщо вкладник не збирається одразу витрачати отриману компенсацію, то такий варіант кращий, ніж тримати гроші «у панчосі». Якщо ж довіра є лише до «панчохи», то в цьому випадку варто тримати компенсацію не в гривнях чи доларах, а в євро – менший ризик постраждати від інфляції чи ревальвації гривні.
Збираєтеся витрачати гроші одразу – на поточні потреби? У цьому випадку найвигідніший варіант – не зволікати з покупками. Однак все, чого можна дочекатися – так це підвищення цін.
 
Питання з відповіддю і без
 
Нині є низка важливих питань, які найбільше хвилюють людей, які збираються отримати компенсацію. На деякі з них є вичерпні відповіді, на інші – немає. Скажімо, власникам кількох ощадкнижок варто турбуватися хіба що про те, що процедура їх внесення в реєстр займе більше часу. Якщо на одній книжці є, наприклад, 500 карбованців, а на іншій – 600, то компенсація буде нарахована на обидві – один рахунок буде закритий повністю, а на іншому буде залишок. Ходили чутки, що вкладники, які отримували 50 грн компенсації в середині 2000-х років, більше не отримають нічого. Це неправда – залишок на їхніх рахунках компенсуватиметься на загальних підставах.
 
Якщо власник вкладу у зв’язку з віком або хворобою не може самостійно прийти до відділення Ощадбанку, теоретично може це зробити хтось із родичів, маючи нотаріальну довіреність. Але тільки теоретично – адміністрація боїться додаткового ажіотажу та ризику зловживань, тому варто або зачекати, поки наплив відвідувачів зменшиться, або ж знайти можливість прийти до банку особисто. Натомість, якщо книжку втрачено, але точно відомо, що рахунок у певному відділенні банку був, його можна відновити, написавши відповідну заяву, і після цього пройти процедуру отримання компенсації.
 
Невизначеним залишається питання зі спадщиною. В урядовій постанові з 6 млрд загальної суми компенсаційних виплат 230 млн виділено на компенсації спадкоємцям померлих вкладників. Максимальна сума становить 500 грн. Втім, механізм отримання цих коштів наразі не деталізовано, тому з цим краще зачекати.