Освітній скандал. Угорщина вимагає від України юридичні гарантії

25 Січня 2018, 08:30

Міністерство закордонних справ Угорщини вимагає від України юридичних гарантій в тому, що застосування нового закону про освіту почнеться після досягнення домовленості з угорською національною меншиною в Закарпатті. Про це заявив голова угорського МЗС Петер Сіярто, передає прес-служба відомства.

 

"Україна не має вводити в дію освітній закон, який вона попередньо не погодила з представниками угорської нацменшини. Нам мало обіцянок, нам потрібні юридичні гарантії", – йдеться  повідомленні.

 

Угорський дипломат вкотре стверджує, що прийнявши закон, Україна порушила міжнародні норми про захист нацменшин.

 

Також знову повторюється погроза Сіярто про те, що в разі відсутності юридичних гарантій Угорщина залишить за собою право блокувати всі міжнародні ініціативи України в рамках ЄС і НАТО.

 

Як повідомлялося 15 січня, глава Міністерства закордонних справ Угорщини Петер Сійятро заявив, що в Україні уряд готує зміни до законодавства, котрі введуть нові обмеження на права угорської меншини.

 

Нагадаємо, 28 грудня глава Місії України при НАТО Вадим Пристайко заявив, що Угорщина продовжує блокувати євроатлантичну інтеграцію Києва незважаючи на позитивні для України висновки Венеційської комісії щодо відповідності мовної статті закону про освіту міжнародним зобов’язанням.

 

Додамо, 11 грудня Венеціанська комісія опублікувала рішення щодо мовних положень закону України "Про освіту". Він містить низку рекомендації для України, але водночас – вважає, що права угорськомовної меншини та інших меншин країн-членів ЄС можуть бути дотримані без внесення змін до сьомої статті закону, тобто тієї, якою встановлюється мова навчання.

 

Зазначимо, 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", який, серед іншого, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.

 

Згодом Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту", а також попередила Україну про можливі санкції в разі невідкликання закону про освіту.