Освітній скандал. Сейм Литви заступивcя за Україну перед Угорщиною

9 Листопада 2017, 10:13

Члени Сейму Литви звернулися до угорських парламентарів з проханням не блокувати рішення, які б дозволили Україні зблизитися з Євросоюзом. Про це повідомляє Delfi.

"Ми неприємно здивовані і навіть шоковані ультимативними заявами уряду з погрозами заблокувати зближення України з ЄС чи НАТО, якщо Україна не змінить за бажанням Угорщини свій новий Закон про освіту, в якому йдеться про специфіку освіти осіб, що відносяться до національних меншин", – йдеться у зверненні.

Ініційоване екс-прем'єром консерватором Андрюсом Кубілюсом звернення підписали 37 членів Сейму, у тому числі представники Соціал-демократичної робочої фракції голова парламентського Комітету з європейських справ Гедимінас Киркілас та глава Комітету з міжнародних справ Юозас Бернатоніс, представники консерваторів, соціал-демократи, ліберали, "селяни "і змішана група депутатів.

"Ми розуміємо, що питання освіти національних меншин, їх інтеграція в життя держави мають бути вирішені шляхом конструктивного діалогу. Ми бачимо зусилля України саме так вирішувати ці важливі проблеми", – говориться в зверненні.

Нагадаємо, 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", який, серед іншого, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.

Міністри закордонних справ Болгарії, Греції, Румунії та Угорщини заявили, що занепокоєні прийняттям в Україні нового закону про освіту й мають намір звернутися до Ради Європи і ОБСЄ.

Згодом Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту", а також попередила Україну про можливі санкції в разі невідкликання закону про освіту.

12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила рішення з рекомендаціями Україні за підсумками термінових дебатів щодо мовної статті українського закону "Про освіту".  Відповідне рішення Асамблеї доволі жорстко засуджує те, що Верховна Рада ухвалила закон про освіту, змінивши "мовну статтю" без консультацій з представниками національних меншин.