Останній чи не останній: дилема довкола формату «Рамштайн»

9 Січня 2025, 13:23

Сьогодні, 9 січня у Німеччині відбувається 25-те засідання Контактної групи з питань оборони України, відоме як формат «Рамштайн». Ця зустріч стане підсумковою для адміністрації американського президента Джо Байдена і востаннє пройде під головуванням міністра оборони США Ллойда Остіна. Однак серед західних посадовців точаться дискусії про те, чи не стане цей «Рамштайн» останнім і чи можлива альтернатива?

Ще у квітні минулого року з’явилися розмови, що Сполучені Штати та інші країни Заходу розглядають можливість передачі НАТО координацію «Рамштайну». Видання Politico тоді наголосило, що це стало б значним кроком у зміцненні підтримки України в осяжному майбутньому на тлі «страху Європи повернення Трампа до Білого дому».

Наразі відомо про створення місії «Сприяння безпеці та підготовка НАТО для України» (NSATU), яка покликана перейняти лідерську роль. Вона розташована на американській базі Клей Баракс у німецькому місті Вісбаден. Як раніше зазначив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, «Рамштайн» проявив себе як надзвичайно дієвий формат, але, мовляв, саме з НАТО ми досягаємо такого рівня відносин, який, переростатиме і в посилення координації.

Утім новообраний президент Дональд Трамп наразі не визначився, чи керуватиме він групою після того, як Джо Байден піде з посади. І саме це викликає занепокоєння серед західних посадовців та аналітиків з оборони, які переконані, що такий крок може стати катастрофою для України.

Так, старший директор Центру військової та політичної сили Фонду захисту демократій Бредлі Боумен заявив у коментарі Voice of America, що Трамп, який дуже критично ставився до дій адміністрації Байдена в Афганістані, не хотів би бачити схожої гуманітарної кризи у своєму «досьє».

«Замість того, щоб перерізати Києву рятівне коло, США повинні посилити підтримку України в перші місяці роботи нової адміністрації, щоб поставити Україну в якомога сильнішу позицію напередодні будь-яких мирних переговорів», — переконує Боумен.

Тим часом, міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш вважає, що ця зустріч такого формату справді може бути останньою, адже нова адміністрація Штатів, швидше за все, запропонує якусь іншу форму взаємодії. «Я вважаю, що НАТО має взяти на себе більший тягар, як він взяв на себе більший тягар з цього року в діяльності, пов’язаній із захистом аеропорту в Ясьонці”, — сказав він у розмові з польським виданням 300 Polityka.

На його заяву відреагував голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики України та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко. За його словами, нинішній «Рамштайн» покликаний «застрахувати» Україну на майбутнє.

«Якщо говорити про США, нового президента, я дуже сподіваюсь, що цей формат буде продовжено з однієї простої причини — це дуже зручно і вже немає сенсу руйнувати те, що дає результати, що є доволі зручним форматом для надання допомоги Україні. Я думаю, що це не остання зустріч», — сказав він.

Наразі вже відомо, що сьогодні лідери коаліцій затверджують «дорожні карти» за кожним із восьми напрямів співпраці, які зафіксують стратегічні цілі та ключові потреби у військовій допомозі щонайменше до кінця 2027 року.

«Ці документи, розроблені й погоджені спільно Україною та партнерами, стануть основою для підтримки та виділення допомоги за такими напрямками як ППО, артилерія, бронетехніка, дрони, повітряні сили, морська безпека та інші важливі сфери. Попереду велика робота», — повідомив міністр оборони України Рустем Умєров.

Крім того, очікують, що США оголосять новий пакет допомоги Україні на суму близько 500 мільйонів доларів. Отож, близько 3,8 мільярда доларів, передбачених на програму PDA, залишаться невикористаними, хоч Білий дім і обіцяв витратити їх до кінця каденції Байдена.