Українські чиновники готуються представити високопосадовцям нацбезпеки США список далекобійних цілей у Росії, які, на їхню думку, можуть вразити ЗСУ, якщо Вашингтон скасує обмеження на використання своєї зброї на території країни-агресорки. Як пише видання Politico, Україна використає цей список як останню спробу переконати Штати.
Протягом кількох місяців США заявляли, що скасування обмежень не матиме стратегічного значення у війні, оскільки Росія відвела свої найважливіші цілі, включаючи літаки, від кордону. Крім того, адміністрація з початку війни побоюється, що скасування обмежень може спровокувати Росію на ще більш агресивні напади на Україну. Однак українські посадовці продовжують стояти на своєму, стверджуючи, що скасування заборони дасть військовикам більше свободи вести боротьбу з Росією всередині власних кордонів.
«Для України не повинно бути жодних обмежень щодо номенклатури зброї, адже у терористів таких обмежень немає. Захисники життя не повинні мати жодних обмежень», — заявив Володимир Зеленський.
Деякі українські чиновники кажуть, що бачили ознаки того, що дехто в адміністрації Байдена розглядає можливість зняття обмежень у найближчі дні. Це виданню Politico підтвердив і депутат від Демократичної партії, якому відомо про ці розмови. Наразі Білий дім офіційно не заявляв, що розглядає будь-який план щодо зміни своєї політики.
Як пише видання Daily Express, Росія панікує, оскільки супутникові знімки показують сотні об’єктів у зоні досяжності ракет, які постачають Штати. Зокрема, йдеться про щонайменше 250 військових і воєнізованих об’єктів у радіусі дії ракет ATACMS.
«Однак наразі Сполучені Штати забороняють українським силам використовувати ракети ATACMS для ураження військових об’єктів у Росії і дозволяють лише удари з використанням американських HIMARS, оснащених снарядами GMLRS. Цей максимум дозволяє Україні завдати удару лише по 20 з 250 об’єктів, які вона може уразити ракетами ATACMS. Лише 17 з цих 250 об’єктів є аеродромами, і малоймовірно, що російські військові передислокували засоби з усіх інших 233 об’єктів у такій самій мірі, як це було з авіаційними засобами», — пише Інститут вивчення війни.
У відомстві додають, що чимало з об’єктів, які розташовані у зоні дії ATACMS, є великими військовими базами, станціями зв’язку, логістичними центрами, ремонтними майстернями, паливними базами, складами боєприпасів і постійними штабами, з яких було б надзвичайно складно чи неможливо швидко передислокувати засоби або швидко посилити їхній захист.
«Масова передислокація сил і засобів з таких об’єктів створила б значні проблеми для російської логістики на всьому театрі бойових дій. Такі перебої у глибокому тилу також обмежили би поточні російські наступальні операції по всій лінії фронту», — зазначає Інститут вивчення війни. Там додають, що будь-яка оцінка, яка стверджує, що немає сенсу надавати Україні можливості завдавати ударів по цілях в Росії лише на основі передислокації повітряних засобів буде неповною без урахування сотень інших об’єктів, які підтримують війну Росії проти України, а, отже, буде неправильною.
Водночас аналітики зазначають, що українським захисникам не обов’язково завдавати ударів по кожному окремому російському об’єкту в Росії, щоб почати створювати значний оперативний тиск на російську армію.
«Скасування нинішніх західних обмежень створить серйозну загрозу удару на великій відстані з боку України, яка, ймовірно, змусить російське військове командування суттєво змінити конфігурацію засобів у глибокому тилу для захисту від українських ударів», — додають в Інституті вивчення війни.